Při výrobě praktického stojánku na nože spotřebujeme různé odřezky dřeva, které bychom jinak vyhodili. Mezi nepotřebným dřevem pouze vyhledáme několik stejně silných a širokých prkének pro předělení zásuvných otvorů a jednotlivá okénka vytvoříme tenkými laťkami.
Budete potřebovat
zbytky prkének a latí, lepidlo, lak, mořidlo, smirkový papír, provázek
pilku, pilník, štětec
Postup

Z různých odřezků dřeva snadno sestavíme praktický stojánek na nože. Z odřezků vybereme alespoň tři až čtyři kratší a stejné množství delších prkének, která jsou stejně silná a stejně široká. Pro práci budeme potřebovat i úzké a tenké lišty.

Plochými dřevy vytvoříme předěly mezi noži. Tři až čtyři prkénka seřízneme pilkou na stejnou délku, asi 11 cm a z dalších tří až čtyř uděláme vyšší šikmou část, v nejvyšším místě dosahující asi 19 cm.

Potom otřepané okraje hladce zabrousíme smirkovým papírem. Vyzkoušíme velikost okének pro zasouvání nožů v kratší části a oddělíme je úzkými laťkami. Totéž provedeme i ve vyšší části, přičemž počítáme s tím, že tato část navazuje na nižší oddíl.

Odměříme jednotlivé tenké, úzké laťky a podle potřebné délky je nařežeme. Laťky potom poskládáme na předělové destičky a přilepíme je universálním lepidlem Herkules. Desky proložené laťkami vytvoří úzké zásuvné prostory.

Takto k sobě slepíme asi tři až čtyři kratší i delší předělové desky. Nejdříve slepíme nižší část, lepidlo necháme chvilku zavadnout a pak stejným způsobem dokončíme vyšší část. Oba oddíly nakonec k sobě přilepíme a svážeme obtočením provázků.

Potřebujeme-li sevření provázků přitáhnout, zasuneme pod ně několik odřezků a popřípadě provaz ještě namočíme. Po uschnutí se provázek srazí a stojan ještě víc utáhne. Slepený stojánek na nože necháme do druhého dne zasychat.

Asi po dvaceti hodinách můžeme pokračovat. Stojan buď ponecháme v původní přírodní barvě dřeva, nebo jej namoříme. Mořidlo může být v různých odstínech. Podle své fantazie jej můžeme natřít třeba hned dvěma lazurovými mořidly, přičemž střídáme barvy po jednotlivých prkýnkách.

Po zaschnutí si připravíme dno k přilepení podstavce. Sbrousíme jej hrubým smirkovým papírem a větší hrbolky zarovnáme pilníkem na dřevo. Okraje pak zahladíme jemným smirkovým papírem.

Připevněním stojánku na podložku zabráníme zapichování špiček nožů do stolové desky. Řešení tohoto detailu, který tak často chybí u prodávaných stojanů, je jednoduché. Uřízneme prkénko ve velikosti půdorysu, jeho okraje sbrousíme, namoříme a přilepíme k němu stojan.

Aby mořidlo při styku s vodou nepouštělo, celý stojánek nalakujeme bezbarvým lakem. Můžeme k tomu použít lesklý lak ve spreji, kterým mořené dřevo postříkáme. Do přední nízké části pak zasouváme kratší nože a do vyšší části s většími štěrbinami zase velké nože.
Pepův tip: Stojánek podložíme podstavcem z prkénka, abychom zasunovanými noži nepoškozovali pracovní desku. Podle množství nožů, které budeme ukládat, stojan snadno rozšíříme přidáním dalších řad s předělovými destičkami.
Publikováno: 9. 2. 2019, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)
, Profil autora: Redakce