reklama

Inspirujte se a vyrobte si vlastní originální krmítko pro ptáčky

Zima se blíží a pokud myslíme na obyvatele našich zahrad nejen v sezoně, kdy zpívají, měli bychom jim připravit krmítka. Většina krmítek má velmi nízkou životnost a za dva nebo tři roky se rozpadnou. Věnujeme-li ale jeho výrobě jen o málo více času a místo hřebíků, které se pohybem dřeva uvolní a začnou se vytahovat, použijeme vruty a na stříšku voděodolnou překližku, prodloužíme životnost krmítka a potěšení z něj bude několikanásobně delší.

i (Zdroj: https://cz.depositphotos.com)
Inspirujte se a vyrobte si vlastní originální krmítko pro ptáčky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krmítka mohou mít různé tvary a provedení

Krmítka mohou mít různé tvary a provedení
Krmítko by mělo mít malý otvor, aby se do něj nedostaly třeba hrdličky (Zdroj: PePa)
Krmítka mohou mít různé tvary a provedení
I malé a prosté krmítko ptáčci ocení (Zdroj: PePa)

Kromě sypaných směsí, které také koupíme nebo připravíme z plodů zahrádky, přivítají ptáčci i lojové koule se slunečnicovými semínky. Buď je koupíme hotové nebo připravíme doma, na zavěšení se hodí tenké plastové síťky, které se běžně využívají při prodeji zeleniny a ovoce.

Krmítka mohou mít různé tvary a provedení
Stříška krmítka by měla mít dostatečný přesah (Zdroj: PePa)
Krmítka mohou mít různé tvary a provedení
Na krmítko můžeme zavěsit i lojové koule (Zdroj: PePa)

Krmítko, představené v návodu, je jednoduché a na výrobu nebudeme potřebovat žádné speciální nářadí. Rozměry jsou orientační a je možné si je přizpůsobit podle potřeby.

Celé krmítko je vyrobené ze smrkového dřeva o tl. 20 mm, které je kvalitně povrchově upraveno, čímž je prodloužena jeho životnost.

Co budete potřebovat?

Ruční pilku, úhelník, pokosnici, akumulátorový šroubovák, pásovou brusku nebo pilník na dřevo, brusný papír na houbičce, štětec.

Postup:

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Nejprve vyrobíme díly na stříšku

Nejprve vyrobíme díly potřebné k výrobě stříšky nad krmítkem. Jde o úhlopříčně přepůlený čtverec 18×18 cm. Tak nám vzniknou oba štíty stříšky, udávající její sklon a vlastně i šířku krmítka.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Předvrtáme otvory pro šroubky

Ke vztyčení štítů si připravíme čtyři laťky dlouhé 15 cm a profilu 2×3 cm. Na jejich konci provedeme 2 cm od kraje poloviční vybrání. Osazení nařízneme a z obou stran dočistíme dlátkem a pilníkem. Předvrtáme otvory pro šroubky a prostor pro jejich hlavy zahloubíme.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Stojky přišroubujeme ke štítům stříšky

Stojky přišroubujeme ke štítům stříšky tak, aby byly později překryty, tedy 2 cm od kraje. Základem krmítka je podkladová deska tvořící podlahu krmítka. Ta má rozměr 22×30 cm. Spojený díl položíme na podlahu krmítka a označíme stojky a jejich středy.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Stojky se štíty připevníme delšími vruty

Ze spodní strany pak stojky se štíty delším vrutem připevníme. Otvory pro ně si však nejprve předvrtáme menším vrtáčkem, aby nám dřevo stojky neprasklo. Při vrtání kontrolujeme kolmost, abychom neprošli bokem stojky.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Štíty se stojkami připevníme tak, aby vznikl přesah stříšky

Jeden štít se stojkami je připevněn 0,5 cm od hrany základové desky, druhý 10 cm. Tím vznikne přesah stříšky pro snadnější vlet, nasypávání i pro zavěšení ptačích pamlsků.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
S využitím pokosnice nařežeme budoucí zvýšené okraje krmítka na potřebnou délku

