Bezpečnostní dveře ve veřejných provozech - 1. díl

V dnešní době se bohužel stále více potýkáme s nedostatečným zabezpečením veřejně přístupných provozů a prostor, jako jsou recepce, haly či šatny bazénů, posiloven, hotelů a penzionů. Proměnlivá a relativně velká kriminalita se dnes začala projevovat v široké míře drobnými i většími krádežemi nejen finančních hotovostí, ale i elektroniky (např. registračních pokladen, terminálů, notebooků, mobilních telefonů) z již zmíněných veřejných či průchozích prostor.

Bezpečnostní dveře ve veřejných provozech - 1. díl

Ukazuje se, že nejen pravidelní pachatelé trestné činnosti, ale i příležitostní „zlodějíčci“ si již umí poradit s kdejakými běžnými dveřmi. Nezáleží na tom, zda se jedná o obyčejné voštinové, dřevěné nebo plastové dveře různé tloušťky i kvality provedení. Nutnost zvyšování odolnosti dveří proti násilnému vniknutí je tedy zřejmá.

Je však třeba si uvědomit, že koupí a výměnou samotné bezpečnostní cylindrické vložky se v žádném případě nezvýší úroveň zabezpečení proti hrubé síle, stejně tak tomu nepomohou ani „bezpečnostní“ plechy pod kováním a podobné přídavné prvky. Dveře sice budou mít třeba i hodně kvalitní vložku odolnou např. proti vyhmatání stavítek planžetou, ale proti násilnému průlomu zůstávají pořád jen obyčejnými dveřmi, se kterými je zloděj hotový v několika málo vteřinách.

Bezpečnostní dveře ve veřejných provozech - 1. díl
Bezpečnostní dveře ve veřejných provozech - 1. díl

Jediná skutečně účinná metoda zabezpečení vstupu je proto kombinace kvalitního příslušenství dveří - tedy bezpečnostní cylindrické vložky s bezpečnostním kováním - avšak namontovaným na pevnostní, hrubé síle odolávající dveřní křídlo, doplněné samozřejmě i ocelovou bezpečnostní zárubní, tvořící kromě pevnostní bariéry současně i protipožární a protihlukový uzávěr. Takovouto sestavu, samozřejmě podloženou příslušnými certifikáty, které prokazují, že právě ten který komplet dveří, zárubně a příslušenství tvoří dohromady celek skutečně odolný proti napadení, lze potom shrnout pod označení certifikované bezpečnostní dveře.

Bezpečnostní dveře SHERLOCK jsou právě takovouto kombinací všech prvků kvalitního mechanického zabezpečení a vytvářejí jednolitý celek, který prokazatelně odolává všemožným způsobům napadení a účinně brání násilnému vniknutí pachatele. Už po několika minutách tak dochází k odrazení pachatele od jeho původního úmyslu, protože s prodlužováním doby pokusu o překonání výrazně stoupá pravděpodobnost jeho odhalení nebo zadržení přímo na místě činu.

Bezpečnostní dveře ve veřejných provozech - 1. díl
Bezpečnostní dveře ve veřejných provozech - 1. díl

Společnost SHERLOCK působí na trhu s certifikovanými výrobky kategorie MZS (mechanické zábranné systémy) již sedmnáct let a na území ČR pracuje od roku 1999. Po celou tu dobu dostává od občanské i odborné veřejnosti, tedy i od provozovatelů zdravotně-rehabilitačních či ubytovacích objektů a sportovních zařízení mnoho dotazů s žádostmi o radu a pomoc, jak se v konkrétních případech zabezpečit a co je pro takové zabezpečení nutné podniknout.

V příštím článku se s problematikou zabezpečení a různými řešeními seznámíme podrobněji.

www.sherlock.cz

Autor: SHERLOCK bezpečnostní dveře, s.r.o. (text a foto)

Související k tématu