reklama

ETERNAL IN Thermo - pomůže proti plísni

Máte pocit, že vám stěna kolem oken nebo dveří vlhne nebo vás nepříjemně studí, případně se na ní tvoří plísně? Vyřešit to může termoizolační nátěr ETERNAL IN Thermo od firmy Austis. O tom, na jakém principu nátěr funguje, jsme již na našich stránkách psali, dnes si upřesníme, v jakém případě a jakým způsobem je vhodné jej použít.

ETERNAL IN Thermo - pomůže proti plísni

Zlepšení tepelně izolačních vlastností zdiva

Je známo, že vlhkost kondenzuje na studených místech. Takovými místy jsou na stěnách tzv. tepelné mosty neboli místa, která hůře tepelně izolují. Provlhlé zdi, podobně jako třeba mokré tričko, tepelně izolují mnohem méně, než zdi suché. A na hůře izolujících místech stěn zase více kondenzuje vlhkost, čímž se jejich izolační schopnost dál zhoršuje. Dostáváme se do začarovaného kruhu: ven z něj nám může pomoci termoizolační nátěr. Tím, že snižuje úniky tepla a zvyšuje povrchovou teplotu stěn, omezuje jejich vlhnutí a vrací tak zdivu jeho tepelně izolační schopnosti. Nezanedbatelně tím přispívá i ke snížení rizika poškození zdiva mrazem.

Tepelné mosty

Tepelné mosty
Tepelné mosty
Tepelné mosty
Tepelné mosty

Tepelné mosty jsou místa v konstrukci, která vlivem nedostatečné tepelné izolace odvádějí vnitřní teplo více než jiné části domu či bytu. Jejich povrchová teplota je totiž až o několik stupňů nižší než teplota okolního zdiva. Zpravidla jimi bývají severní stěny, štíty, nadokenní betonové překlady, rohy místností nebo nezateplené stropy. Nejlépe tato místa zjistí termokamera. Opravdu výrazné tepelné mosty pak poznáte snadno i bez speciálních měřících přístrojů: zatímco na nejchladnějších místech vlivem kondenzace dochází k vlhnutí stěn a tvorbě plísní, z jiných míst dýchá „jen“ nepříjemný chlad.

Tepelné mosty
Tepelné mosty
Tepelné mosty
Tepelné mosty

Abyste však skutečně odstranili nebo alespoň výrazně zmírnili účinky tepelných mostů termoizolačním nátěrem je nutné ETERNAL IN Thermo nanášet pouze na plochy těchto teplených mostů (neboli zateplit pouze studená místa), případně zvolit mírný přesah. Tak dosáhneme v ploše rovnoměrného rozložení teplot čímž dlouhodobě zabráníme srážení vlhkosti.

Další přínosy a výhody termoizolačního nátěru

Další přínosy a výhody termoizolačního nátěru
Další přínosy a výhody termoizolačního nátěru
Další přínosy a výhody termoizolačního nátěru
Další přínosy a výhody termoizolačního nátěru

Jednou z hlavních výhod produktu ETERNAL IN Thermo je jednoduchost jeho aplikace. Způsob nanášení štětkou nebo válečkem se neliší od běžného malování pokoje. Pokud si doma zvládnete sami vymalovat, pak není třeba se obávat ani termoizolačního nátěru. Tuto výhodu je třeba zdůraznit především ve srovnání se stěrkovými termoizolačními hmotami, u kterých se zpravidla bez odborníka neobejdete.

ETERNAL IN Thermo lze tónovat do pastelových odstínů. Po aplikaci a vyschnutí není třeba povrch dále přetírat. Pro sjednocení celkového odstínu místnosti není na závadu přetření povrchu běžným malířským nátěrem. Termoizolační vlastnosti tím nebudou nijak narušeny. Doporučujeme ETERNAL IN nebo ETERNAL IN Plus.

Skleněný povrch kuliček je velmi tvrdý a proto výrazně prodlužuje celkovou dobu životnosti nátěru. Na hladkém skleněném povrchu kuliček se navíc mnohem hůř drží prach a nečistoty a proto se výsledný nátěr méně špiní.

ETERNAL IN Thermo je omyvatelný a vyznačuje se vysokou kryvostí. Současně je paropropustný a umožňuje tak stěnám dýchat.

Buďte obezřetní

Termoizolační nátěr dobře poslouží, pokud chcete odstranit vlhkost vznikající kondenzací v místech tepelných mostů. Nepomůže však tam, kde je příčinou vlhkosti nedostatečná či špatně provedená stavební izolace domu.

