reklama

Když domov hraje barvami: Hladké stěny, které zútulní každý interiér

Plánujete doma nově vymalovat? S našimi praktickými radami si v interiéru vytvoříte dokonale hladké barevné stěny, které budou mít dobrý vliv na vaši duševní pohodu. Osvojte si techniku štukování, která vám zajistí perfektně čistý a hladký podklad, ale i psychologii barev, díky níž si z každé místnosti ve vašem obydlí vytvoříte perfektní místo pro harmonický život.

Když domov hraje barvami: Hladké barevné stěny, které zútulní každý interiér (Zdroj: Hornbach)

Zázrak jménem štuk

Stěny je v první řadě potřeba na malování důkladně připravit. Nejprve se musí očistit od starých nátěrů či tapet a zbavit nerovností. K tomu vám poslouží štuk, s jehož pomocí vrátíte stěnám svého domova čisté linie. Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory ve stěně. Nový povrch vypadá dokonale čistě a snadněji se maluje, a to již 24 hodin po úpravě. Dokonale vyštukovaný a hladký povrch zajistí, že barevné stěny budou ve výsledku prostě dokonalé.

štukování stěn
Před výmalbou je vhodné stěny připravit, štuk zajistí dokonale hladký povrch (Zdroj: Hornbach)

Na trhu existuje velké množství už hotových štukových omítek. Mezi nejoblíbenější patří tzv. Hladká omítka Hornbach, je to modelovací omítka, která zároveň vyrovná a vyhlazuje nerovnosti. Umožňuje okamžité použití a má vynikající přilnavost. Po zaschnutí je stěna matně bílá a pokud zrovna netoužíte po barevných stěnách, překrytí malířským nátěrem už není nutné.

Barevné stěny pro každý pokoj

Štukování vám vytvořilo hladké stěny. Pojďte je nyní oživit nejnovější trendy v bytové architektuře – barvami. Naši psychiku ovlivňují víc, než si dokážeme připustit. Některé v nás vzbuzují vášeň a touhu či podporují chuť k jídlu, jiné probouzí agresi, další dokážou uklidnit anebo motivují k ještě lepším pracovním výkonům. Jak s nimi zacházet v interiéru, abychom docílili dokonalé harmonie?

Ložnice

Ložnice je místem relaxace a odpočinku, navíc v ní trávíme zhruba jednu třetinu života. V ložnici se musíte cítili dobře, výběr barvy či tapety je proto v tomto ohledu opravdu klíčový. Rozhodně se vyvarujte příliš sytých barev a pozor si dejte i na červenou. Jde sice o barvu vášně, na některé jedince ale může působit agresivně a rušivě. Které odstíny jsou těmi správnými?

tyrkysová ložnice
Modrá je barvou klidu, do ložnice je proto ideální (Zdroj: Hornbach)
 • Zelená – uklidňující barva, která blahodárně působí na naši mysl i zrakovou soustavu a pomáhá relaxovat, údajně také podporuje plodnost
 • Modrá – barva klidu, která snižuje krevní tlak, zpomaluje dýchání a srdeční tep
 • Písková – barva symbolizující návrat k přírodě a uklidňující zahlcenou mysl
 • Vínová – odstín působící velmi důstojně, hrdě a vznešeně, jedná se o barvu klidu a příměří
 • Broskvová – jemně stimuluje, rozpouští emocionální blokády a udržuje proud životní energie
 • Růžová – něžná barva podporující volnou mysl a energii, symbolizuje lásku a náklonnost

Obývací pokoj

I v obývacím pokoji trávíme spoustu času a stejně tak společných rodinných chvil. Do obývacího pokoje se doporučuje volit světlé barvy, působí elegantním a vzdušným dojmem. Zároveň prostor opticky zvětšují a prosvětlují. Vyvarujte se naopak ostrých barev, které působí rušivě. Ani zde se nedoporučuje volit červené odstíny. A které barvy vítězí?

fialový obývací pokoj
Mysteriózní levandulová učiní z obývacího pokoje oázu pohody, klidu a elegance (Zdroj: Hornbach)
 • Bílá – symbol čistoty, nevinnosti, elegance, ale také absolutní svobody a nových začátků
 • Světle zelená – barva, která uklidňuje oči a blahodárně působí na naši mysl
 • Levandulová – stimulující, mysteriózní barva, perfektně se vyjímá v kombinaci s hnědou
 • Kakaově hnědá – střízlivá, mlčenlivá, solidní a vážná barva, která v sobě ukrývá nádech elegance

Kuchyně

V kuchyni lze použít prakticky kteroukoli z teplého spektra barev. Vyhněte se proto světle modré a zelené, které působí příliš studeným a izolovaným dojmem. U teplých barev nesáhnete vedle zejména u žluté, červené či hnědé.

hnědá kuchyně
Hnědé stěny v kuchyni evokují pocit tepla, pohody a bezpečí (Zdroj: Hornbach)
 • Žlutá – teplá a jasná žluť působí povzbudivě, symbolizuje sluneční sílu a energii, zároveň jde o slavnostní barvu, která vyvolává pocit radosti
 • Červená – podporuje chuť k jídlu, stimuluje naše smysly, působí povzbudivě a afrodisiakálně
 • Hnědá – evokuje pocit síly a spolehlivosti, může navodit také pocity tepla, pohody a bezpečí

Dětský pokoj

Spousta lidí si myslí, že dětský pokoj vyvedený v bílé barvě je příliš nudný a působí sterilním dojmem. Proto s barvami často experimentují, což ale není úplně ideální. Zapomeňte na výraznou světlou červenou, která působí zbytečně agresivním dojmem, oranžovou nebo žlutou. Podle některých experimentů mají malé děti ve žlutých místnostech častější sklony k pláči. Jaké barvy se hodí do dětského pokoje?

růžový dětský pokoj
Do dětského pokoje se hodí růžová, modrá nebo zelená barva (Zdroj: Hornbach)
 • Modrá – uklidňující barva snižující krevní tlak a zpomalující dýchání a srdeční tep
 • Růžová – symbolizuje něžnou aktivitu, volnou mysl a energii, lásku a náklonnost
 • Zelená – další uklidňující barva, která blahodárně působí na naši mysl i zrakovou soustavu, pomáhá nám relaxovat a usínat

Více informací najdete na: www.hornbach.cz

 

Jak připravit byt před malováním?

Publikováno: 4. 4. 2020, Autor: Text a foto: HORNBACH , Profil autora: Redakce