Pobýváme-li na chatách a chalupách, stále něco podle potřeby vylepšujeme. Špinavé prádlo často však odkládáme do nevzhledných igelitových pytlů. Zkusme si tedy uplést stylový koš na prádlo z materiálu, kterého máme na zahradách vždy plno – ze sena. Vnitřek vyložíme plátěným pytlem, který v případě, že prádlo odvážíme domů k vyprání, jednoduše vyndáme a odvezeme. Kdo má rád ruční práce, za dvě odpoledne vytvoří prádelní koš z materiálu, který jej nic nestojí.
Budete potřebovat
seno, režnou nit, provázek, látku
čalounickou jehlu, nůžky, šicí stroj
Postup

Suché seno předem pokropíme, aby se při práci nelámalo. Pletení začneme od středu dna tím, že tenčí svazek trávy v polovině omotáme režnou nití nebo provázkem, konce ohneme k sobě a svazek přeložíme.

Špičku sena zakroutíme ve tvaru podélné smyčky a přivážeme ke svazku. Do velké čalounické jehly navlékneme režnou nit a smyčku uprostřed sešijeme.

Podélný střed je základem pro oválný tvar koše. Ke konci svazku stále přidáváme trávu, zakrucujeme ji a přišíváme ke středu. Přidávanou řadu obtočíme nití a nit prošijeme předchozí řadou.

Svazek přidávaného sena srovnáme, přečnívající stébla ohneme a zasuneme jej do nastavovaného konce. Prameny prošíváme ve stejných odstupech a novou řadu sešíváme s řadou předchozí.

Jakmile dosáhneme požadovaného průměru dna, začneme dělat stěny. Svislé stěny zvedneme trochu těsnějším stažením a na ně pak kolmo vrstvíme další řady. Pracovní pramen udržujeme stále stejně silný.

Vrstvením dalších řad vytvoříme nižší či vyšší oválnou stěnu. Jakmile dosáhneme požadované výšky, práci ukončíme. Nepřidáváme již další stébla a zeslabený pramen zapošijeme.

Chceme-li mít plochu koše hladkou bez vyčnívajících kousků slámy, trčící stébla a lístečky nůžkami odstřihneme. Dáváme přitom pozor, abychom nepřestřihli režnou nit držící výplet.

Podle velikosti koše vyzkoušíme z látky (třeba z kanafasu) rozměry vloženého pytle. Vyměříme jeho obvod, výšku a okraj založený ven. Lem bude nejen zdobným prvkem, ale za záložku bude pytel v koši také držet.

Spodní díl pytle bude také oválného tvaru jako koš. Sešijeme boční šev, který se směrem nahoru trochu rozšiřuje, a ke vzniklému rukávu přišijeme dno. Švy a okraje začistíme.

Víko začneme plést ouškem. Vezmeme silnější svazek sena, zakroutíme ho ve tvaru kapky - držátka k uchopení víka - a konce k sobě svážeme. Jestliže se držátko třepí, obtočíme ho režnou nití. Volné konce nastavíme senem a zakroutíme do podélné smyčky.

Kolem oválu přidáváme další řady, přičemž seno zakrucujeme stále stejným směrem. Víko můžeme přitom vytvarovat do mírně vypouklého tvaru. Poměříme velikost víka s otvorem koše, a jestliže dobře sedí, zakončíme výplet do ztracena.

Nechceme-li, aby se sláma třepila do prádla, vyložíme také víko podšívkou. Vyměříme pruh kanafasu kolem obvodu víka v šíři jeho poloměru s přidáním na ohrnutí okrajů. Pruh v krátké straně sešijeme a po dlouhé straně látku nadrhneme a stáhneme do středu. Okraje natáhneme přes víko a založíme.
Publikováno: 4. 7. 2012, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)
, Profil autora: Redakce