reklama

Budiž stín (1)

Proč zastínění a nebo zastřešení lehkými materiály je najedenou tak populární? Vždyť v podstatě nejde o nic nového, řeknete si, pod stany přece bydleli už beduíni. A babička vzpomene na proužkovanou roletu, kterou řezník ve Lhotě vyklápěl před krám, aby před sluncem chránil špekáčky ve výloze.

Budiž stín (1)

Současné clony, markýzy, rolety a nejrůznější moderní způsoby zastínění jsou ovšem technicky naprosto jinde, takže s mírnou nadsázkou můžeme říct, že jsou především o svobodě. V tomto případě svobodě rozhodování o tom, co zrovna chci využívat, a z jakého uspořádání se budu těšit.

Svoboda volby

Svoboda volby
Svoboda volby
Svoboda volby
Svoboda volby

Dřívější konstrukce byly totiž většinou Buď a Nebo - Buď jsme volili klasickou pergolu, která je vzdušná, ale zastíní ji pouze popínavá zeleň (a než ta vyroste, chvíli to trvá). Pergola nám také neposkytne ochranu před deštěm. Nebo pevným zastřešením pergoly vznikne besídka či altán, přičemž dočasné zastřešení, třeba vrstvou rohoží, je obvykle pracné, ne právě trvanlivé, většinou neslouží dobře, ani zrovna nezdobí…

Široké využití

Vzhledem ke klimatickým změnám, pracovnímu zatížení, které často vykonáváme z domu i relativně větší míře volného času se především náš letní život přesouvá mimo dům, třeba právě pod pergolu. Zjara a na podzim zase můžeme spoustu času trávit v zimní zahradě. Přemíra slunce nám ovšem může tento pobyt trochu zkomplikovat.

Široké využití
Široké využití
Široké využití
Široké využití

V zimní zahradě potřebujeme občas přistínit některé rostliny, a pokud třeba pod pergolou pracujeme a nebo hrajeme nějaké hříčky na notebooku, přemíra slunce nám může také vadit. Situaci řeší zastínění, jaké si u společnosti Plas můžeme vybrat z opravdu široké nabídky typů i provedení. Budiž stín!

Dvacet let na trhu

Plas, který na našem trhu působí dvacet let a reprezentuje zde kvalitu švýcarské firmy Stobag (pověsti úzkostlivě dbalí Švýcaři se jen tak s někým dohromady nedají), nabízí širokou paletu textilních systémů na ochranu proti slunci: od úplně jednoduchých balkonových markýz přes volně stojící dvojité clony a pergoly až po sofistikované prosklené střešní systémy s volbou zastínění.

Dvacet let na trhu
Dvacet let na trhu
Dvacet let na trhu
Dvacet let na trhu

Masivnímu nástupu nové stínící techniky ve světě i u nás napomohly současné materiály s vlastnostmi neporovnatelnými s těmi používanými dříve, i technická řešení minimalizující naši námahu při jejich užívání. Kliku, ne ještě tak dávno ztělesňující veškerou mechanizaci při výsuvu, dnes nahradily úsporné a spolehlivé (a také tiché!) motorky, které dokonce můžeme naprogramovat tak, aby zastínění ovládaly samy s ohledem na denní dobu i atmosférické podmínky.

Účelný i krásný

Co pro oblibu moderní stínící techniky udělalo hodně je i velká variabilita nabízených řešení. Nechceme žít ve stádu, důležitá je individualita a proto také všechny stavby přece nemusí vypadat stejně. Dobře zvoleným systémem zastínění zdůrazníte vlastní osobnost i podtrhnete originalitu svého sídla – vily, rodinného domku a nebo třeba balkonu či terasy.

Účelný i krásný
Účelný i krásný
Účelný i krásný
Účelný i krásný

Volbu zastínění by měla určit i to, že se nejedná o krátkodobé řešení, ale o integrální součást domu, která s ním musí ladit, zároveň by však měla bezchybně a dlouhodobě sloužit. Je dobré vybrat si nejprve na internetu, ale pak svůj výběr konfrontovat s reálným vzorkem a probrat podrobnosti s odborníky (vzorkové prodejny jsou v Praze a v Kačicích u Kladna). Ti totiž budou zařízení instalovat a také pět let ručit za jeho kvalitu.

Více na www.plas.cz

Publikováno: 1. 4. 2011, Autor: Jiří Jan (text), Plas (foto), Profil autora: Redakce