reklama

Vhodné světlo do ložnice

Světlo do ložnice rozhodně patří. A nemělo by být jenom jedno. Ložnice sice v prvé řadě slouží ke spánku, ale bez kvalitního osvětlení se ani zde neobejdete. Světlo v ložnici se totiž dost významně podílí na komfortu užívání místnosti a lepší psychické pohodě. Jelikož se v ložnici spí, relaxuje a odpočívá, je zapotřebí světlo do této místnosti vybírat s ohledem na to, aby nebylo příliš rušivé.

i (Zdroj: Depositphotos)
Světlo do ložnice by nemělo být jenom jedno (Zdroj: Depositphotos)

Světlo do ložnice

Světlo do ložnice vybírejte s ohledem na její velikost a na to, zda v ní máte velkou samostatnou šatnu nebo šatní skříň. Dominantou ložnice je centrální osvětlení. V mnoha případech rovněž jde bohužel i o jediné světlo v místnosti. To však není zrovna nejlepší. Ložnice by měla být vybavena rovněž lampičkami na nočních stolcích a osvětlením šatníku.

Modrá ložnice
i (Zdroj: Depositphotos)
Světlo do ložnice vybírejte s ohledem na její velikost

Centrální osvětlení v ložnici

Nejdůležitějším světlem v ložnici je centrální osvětlení. Tím může být lustr nebo velká lampa umístěná na stropě. Stropní světla do ložnice mohou být jednoduchá, ale také poskládaná hned z několika samostatných světel. Nižším stropům svědčí osazení přisazenými stropními svítidly, protože místnost opticky zvětší.

Do ložnice se také hodí světlo s menším jasem. Tou nejlepší volbou jsou teplá bílá světla, která šetří zrak a navozují v místnosti příjemnou atmosféru. Zvažte také dálkové ovládání. Některá světla jím můžete nejen zhasínat, ale i tlumit a měnit barevné nasvícení. Osvětlení do ložnice v neposlední řadě vybírejte i podle designu celé místnosti.

Centrální světlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Dominantou ložnice může být i centrální osvětlení

Klenotem ložnice je lustr

Vedle přisazených světel můžete ložnici ozdobit pěkným lustrem. Příjemné teplé atmosféry docílíte, když takový lustr opatříte látkovým stínítkem a žárovkou s teplotou pohybující se mezi 2700 a 3000 K. Nutno však dodat, že lustry neposkytují dostatek světla potřebného pro čtení, a tak je zapotřebí ložnici vybavit i doplňkovými světly. Vůbec nejlépe je, když máte lampu jak na nočním stolku, tak i přímo nad postelí.

Barevná ložnice
i (Zdroj: Depositphotos)
Klenotem ložnice je lustr

Lampičky na nočních stolcích

U postele na nočních stolcích by měly být lampičky. Mnohdy jde o velmi zajímavé designové kousky, které dokážou podtrhnout celý vzhled ložnice. Slouží nejen jako dekorace, ale rovněž navozují příjemnou atmosféru. Tyto lampičky si vystačí s žárovkou do 40 W. Pokud je lampa polohovatelná, můžete ji použít i jako čtecí lampu. Můžete si ji totiž nastavit přesně podle momentálních potřeb tak, aby se vám dobře četlo vsedě nebo vleže. Pokud nemáte ve zvyku číst, postačí vám zřejmě lampičky bez polohování. Nesmí však příliš oslňovat. I u stolních lamp je fajn, když si u nich můžete nastavit míru osvětlení. V případě, že máte větší ložnici, můžete si dovolit místo stolní lampy velké stojanové svítidlo.

Světlá ložnice
i (Zdroj: Depositphotos)
Lampičky na nočních stolcích nejsou pouze dekorace, ale i praktické doplňky každé ložnice

Světlo nad postel

Pokud vám to prostor dovolí, můžete si světla umístit i nad postel. Bude se vám s nimi lépe číst. Osvětlení  by proto mělo mít přímý kužel světla.

Velké okno
i (Zdroj: Depositphotos)
Vedle stolních lamp tu jsou i lampy nad postel, které ocení nejen vášniví čtenáři

Osvětlení šatní skříně

V neposlední řadě je vhodné také osvětlit i šatní skříň. Díky jejímu správnému osvětlení se v ní budete lépe orientovat a nebudete muset své oblečení pracně hledat. Ideální volbou jsou podlouhlá svítidla nebo malá bodová světýlka.

Lampičky
i (Zdroj: Depositphotos)
Osvětlení šatní skříně jistě oceníte

Orientační světla

Pokud se v noci pohybujete po bytě, zvažte, zda by se vám nehodila i orientační světla. Díky nim se v noci budete pohybovat bezpečně bez rizika úrazu i potřeby rozsvícení velkého osvětlení. Mohou k tomu sloužit různé lampičky do zásuvky, na baterky i LED pásky.

Tlumené světlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Stropní světla mohou být složena i z několika světel najednou

Dejte si pozor na modré osvětlení

Světla mají mnoho barev, jež působí na tělo různým způsobem. Přes den potřebujeme chladnou namodralou barvu, jestliže však chceme spát, měli bychom se tomuto osvícení vyhýbat. Vhodnou volbou je naopak teplé bílé až načervenalé světlo. Toto světlo člověka příjemně uvolní a připraví na odpočinek. Do ložnice se rovněž nehodí ani výrazné LED osvětlení, protože i to disponuje modrým světlem.

Osvětlení
i (Zdroj: Depositphotos)
Dejte si pozor na výběr barvy osvětlení, mohlo by se vám díky tomu špatně spát

Publikováno: 23. 3. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová