reklama

Něco je ve vzduchu čili plíseň v bytě

O plísni v bytě nemusíme zpočátku ani vědět. Jen citlivější jedince upozorní nos na to, že je něco v nepořádku. Až když budete hledat v rozích místností a za nábytkem, najdete nejprve malé fleky, které se ovšem dokážou rychle rozrůst. A problém je tady. Nejen estetický, ale především zdravotní. Společnost Lear přichází s účinnými pomocníky, kteří nám pomohou se s plísní v bytě vypořádat.

Něco je ve vzduchu čili plíseň v bytě

Plísně v bytě jsou pořádný problém, protože když jejich prakticky neviditelné spóry vdechujeme, napadají náš organismus a mohou v něm odstartovat velmi vážné chorobné procesy a alergie. Plíseň je prostě zákeřná a měli bychom s ní rozhodně zatočit.

Nemá smysl otálet

S plísní v bytě je ovšem třeba vždy zlikvidovat i její příčiny, protože snad jen skvrny po promáčení vystupující z pod nové malby jsou při odstraňování tak úporné jako právě plíseň - jenže z těch konec konců ještě nikdo neonemocněl. Plíseň v bytě je ale tichý zabiják. Rodí se z nadměrné vlhkosti, kterou ani subjektivně nemusíme pociťovat. Příčinou může být zatékání střechou, netěsná nebo naopak až moc těsná okna, vodovodní havárie či soused, co usnul ve vaně. Samotný provoz bytu vytváří velké množství vlhkosti při vaření, praní, mytí (sebe i nádobí), ale i dýcháním a pohybem osob. Víte, že za noc ve spánku průměrný člověk vypotí až dva litry vody?

Nemá smysl otálet
Nemá smysl otálet

Jen větrání to nezachrání

Ale přesto je moc důležité. Také temperování místností, které celodenně nepoužíváme. Pokud nemusíme mít nábytek přiražený ke stěnám, necháme mezi ním a zdi vůli tak, aby tam mohl proudit vzduch. V případě, že jde o stavební problém, měl by ho nejprve posoudit odborník, který také řekne, zda na řešení stačíte sami, nebo jestli bude muset nastoupit specializovaná firma.

Praktičtí pomocníci proti plísním v bytě

Tam, kde jsme plíseň odstranili a nebo hrozí, že by se mohla objevit, je potřeba opatřit stěnu penetrační vrstvou. Penetrace s obsahem stříbra Uni-Silver brání průniku vlhkosti přes stěny nebo podlahy a tak zamezuje růstu plísní v bytě nebo ve sklepě. Aplikace je jednoduchá – riziková místa prostě penetrací nastříkáme. Uni-Silver můžeme pro nastartování preventivního protiplísňového efektu také přidat do malířských barev.

Praktičtí pomocníci proti plísním v bytě
Praktičtí pomocníci proti plísním v bytě

Na klasickém základě s ověřenou účinností je postaven chlorový přípravek Uni Fungi Klasik proti plísním v bytě a ve sklepích. Použijeme ho tam, kde jsme stěnu mechanicky očistili a zůstalo nám na stěně tmavší místo zasažení. Klasik je odbarví a hloubkově dezinfikuje.

Praktičtí pomocníci proti plísním v bytě
Praktičtí pomocníci proti plísním v bytě

Pokud jsme třeba citliví na osvědčený chlór a chceme se mu vyhnout, použijeme k likvidaci plísní prostředek Uni Fungi s praktickým rozprašovačem. Jeho použití je velmi široké, takže ho můžeme použít nejen v domácnostech, ale také ve zdravotnických zařízeních, v potravinářství a zemědělství. Je účinný zejména na porézních stavebních materiálech - zdech, omítkách, betonu, dřevu…

Praktičtí pomocníci proti plísním v bytě
Praktičtí pomocníci proti plísním v bytě

Především nadcházející jaro je dobou, kdy naše domácnosti procházejí velkými pořádky. Uklízíme po zimě, smýčíme a často chystáme malování - je to už takový tradiční koloběh. Přitom můžete snadno najít místa, která už plíseň napadla, a nebo kde je riziko jejího výskytu reálné. Když ne, jenom dobře. Ale když ano, už víte jak na to!

Více informací o tom, čím bojovat s plísní v bytě najdete na www.lear.cz.

Publikováno: 2. 3. 2012, Autor: Jiří Jan (text), LEAR a.s., Pavla (foto) , Profil autora: Redakce