reklama

Domky na nářadí

Domky na nářadí mohou mít velikost větší skříně i rozměrné chaty – jak velký domek zvolíme, záleží na tom, kolik zahradního nářadí a techniky do něj potřebujeme umístit. Vybírat můžeme z mnoha typů menších nářaďových domků nebo větších zahradních chatek, případně si ho nechat udělat na míru podle vlastních představ.

Domky na nářadí

Z čeho vybírat

Z čeho vybírat
Z čeho vybírat
Z čeho vybírat
Z čeho vybírat

Při výběru domku na nářadí bude hrát roli jeho velikost, půdorys, konstrukce, síla a výška stěn, hřeben, tvar střechy, krytina, typ dveří, velikost, počet, druh oken a samozřejmě cena. Můžeme zvolit domek s předním přesahem střechy, s bočním či zadním přístřeškem, přístavkem nebo i terasou.

A v čem je rozdíl mezi nářaďovým a zahradním domkem? Ten první je určený výhradně na uskladnění věcí, nemá proto žádné okno nebo jen malé (výhodné jako ochrana před nevítanými hosty), má slabší stěny, bývá většinou menší. Pokud byste ale chtěli v létě na zahradě příležitostně nechat přespat hosty nebo dětí (nářadí může být pod přístřeškem), je lepší zvolit zahradní domek – má totiž jak okna, která se dají otevírat, tak silnější stěny.

Hlavní je velikost

Nejdůležitějším parametrem při výběru domku na nářadí bude určitě jeho velikost. Ta může začínat na 1,5 m² a zvětšovat se až do 20 m² i více. Délky stran se pohybují od 1,5 m do více než 5 m, takže existuje nepřeberné množství velikostí. Půdorys může být čtvercový i obdélníkový. Zanedbatelným parametrem není ani výška stěn (může být 183 až 197 cm) a výška v hřebenu (223 až 288 cm).

Důležitá je konstrukce

Důležitá je konstrukce
Důležitá je konstrukce
Důležitá je konstrukce
Důležitá je konstrukce

Na stavbu domků na nářadí se používá kvalitní smrkové dřevo. Nářaďové domky mají panelovou konstrukci – rám je pobit palubkami o síle 15 až 19 mm, nebo srubovou konstrukci se sílou stěny 28 mm, některé zahradní domky mají stěny silné 33 mm. Síla podlahy bývá 19 mm. Střecha má tvar většinou sedlový, méně často pultový. Střešní krytinou bývá pískovaná lepenka, za příplatek je možné mít asfaltový šindel, barevnou asfaltovou lepenku případně jinou krytinu.

Domky jsou různorodé i z hlediska dveří a oken. Mají jednokřídlé i dvoukřídlé dveře – ty jsou vhodné tehdy, když chceme uskladnit rozměrnější techniku. Křídla mohou být plná nebo v horní části prosklená, což je vhodné u stavby bez oken. Nářaďové domky, ať malé nebo větší, okno nemívají nebo jen malé, neotvíravé, někdy ho nahrazuje střešní světlík. U zahradních domků bývá okno v čelní nebo boční stěně.

Přístřešky a přístavky

Přístřešky a přístavky
Přístřešky a přístavky
Přístřešky a přístavky
Přístřešky a přístavky

Stavbu může u bočních stěn nebo vzadu doplňovat přístřešek, který se většinou využívá pro uskladnění dřeva. Přístavek má plné stěny a samostatné dveře, lze do něj odděleně uložit některé předměty. Domek může mít také větší přední přesah střechy od 30 cm až do 1,5 m u většího domku. V prostoru chráněném před deštěm i sluníčkem můžeme během práce na zahradě odkládat nářadí, nebo si tu vytvoříme klidný koutek se sedacím nábytkem. Tomuto účelu ještě lépe poslouží teráska se zábradlím. Můžeme tak spojit užitečné (domek na nářadí) s příjemným (chráněné místo pro posezení).

Co za něj

Ceny se odvíjejí od velikosti domku na nářadí, jeho provedení, případných nadstandardních úprav či individuálního řešení. Například malý typový domek o půdorysu 1,25 x 1,25 m bez okna stojí okolo 8000 Kč, domek o půdorysu 2 x 2,5 m s okénkem a dvoukřídlými dveřmi stojí kolem 17 000 Kč, domek o půdorysu 3 x 3 m s přístřeškem 1 x 3 m, dvoukřídlými dveřmi a okénkem stojí kolem 30 000 Kč. Zahradní domek o celkové rozloze 3,75 x 5,6 m s přístřeškem a terasou přijde na 43 000 Kč.

Při porovnávání jednotlivých nabídek si všímejte, co je a co není zahrnuto v ceně. Jde především o spojovací materiál, střešní krytinu, montáž, impregnační nátěr, dopravu. Domky se většinou dodávají v neošetřeném, přírodním stavu, po montáži je nutné opatřit je impregnačním nátěrem a lazurovacím lakem (nátěr ale někdy lze objednat už při výrobě).

Nezapomeňte

Nezapomeňte
Nezapomeňte

Domek na nářadí stavíme na základovou betonovou desku či pevnou dlažbu. Chcete-li v domku svítit, myslete včas na elektrické rozvody, případně na přivedení vody. Důležité také je, jak začleníme domek do zahrady.

Sám sobě architektem

Pokud si nevyberete ze standardní nabídky, můžete si (například pomocí Virtuálního studia firmy F. Konrád) vytvořit vlastní návrh domku na nářadí. Zadáte požadované parametry stavby a program ukáže cenovou kalkulaci. Po odeslání návrhu vám firma nezávazně vypracuje 3D vizualizaci a po objednávce domek zrealizuje.

Vybíráme z časopisu Chatař & Chalupář.

Publikováno: 27. 8. 2011, Autor: Iva Tvrzová, Chatař & Chalupář (text), AZ Wood, ARX Trade, Delta Svratka, F.Konrád (foto) , Profil autora: Redakce