Ne všude, kde potřebujeme šroubovat, povolovat či dotahovat, je ideální přístup ke spoji nebo šroubku. Ne vždy je možné vést sílu šroubování v ose rukojeti. Pro tyto účely pamatovali výrobci nejen na šroubováky, ale i na různé nástavce a šroubovací pomocníky.
Nástavce na šroubováky se nám hodí všude tam, kde máme ke šroubu nebo spoji špatný přístup. Při skládání nábytku nebo montáži parapetů nad topení. Malé šroubováky a nástavce do dlaně jsou vhodné pro drobné šroubky, které potřebujeme občas v domácnosti dotáhnout – např. panty dvířek, šroubek na klice nebo výměna kování. Pokud více kutíme nebo jsme příznivci miláčků na dvou a více kolech, využijeme celou sadu šroubováků. Pro práci s elektrikou, při zapojování lampiček nebo opravě elektropřístrojů se neobejdeme bez šroubováků kvalitně izolovaných.
Magnetizér a demagnetizér


Padají vám šroubky a potřebovali byste, aby vám při práci na šroubováku sami držely? Není nic jednoduššího, postačí použít magnetizér a šroubky nebo šroubovák zmagnetizovat.
Pracujete s počítačem nebo opravujete jemnou elektroniku a zmagnetizovaný šroubovák nebo šroubek vám vadí? Použijte demagnetizér. Během pár vteřin bude hotovo.
Šroubky špatně přístupné


Praktickým pomocníkem je šroubovák s možností výměny bitů, který je opatřen levopravou ráčnou. Ta nám umožní v těsných prostorách nepřehmatávat při šroubování po rukojeti.
Tělo šroubováku je možné po povolení jistící převlečné matky ohnout a zajistit pod úhlem 45° nebo 90°. Tak se při šroubování částečně dostaneme i „za roh“, kam bychom se rovným šroubovákem nedostali.


Na drobné montáže nábytku nebo opravy motocyklů a kol je vhodná samotná ručka s ráčnou. Do ní můžeme upnout díky šestihranu nejenom vhodný bit, ale i prodlužovací rovný nebo ohebný nástavec, nebo oříšek z gola sady.


Malý, užitečný šroubovák ve tvaru L umožňuje dostat se do malých prostor. Na obou koncích je vybaven unášecím šestihranem. Při využití kratší části pro šroubování můžeme delší částí vyvinout dostatečnou sílu pro utažení libovolného menšího šroubku.
Jednoduchá ručka s širokou plochou rukojetí umožňuje vyvinout dostatečný tlak. Tento šroubovák je vhodný pro montáž nábytku nebo drobné práce na opravě kola nebo zahradního nářadí. Podle potřeby jej osadíme vhodným nástavcem.
Do dlaně


Malé šroubováky, které se vejdou do dlaně, jsou stejně potřebné a užitečné, jako ty velké. V nevelké rukojeti, která je opatřena ráčnou je skryto několik nástavců s oboustranným zakončením.
Máme-li v sadě nářadí bity už zakoupené, stačí nám dokoupit si k nim malou ručku s unášecím magnetickým šestihranem. Tak budeme mít malou sadu šroubováku při práci vždy po ruce. Koupit je možné i celou ručku se sadou bitů dohromady.

Používáme-li malý šroubovák častěji, je jednodušší si zakoupit požadovanou velikost, kvalitu a zakončení v pevném provedení a bez výměnných bitů. Malá rukojeť nám musí do dlaně dobře zapadnout.
Kvalitní profi šroubováky – správné použití


Kvalitní šroubováky mají velkou a pohodlnou rukojeť umožňující v případě potřeby použití obou rukou. Ke zvýšení jejich síly jsou opatřeny šestihranem, na který můžeme nasadit plochý klíč a sílu povolení nebo dotažení podstatně zvětšit.
Na pevně dotažené šrouby můžeme využít úderové šroubováky. Kvalitní kovový dřík prochází celou rukojetí a je možné na něj poklepat kladivem. Silně dotažený šroub se tak uvolní.
Praktické sady


Používáme-li šroubováky při naší práci nebo zálibě často, je vhodné si opatřit celou sadu. Praktická je ta uložená v uzavíratelném plastovém pouzdře, které snadno uložíme u ostatního nářadí.
Při výběru sady je dobré si rozmyslet, jakou velikost a jaké zakončení šroubováku používáme nejčastěji a jakou kvalitu, která určuje cenu, od sady požadujeme. Podle toho je také vhodné při výběru sady postupovat.

Máme-li vlastní dílnu, je pohodlné umístit sadu šroubováků ve stojánku přímo na stěnu nad pracovní stůl. Pak stačí jen natáhnout ruku a ten správný máme přímo na dosah. Mají-li šroubováky otvory v rukojetích, můžeme je jednoduše zavěsit.
Elektřina a imbus


Používat šroubováky potřebujeme i při práci s elektřinou. A to ať už se jedná o montáž, zapojení nebo instalaci elektrospotřebičů. Zásadou však musí být, že pracujeme na vypnutém spotřebiči a používáme dostatečně kvalitně izolovaný šroubovák.
Na rukojeti nebo dříku šroubováku musí být uvedeno pro jak vysoké napětí je bezpečně izolován. Použití neizolovaného šroubováku v nesprávném případě může způsobit i smrt.


Šrouby s imbusovou hlavou se často používají u aut nebo kol, kde není vždy ideální přístup. Aby se dala hlava šroubu s vnitřním šestihranem zašroubovat i pod mírným úhlem, byl vyvinut klíč se speciálně tvarovaným kuličkovým zakončením.
Tip
Mimo své předurčené použití se šroubováky občas používají jako páčidlo, sekáč nebo dláto. Aby nám v domácnosti šroubováky dlouho vydržely, používáme je zásadně pouze k tomu, k čemu jsou určeny, tedy ke šroubování. Jinak můžeme velmi snadno přijít k ošklivému úrazu. Při používání starých šroubováků s plochým břitem, který je poškozený nebo zohýbaný, nám může šroubovák snadno vyklouznout z drážky v hlavě šroubu a způsobit zranění. Raději se takového nářadí zbavíme a pořídíme si nové, nebo jej přebrousíme do odpovídajícího tvaru.
Více o šroubovácích a dalších užitečných pomocnících se dozvíte např. na www.tukanrg.cz.
Publikováno: 21. 6. 2012, Autor: Pavel Zeman (text a foto)
, Profil autora: Redakce