Schází vám tichý společník, který nikdy neodmlouvá a pohlídá a podrží vám oblečení tak, aby bylo nezmuchlané a čisté? Vyrobte si tichého sluhu. Dřevěný stojan na šaty je v našich domácnostech zabydlený už mnoho desítek let. Samozřejmě je možné si ho koupit. Nejčastěji se vyrábí z kovu, ze dřeva nebo kombinací obou těchto materiálů. Když však vidíte, jak je jeho výroba snadná, nesvrbí vás trochu ruce?
Budete potřebovat:
12 ks vrutů 4×50 mm na spojení příček a nohou, 4 ks vrutu 4×35 mm na připevnění rukou sluhy, 2 ks dřevěných spojovacích kolíčků o průměru 8 mm a délce 40 mm, 4 ks spojovacích šroubů na nábytek o průměru 8 mm, disperzní lepidlo, bezbarvý lak a smirkový papír jemnější zrnitosti.
Přímočarou pilku, pásovou brusku, akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku, pokosnici, ruční pilku, vrták o průměru 3,8 a 25 mm a truhlářskou svěrku.
Přebývá-li vám pár latěk a násada od zlomeného koštěte, můžete se směle pustit do výroby svépomocí. A že by se pro něj nenašlo ve vaší ložnici, koupelně či v dětském pokoji místo? Pro malé děti je možné sluhu pestře pomalovat nebo mu nakreslit obličej.
Konstrukce sluhy je vyrobena ze smrkového dřeva. Profil latěk, ze kterých je základní kostra vyrobena, je 2×4 cm. Základem sluhy je horní oblouk. Na ten budeme potřebovat materiál o průřezu 4×8 cm a šířce 50 cm. Nemáme-li dostatečně silný, slepíme si jej pomocí disperzního lepidla z více latiček daných na sebe.
Postup:
Tvar zaoblení nejlépe narýsujeme podle prohnuté laťky přímo na materiál. Podle rysky jej pak vyřízneme přímočarou pilkou. Materiál je silný a tak použijeme ostrou pilku, aby při řezu nepodřezávala.
Načisto horní zaoblený díl sluhy dokončíme na pásové brusce. Tu otočíme a připevníme k podkladu. Není-li takto uzpůsobena, poprosíme někoho o její přidržení. Postupně načisto celý díl vybrousíme.
V pokosnici si ostrou pilkou s jemnějším zubem nařežeme na přesný rozměr laťky, potřebné na konstrukci sluhy. Budeme potřebovat dvě dlouhé 95 cm na stojky, dvě kratší na vnitřní rozpěry o délce 38 cm – ty určují šířku sluhy, a dvě o délce 40 cm na nohy.
Dva krátké díly na podpěry, které tvoří ruce sluhy, vyrobíme ze širšího prkénka. Jeho rozměr je 8×18 cm. Úhelníkem vyznačíme po délce jeho středovou osu, 3,5 cm od kraje pak na ní vyneseme kolmici.
Na vyznačeném křížení vyvrtáme vrtákem o průměru 25 mm průchozí otvor. Prkénko si při vrtání podložíme odřezkem, aby se nám otvor při dovrtávání na druhé straně nevyštípnul. Při vrtání dbáme na kolmé držení vrtačky k materiálu.
Vyvrtaný díl rozpůlíme pilkou po podélně narýsované ose. Tím vytvoříme dva krátké díly tvořící ruce sluhy. Rozpůlený tvar nám vytvoří dvě vybrání pro držení odkládací tyčky na kalhoty. Oba díly na koncích zakulatíme nejprve pilkou a načisto pak na brusce.
Na výrobu sluhy budeme potřebovat tři kulatinky o průměru 25 mm. Nejvhodnější je obyčejná násada od koštěte. V pokosnici si z ní odřízneme jeden díl potřebný na tyčku na šaty o délce 50 cm. Disperzním lepidlem Ceys pak přilepíme k jejím koncům dva dřevěné úchyty. Tím tyčku elegantně zakončíme.
Abychom si na sluhovi vyrobili malý odkládací prostor na věci z kapes, jako jsou klíče, telefon, nebo drobné peníze, přilepíme ke středové příčce dvě boční lišty. Ty jsou o 0,5 cm vyšší než je laťka. Na obou koncích lišty přesahují o 2 cm. Tak přesně zapadnou svým přesahem do stojek sluhy.
Dvě laťky, ze kterých budou vyrobeny nohy a spodní rámeček, na obou koncích zakulatíme. Malý rádius obkreslíme podle hrnku nebo jej vyznačíme kružítkem. Pilkou jej pak vyřízneme.
Zaoblené nohy spojíme kulatinkami do rámečku. Kulatinky můžeme do nohou zapustit do vyvrtaného slepého otvoru, nebo je natřít lepidlem a přichytit šroubkem. Na přesnou délku je zkrátíme podle šířky sluhy v pokosnici.
Všechny díly na sluhu máme připraveny. Ještě jednou je překontrolujeme a dohladka vybrousíme jemným smirkovým papírem. Ostré hrany strhneme, aby se nám o ně později nezachytávalo oblečení.
Konečným přebroušením máme všechny díly připravené pro finální povrchovou úpravu. Díly je jednodušší natírat po částech a jako hotové je potom pouze poskládat.
Povrchově upravené díly začneme postupně sestavovat. Nejprve připevníme 18 cm od vrchu oba krátké díly s vybráním pro držení tyčky. Používáme vruty se zápustnou křížovou hlavou. Jejich délka musí být taková, aby materiálem neprošly skrz. Pak připevníme obě středové příčky. Tu odkládací s lištami těsně nad obě „ruce“ sluhy. Z každé strany použijeme vždy dva delší vruty 4×50 cm. Spodní příčka bude kvůli zvýšení stability připevněna nastojato 25 cm od spodu.
Po přišroubování příček připevníme horní oblouk. Do konců latěk i rovné části oblouku vyvrtáme otvory pro vložení dřevěného spojovacího kolíčku o průměru 8 mm. Naneseme lepidlo a oba díly sesadíme. Přes příčku pak po dobu schnutí lepidla zajistíme oblouk svěrkou.
Sluha je hotov. Zbývá postavit jej na nohy. Ty připevníme čtyřmi spojovacími šrouby na nábytek 12 cm od konce nohou. Vrtákem o průměru 8 mm vyvrtáme do každé strany nad sebe dva otvory. Jimi pak pevně sešroubujeme oba protikusy spojovacího šroubu.
Publikováno: 16. 10. 2008, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce