Instantní omítka – za půl peněz, za půl času a půl námahy

Málokdo ví něco o štukování, dokud se do něj sám nemusí pustit. Teprve, když na to přijde, zjistí, jak tvrdý je to oříšek. V takovém případě se nám obvykle nabízí dvě možnosti – vyzkoušet si na vlastní kůži, jak je to pracné, anebo sehnat šikovné řemeslníky a zjistit, jak je to drahé. Ale nenechte se odradit. Je tu ještě způsob, jak se těm dvěma předcházejícím chytře vyhnout. Jsou jím instantní omítkové směsi.

Instantní omítka – za půl peněz, za půl času a půl námahy

Směs, která vám ušetří, kde se dá

V dnešní době klademe čím dál větší důraz na úsporu času, peněz a vlastně všeho možného. Instantní omítka je řešení pro omítnutí vnějších či vnitřních povrchů, které tyto požadavky beze zbytku splňuje. A to hned z několika důvodů. Dodává se totiž jako hotová tekutá pasta. Prostě si ji přinesete domů, zamícháte ji špachtlí a můžete nanášet. Odpadá tak alchymie spojená s předpřípravou sypké omítky a mixováním přísad ve správném poměru.

Dalším plusem je efektivita. Instantní omítku nanášíme rovnoměrně v tenké vrstvě. Při obvyklé kvalitě podkladového povrchu je to 1,5 mm. To znamená spotřebu pouhé 3 kg/m2. K dosažení kýženého výsledku tak postačí malé množství. Navíc se prodává v praktických kyblících v různých hmotnostních baleních, takže si stačí spočítat celkovou plochu a nakoupit jen tolik materiálu, kolik opravdu využijete.

Hlavní výhodou ale je, že si ušetříte čas i práci. Zatímco se sypkými směsmi je omítání záležitostí na dva až tři dny, s instantními omítkami vám to zabere den. Vedle námahy tak odpadá i případná nutnost „vracet se na místo činu“. V neposlední řadě si potom ušetříte nepříjemnosti a uklízení způsobené prašností sypkých směsí.

Vlastní omítka jako od profíka

Pokud jste v minulosti nechtěli sahat hluboko do peněženky a svěřit štukování do rukou odborníků, museli jste si ke spolupráci přizvat alespoň známého. A pokud možno ještě zkušeného. Štukování sypkými směsmi totiž vyžaduje specifický postup. Po hodinách dřiny se tak klidně můžete dočkat výsledku v podobě nerovné zdi a nehezkých prasklin.

U instantní omítky to jde bez odborné asistence. I jako kutilové začátečníci totiž při dodržení základního postupu dokážete vytvořit perfektní a jemný povrch. A co je důležité, zvládnete to docela sami. Také proto jsou tyto směsi velmi oblíbené i u profesionálů a stavebních firem. Zatímco vy totiž můžete „kolegy“ nechat odpočívat doma u televize, u stavbařů mohou souběžně štukovat vedlejší místnost a firma tak ušetří až dvě třetiny času.

Vlastní omítka jako od profíka
Vlastní omítka jako od profíka

A na závěr pár důležitých rad

  • Nepodceňujte přípravu podkladu. Směsi nejsou samospásné a bez správné penetrace vám ani ta sebelepší nepomůže.
  • Správné vysychání omítky je zásadní a vyžaduje konstantní teplotu. U vnitřních omítek je potom třeba hlídat přiměřené větrání.
  • Teplota během omítání a poté dva týdny během zrání omítky nesmí klesnout pod +5oC. V horku zase povrchy chraňte před příliš rychlým vyschnutím.
  • Asi nejpopulárnější jsou mezi kutily i profesionály omítkové směsi KERASTUK od společnosti Sedlecký kaolin a. s.. Více informací o nich najdete na www.sedlecky-kaolin.cz/cz/stavebni-materialy/omitkove-smesi-kerastuk.htm
A na závěr pár důležitých rad
A na závěr pár důležitých rad
Autor: Sedlecký kaolin a.s. (tisková zpráva)

Související k tématu