Do malé koupelny i do většího prostoru užijeme skládací koš na prádlo, který se, když jej nepoužíváme, dá složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení, výhodou je, že prádlo bude větrat.
Budete potřebovat
4 kusy kulatinky (týbl), průměr 10 mm, délka 40cm4 ks dřevěné laťky 2x3 cm, délka 80 cm 2 větší spojovací šrouby, lepidlobarvu nebo lazuru na povrchovou úpravulátku na potaha kovové druky (které můžeme nahradit velkými patenty).




Postup

Laťky zkrátíme na stejnou délku 80 cm, rozměříme a označíme si místa pro spojení šroubem v polovině latěk a pro vložení týblů - z jedné strany 3 cm, z opačné strany 5 cm od konce laťky. Vrtákem o průměru 10 mm provrtáme místa na otvory uprostřed latěk skrz – pro spojovací šroub. Na koncích latěk vyvrtáme otvory do hloubky 1 cm pro vložení týblů.

Na pokosové pile (nebo po přesném měření ruční pilkou) si zkrátíme vždy jednu stranu laťky v úhlu 60o – jedná se o stranu s otvory pro týble v 5 vzdálenosti od kraje.

Na opačných koncích seřízneme rohy a obrousíme smirkem do oblého tvaru, všechny hrany latěk lehce strhneme smirkem do hladka.

Konce dvou týblů natřeme lepidlem a vložíme do připravených otvorů, slepíme jeden rám celý, další dva týble vlepíme do jedné laťky.

Laťku s vlepenými týbly vložíme do již slepeného rámu, natřeme zbývající konce týblů lepidlem a sesadíme druhý rám. Dáme pozor na správné otočení nožek konstrukce.

Rámy spojíme pomocí spojovacího šroubu, posloužit nám může i vratový šroub s podložkou a matkou. Při dotažení ponecháme malou vůli, aby bylo možno konstrukci složit naplocho.

Konstrukci postavíme na zem a vyzkoušíme, jestli nožky dobře stojí a šroub není ani moc ani málo utažený. Hotovou konstrukci natřeme barevnou lazurou nebo bezbarvým lakem ve dvou nebo třech vrstvách (více vrstev je důležitých kvůli odolnosti ve vlhkém prostředí).

Podle konstrukce si změříme velikost budoucího potahu: vzdálenost mezi spojovacími šrouby a spodními týbly tvoří velikost dna, délka stran odpovídá vzdálenostem spodních a horních týblů, boční strany mají lehce kónický tvar a spolu s poutky určují velikost rozevření koše.

Sešijeme boční švy potahu, kraje švů obšijeme entlovacím stehem a rozžehlíme. Nastřihneme čtyři proužky velikosti 13x7cm na spodní a čtyři proužky 13x17cm na horní poutka.Užší proužky sešijeme po rubové straně s půlcentimetrovým švem, jeden kratší konec sešijeme do mírného obloučku a švy začistíme entlovacím stehem.

Sešité proužky na poutka obrátíme na lícovou stranu, můžeme si pomoci tupým koncem tužky. Poutka rozžehlíme se švem na boční straně.

Nesešité konce poutek přišpendlíme ke dnu potahu asi 5 cm od bočního švu tak, aby vykukovaly směrem na líc, pak po rubu sešijeme s přední částí potahu.

Pomocí svorkového mechanismu připevníme ke švu a na konce poutek druky tak, aby se poutka dala zapnout směrem pod dno potahu. Než druky připevníme, vyzkoušíme přesnou vzdálenost umístění tak, aby šly pohodlně zapnout. Místo druků můžeme také použít silnější patentky.

Stejným způsobem, jen bez zaoblení konců, ušijeme horní poutka, druky připevníme vždy po dvou na každé poutko, spodní stranu druků připevníme asi 1 cm od okraje poutek.

Zároveň s horními poutky začistíme okraj potahu. Nesešitý konec poutka přišpendlíme pod zahnutý okraj potahu tak, aby zapínací strany druků směřovaly k rubu látky. Okraj prošijeme.

Ohneme poutko přes okraj látky směrem na líc a prošijeme ještě jednou poutko s okrajem tak, aby spodní strany druků zůstaly mezi švy.

Poutko se zapíná směrem dovnitř koše, váhu nese celý šev poutka, ne pouze druky, takže druky nemají tendenci vytrhávat se z látky i když je koš plný.
Publikováno: 28. 2. 2012, Autor: PePa (text a foto)
, Profil autora: Redakce