reklama

Není kompozit jako kompozit

Kompozitní materiál Twinson oceňují uživatelé teras, zahradních cestiček, plotů a dalších konstrukcí v exteriéru pro jeho odolnost, nenáročnou údržbu, vysokou životnost a přirozený vzhled. Materiál, který v sobě spojuje krásu a dotek dřeva s odolností plastu, získává stále větší oblibu. Trh však zaplavilo množství nekvalitních napodobenin, které namísto očekávaných vlastností přinášejí zvýšené investice a starosti s opravou.

Není kompozit jako kompozit

Nabídka kompozitních materiálů pro venkovní terasy na našem trhu je velmi široká. Oblíbili jsme si kvalitní materiály s jednoduchou údržbou, atraktivním vzhledem a vysokou odolností od osvědčených výrobců. Vedle prvotřídních materiálů, jako je například Twinson od společnosti Deceuninck, se však stále častěji nabízejí levnější a už na první pohled méně kvalitní alternativy. Při navrhování venkovní terasy do exteriéru třeba velmi pečlivě zvažovat výběr vhodného kompozitního materiálu. Nízká cena je bez výjimky varováním před nedostatečnými kvalitativními parametry materiálu a hrozícími problémy. Před koupí se třeba vždy zeptat na životnost a délku záruky na materiál. Deceuninck ručí za vysokou tvarovou stálost a pevnost materiálu Twinson během celé životnosti nezvykle dlouhou zárukou až 25 let.

Sledujte kvalitativní parametry venkovní terasy

Pokud si chcete vybrat správně, musíte se nejprve dobře dívat a porovnávat. Kompozitní materiály vznikají z dřevěné moučky, jemných pilin či celulózové kaše (ta se může získávat například z rýžových nebo jiných slupek), které se smíchají s plastem. Vhodný poměr dřeva a plastu v kvalitních kompozitních materiálech je kolem 50% dřeva a 50% plastu. Přesně tento poměr obsahuje kompozitní materiál Twinson. Terasa proto působí přirozeným dojmem přírodního dřeva a evokuje dotek dřeva. Pokud je obsah dřevěné složky desky nižší než 50%, materiál prozradí nepřirozený "levný" plastový vzhled.

Sledujte kvalitativní parametry venkovní terasy
Sledujte kvalitativní parametry venkovní terasy

Kvalita má svou cenu

Plastová složka chrání konstrukci z kompozitního materiálu před rozkladným působením chemicky upravované vody, důsledky vysoké provozní zátěže způsobenými chůzí, ale i před vznikem plísní.Plastovou složku Twinsonu tvoří polyvinylchlorid (PVC), který se podepisuje pod jeho vynikající odolnost a další znamenité funkční vlastnosti. Díky této příměsi nabízí Twinson i široký výběr barevných možností. Twinson je dostupný v osmi odstínech, což je nejširší nabídka barev na trhu.

Jiné používané polymery (PP, HDPEj aj.) jsou měkčí. Proto se výsledný materiál vydrolí, je méně pevný a odolný proti nárazu či poškrábání.Prostředí vystavené působení klimatických podmínek dokonale prověří odolnost materiálu již po první sezoně.

Terasový systém Twinson je vyroben tak, aby bezproblémově odolával dešti, větru, mrazu, slunci a prudkým změnám teplot. Levné kompozitní materiály jsou pro nedostatečně kvalitní materiálový základ zranitelné, a proto představují řešení pouze na pár sezon.

Požadujte certifikát

Každý prodejce kompozitních teras upozorňuje na vlastnosti materiálu, jako jsou odolnost proti vodě, ohni, nárazu, hygienická nezávadnost, ekologičnost a podobně. Avšak pouze málokterý prodejce je schopen tyto argumenty doložit patřičným certifikátem. Twinson dokladuje všechny vlastnosti získanými certifikáty a hygienickými atesty, získal několik mezinárodně uznávaných značek jakosti, je oprávněn používat ekologickou značku PEFC a v belgických laboratořích prošel testováním proti smyku, mechanické odolnosti a trvanlivosti, která umožňuje poskytnout zákazníkům garanci na materiálové vlastnosti 25 let.