Tento nátěr nemůže v žádném případě nahradit zateplení domu. Nejedná se o žádnou zázračnou hmotu. Pouze využívá základních fyzikálních principů v kombinaci s vnitřní malířskou barvou. Milimetrové tloušťky finálních termoizolačních nátěrů nelze porovnávat s kontaktními zateplovacími systémy silnými 10 cm či více. Pokud vám někdo tvrdí opak, raději mu nevěřte. Přesto výsledné efekty termoizolačních nátěrů nejsou zanedbatelné, přináší hned několik řešení najednou a proto lidé, kteří je použili, jsou často velmi spokojeni.

Termoizolační nátěr není vhodné porovnávat ani se stěrkovými termoizolačními hmotami. Ty sice mohou přinést v některých případech vyšší termoizolační efekt, jejich cena je však mnohonásobně vyšší a chcete-li při stěrkování dosáhnout opravdu hladkého povrchu, je zpravidla třeba použít služeb odborné firmy. To představuje přinejmenším další náklady. Proto doporučujeme při rozhodování mezi termoizolačními nátěry a termoizolačními stěrkami minimálně dobře počítat.

Naučte se větrat

Naučte se větrat
Naučte se větrat
Naučte se větrat
Naučte se větrat

Výrobci oken často k návodu na jejich údržbu také přidávají pravidla správného větrání. Současně důrazně upozorňují, že kondenzace vlhkosti na skle není vada oken. Bez správného, tedy intenzivního větrání především v chladném období vám ani termoizolační nátěr nemusí přinést požadovaný efekt.

Nejsprávnějším způsobem větrání je celková výměna vzduchu tak, že na krátkou dobu otevřete všechna okna úplně dokořán. Nedojde k prochladnutí stěn a teplý vlhký vzduch je při tom nahrazen chladnějším, s nízkým obsahem vzdušné vlhkosti. Tento postup je třeba opakovat několikrát denně. Naopak při větrání ventilací či dokonce mikroventilací nedochází k výměně vzduchu, jen k jeho ochlazování, čímž kondenzaci vlhkosti ještě více podpoříte.

Aplikace

Nejprve je potřeba odlupující se zbytky starých malířských nátěrů oškrábat, praskliny a nerovnosti povrchu vystěrkovat vhodnou vyrovnávací hmotou. Savé materiály je vodné napustit hloubkovým penetračním prostředkem (např. FORTE Penetral). Místa, které jsou již napadena plísněmi, je třeba před aplikací barvy ETERNAL IN Thermo této plísně zbavit. ( např. SANATHERM odtsraňovač plísní).

Do barvy ETERNAL IN Thermo se přidá přibližně 10% vody, dobře rozmíchá a pak je možno ji aplikovat na suchý připravený povrch, nejméně ve dvou až třech vrtsvách. Mezi jednotlivými nátěry dodržíme technologickou přestávku 4 – 8 hodin, v závislosti na teplotě a vzdušné vlhkosti. Teploty podkladu a prostředí musí být při nanášení 5 až 30°C. Pracovní pomůcky je nutné ihned po ukončení práce umýt vodou.

Aplikace stříkáním není doporučena, protože povrch mikrokuliček se chová jako jemný brusný papír a mohlo by tak dojít k poškození trysek stříkacího zařízení. Přes tvrdost povrchu jsou mikrokuličky poměrně křehké. Tlakové stříkání by mohlo narušit jejich strukturu a způsobit ztrátu deklarovaných termoizolačních vlastností nátěrové hmoty.

Spotřeba, balení, odstíny

Minimální doporučená spotřeba je 0,4 - 0,6 kg/m2 (2-3 vrstvy), platí ale, že čím silnější vrstva, tím vyšší termoizolační efekt. Netřeba se proto bát ani nátěrů se spotřebou 0,9 – 1 kg/m2.

Vaše zkušenosti oceníme

Máte s tímto nátěrem již nějaké zkušenosti? Budeme rádi, když se s námi o ně podělíte v diskusích na stránkách Kutila nebo případně i na na e-mailu thermo@austis.cz.)

Více informací o dalších typech a použití nátěrových hmot se dozvíte na www.barvy-eternal.cz.

Publikováno: 17. 7. 2011, Autor: Austis (text a foto), PePa, JV (foto), Profil autora: Redakce