reklama

Než začnete stavět pergolu svépomocí

Jaro je v plném proudu a někteří z vás se nadšeně vrhli na zahradu a začali vymýšlet, jak ji vylepšit. U mnohých padl návrh – postavíme si pergolu.

Vybudujte si zahradní pergolu svépomocí, je to snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na stavbu pergoly svépomocí? Může se to jevit jako snadný úkol, ale i při stavbě jednoduché konstrukce je třeba brát zřetel na několik pravidel:

1. Nepodceňovat výběr dřeva

Dřevěné stavby a konstrukce bývají nejčastěji vyráběny z tuzemského jehličnatého dřeva. To by mělo být při stavbě a následném nátěru řádně vysušené na max. 15 % vlhkosti. Vlhčí dřeva se špatně opracovávají, v průběhu velice krátké doby začnou pracovat a praskat. Povrchově upravovat vlhké dřevo je nejen nepohodlné, neboť dřevo stále „vystrkuje fousy“ a nedosahuje se tak hladkého povrchu, ale navíc hůř nasává ochranné látky a barvu.

2. Dobrý základ

Pergola stojí na nosnících, jejichž pevné spojení s terénem nejvíce ovlivňuje stabilitu konstrukce. Není třeba hned stavět mohutnou betonovou desku a k ní kotvit jednotlivé stojky pergoly. Důraz je třeba klást spíše na kování, do kterého sloupky připevníte. Kotvy lze upevnit samostatně zabetonováním nebo přišroubováním k betonovému pilotu.

Venkovní altán pro příjemné posezení
Venkovní altán pro příjemné posezení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

3. Zorientovat pergolu podle slunce

Je příjemné sedět v posledních paprscích zapadajícího sluníčka, ale už méně příjemné je sedět v době oběda pod palbou poledního žáru. Postavení pergoly je proto třeba uzpůsobit orientaci zahrady, stínových míst apod. Při plánování využijte i mříže a dělící stěny, které nepříjemné paprsky nebo vítr odcloní.

Pergoly patří k místům na zahradě, která lákají k odpočinku a posezení s rodinou či přáteli. Vladeko nabízí nejen přesně definované dřevěné pergoly, ale také stavebnicový systém, který vám dá naprostou svobodu v návrhu vaší vlastní pergoly.

4. Mohutnost pergoly není nejdůležitější

Představa, že čím silnější trámky pergolu ponesou tím lépe není vždy nejlepší. Mnohem větší pozornost je třeba věnovat příčným a vazným střešním ráhnům, která ponesou celou váhu střechy. Tloušťku sloupků odvozujte spíše od váhy střešní konstrukce. Pokud plánujete pevné zastřešení, využívejte sloupků min. 90×90 mm a lepených střešních hranolů.

5. Zastřešit pergolu s rozmyslem

Zastřešit pergolu se zdá být praktické, ale pozor. Umisťujete posezení hned u prosklených dveří na terasu? Nebude vám pevná střecha ubírat světlo v místnosti? Chcete použít polykarbonát jako střešní krytinu? Uvědomujete si, že mohutná plastová plocha může působit v zeleni zahrady rušivě? Plánujete umístit do pergoly krb? Jste si vědomi toho, že pokud nevytáhnete krbový komín až nad střechu, budete mít kouře plný prostor, ve kterém sedíte? Než se rozhodnete pro konkrétní krytinu, zorientujte se na trhu a opravdu si dobře rozmyslete, kterou použít.

Pergolu si můžete i zastřešit
Pergolu si můžete i zastřešit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

6. Hřeby jsou přežitek, pozinkované kování je standard

Používat v dnešní době hřebíky je už opravdu krok zpátky. Pozinkované vruty jsou již stejně jako kovové patky standard. Vruty mají mnohem lepší pevnost a udrží dřevo pohromadě i v době, kdy silně pracuje. Pozinkováním zabráníte oxidaci kovu i po mnoha letech jak u spojovacího materiálu, tak u kotvících patek.

Volte vhodné kvalitní spojovací prvky
Volte vhodné kvalitní spojovací prvky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

7. Mříže, zástěny a drobné doplňky – to je pergola pro radost

O pergole se 4 stojnami a pevnou střechou jste uvažovali možná pouze v začátcích. Postupem času jistě přijdete na to, že aby byl pobyt v zahradním posezení příjemný, nesmí chybět v pergole mřížka s popínavou květinou, pevný kout s možností odkládací plochy, zástěny proti průvanu a spousta dalších drobností, které celý pobyt zpříjemní.

Můžete ji nechat obrůst pnoucími květinami
Můžete ji nechat obrůst pnoucími květinami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Než se tedy pustíte do stavby pergoly svépomocí, promyslete vše výše uvedené a i když se na trhu nabízí řada stavebnicových systémů, pokuste se nepodlehnout jednoduchosti, ale domyslet pergolu tak, aby vám dlouho a k plné spokojenosti sloužila.

Zdroj informací: Vladeko spol. s.r.o.

Publikováno: 7. 1. 2023, Autor: Ing. Vlad. Horáková (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Redakce