Systémová řešení pro dlouhou životnost

V případě terasy, balkonu nebo fasádního obkladu má montážní systém zásadní význam z hlediska životnosti. Konstrukce z kompozitního materiálu bude působit jako kompaktní celek, pouze pokud budou desky montovány na kvalitní instalační systém, který dbá i na řešení detailů. Deceuninck patří mezi přední inovátory v této oblasti. Kromě několika variant uzavření skladby pro terasové desky Twinson O-Terrace+ systém umožňuje i pohodlnou instalaci systémem pero-drážka, který neumožní propadnout drobným předmětům. Tvarová stálost desek Twinson v kombinaci s důmyslně vyřešeným umístěním dilatačních spár mají za následek stabilitu a dlouhou životnost konstrukce. Levnější materiály se působením vlhkosti nebo tepla začnou kroutit, vyskakovat ze spojek nebo dokonce praskat. Nekvalitní materiály nejsou ani odolné proti mrazu. Může se lehce stát, že když na ně v zimě šlápnete, mohou vám doslova prasknout pod nohama.

Systémová řešení pro dlouhou životnost
Systémová řešení pro dlouhou životnost

Systémy z kompozitního materiálu Twinson se jako jediné na našem trhu instalují na hliníkové podkladové profily. Jsou sice o něco dražší než běžné profily z plastu, vyznačují se však lepší nosností a lze je proto instalovat s rozpětím až 60 cm. Na zhotovení terasy se jejich spotřebuje menší počet než v případě podkladových profilů z plastu a dřeva, což znamená úsporu. Výrobci, kteří chtějí zákazníka nalákat na nízkou cenu systému nabízejí dřevěné podkladové profily, které jsou nejméně vhodné pro konstrukci terasy z kompozitních materiálů. Bez dostatečné a časově náročné údržby se na nich projeví neduhy dřeva - budou hnít, deformovat se a podobně. Bez průběžné péče je možné, že budete muset kompletně vyměnit dřevěný podkladový profil pod terasou z kompozitních materiálů již po pěti letech.

Nezapomínejte na životní prostředí

Jednou z nejdůležitějších ekologických výhod kvalitních kompozitních materiálů je jejich 100% recyklovatelnost, která umožňuje využít materiál nanovo bez ztráty kvality. Twinson je navíc jediný z kompozitních výrobků na trhu, který získal mezinárodně uznávanou certifikaci PEFC. Tato certifikace zaručuje, že počet vytěžených stromů v lese certifikovaném organizací PEFC nepřekročí počet znovu vysazených stromů. Mezinárodní nezisková organizace PEFC důkladně sleduje všechny kroky výrobního procesu, od stromu až po konečný výrobek. Certifikaci uděluje pouze těm materiálům, které podporují zachování biodiverzity. Společnost Deceuninck je hrdá na to, že díky důkladné pozornosti, kterou věnuje udržitelnosti výroby, získaly všechny inovativní produkty založené na technologii Twinson certifikát PEFC.

Nezapomínejte na životní prostředí
Nezapomínejte na životní prostředí

Deceuninck doporučuje terasu Twinson O-Terrace+:

  • vzniká vyváženým poměrem borovicového dřeva a PVC (50% a 50%)
  • pětadvacetiletá záruka na materiál
  • masivní a pevné terasové desky jsou vhodné pro použití na větších plochách zatěžovaných provozem
  • osm barevných odstínů terasových desek
  • protiskluzová povrchová úprava pro použití v okolí bazénů a vodních ploch
  • nenáročná údržba vysokotlakým čističem bez olejování a impregnace
  • snadná instalace
  • možnost opravy jediné desky bez náročné demontáže celé terasy
  • nosný hliníkový profil umožňuje umístit konstrukci z kompozitního materiálu i na nezpevněné povrchy

Další informace najdete na Terasy Twinson | DECEUNINCK

Publikováno: 6. 6. 2011, Autor: Inoutic / Deceuninck, spol. s r.o. (text a foto)