Aby sypání z krmítka nepadalo, a to nejen díky větru, ale i při hašteření ptačích strávníků, vyrobíme do krmítka zvýšené okraje. Přesně a pod úhlem je v dřevěné pokosnici zkrátíme ostrou pilkou.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Zvýšené okraje zabrání vypadávání nasypaného krmiva

Ohrádka je vyrobena z laťky profilu 2×3 cm (stejně jako stojky u krmítka).Navíc jsme ji zakulatili dvě hrany. Díly mezi stojkami jsou zkráceny narovno, přední spoj pod budoucím přesahem stříšky je pod úhlem 45°.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Okraje ze spodní strany připevníme několika vruty

Stejným způsobem jako u stojek přichytíme i zvýšené lemování ze spodní strany několika vruty do dřeva. Zkontrolujeme délku šroubků, aby nám neprošly skrz. Větším vrtáčkem nebo zapouštěcí hvězdičkou vyrobíme zahloubení pro hlavy šroubků. Spoj pod úhlem můžeme ještě zajistit lepidlem.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Hotovou konstrukci opatříme vhodnou povrchovou úpravou

Takto hotovou konstrukci krmítka opatříme dvěma až třemi nátěry kvalitní barvou určenou pro exteriér. Jednotlivé vrstvy necháme pořádně proschnout. Tím podstatně prodloužíme životnost celého krmítka. Konstrukce bez střechy se nám bude natírat mnohem snáze.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Na plochu střechy použijeme 6mm voděodolnou překližku

Jako plochu střechy chránící krmítko použijeme 6mm voděodolnou překližku, která zaručí stříšce dlouhou životnost. Díly připevníme ke konstrukci krmítka malými vruty. Protože se jednotlivé části ve hřebenu stříšky přes sebe překrývají, je jeden střešní díl širší o tloušťku materiálu, tedy o 6 mm.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Aby střecha byla hezčí, pokryjeme ji tenkými lištami

Takto připevněná střecha by vlastně stačila. Pro hezčí vzhled celého krmítka ji ale pokryjeme tenkými, 2–3 cm širokými lištami. Ty připevňujeme malými kolářskými hřebíčky. Lišty je možné předvrtat, aby nepraskly. Laťky si na shodnou délku zkrátíme v pokosníku.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Jako hřeben stříšky nám poslouží rohová lištička

Postupně pokrýváme celou stříšku až téměř k hřebenu. Lišty připevňujeme od spodního okraje směrem nahoru. Protože se lišty vzájemně překrývají, počítáme s vyšší spotřebou už při jejich koupi. Jako hřeben stříšky nám poslouží rohová lištička.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Krmítko opatříme dvěma háčky s okem, aby ho bylo možné zavěsit

Aby bylo možno krmítko zavěsit a nedostal se k němu nezvaný host, opatříme je dvěma háčky s okem. Ty připevníme přes hřebenovou lištu do stříšky. Dva háčky zajistí zavěšenému krmítku lepší stabilitu. Otvory pro háčky nejprve předvrtáme menším vrtáčkem.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
K zakrytí střešních latí si vyrobíme ozdobné štítové lišty

K zakrytí střešních latí a zkrášlení krmítka si vyrobíme ozdobné dekorativní štítové lišty. Šablonku pro jejich přesný tvar si vystřihneme z tvrdého papíru. Na laťky ji pak obkreslíme. Na pásové brusce nebo pilníkem lištu tvarově dokončíme.

Krmítko pro ptáčky
i (Zdroj: PePa)
Natřené štítové lišty připevníme kolářskými hřebíčky s malou hlavou

Hotové a natřené štítové lišty připevníme kolářskými hřebíčky s malou hlavou. Stříšku krmítka můžeme opatřit nátěrem v jiném odstínu. Krmítko tak bude zajímavější. Pod přesah stříšky připevníme háček k zavěšení lojové koule nebo závěsného krmení v síťkách.

Publikováno: 24. 10. 2021, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce