reklama

Kombinovaná kladiva

Protože drtivá většina bytů a domů v ČR je postavena z cihel, tvárnic, panelů, litého betonu či jiných, velmi odolných a pevných materiálů, vzniká obyvatelům potřeba vrtat do těchto materiálů díry, kdykoliv chtějí pověsit poličku, obraz nebo třeba háček na ručníky. Kdo už vrtal pár děr do panelu, ví o tom své.

Kombinovaná kladiva

Předpokladem úspěchu při vrtání je i správný vrták! Příklepová vrtačka je vybavena tzv. mechanickým příklepem. Jeho nepříjemnou vlastností je, že rychlost vrtání je podmíněna přítlačnou silou, kterou vyvozuje obsluha. Čím víc na vrtačku tlačíte, tím rychleji vrtá. Vrtáte-li do stěny v takové výšce, že se můžete opřít do stroje celým tělem, je to dřina, ale vrtáte. Každý si ale hned vybaví místa, kde vyvrtat jednu jedinou díru je skutečně problém. A to nemluvím o potřebě vyvrtat děr více. Stát na žebříku, jednou rukou se držet a druhou vrtat do panelu - to je práce pro opravdu zdatné jedince.

Kombinovaná kladiva
Kombinovaná kladiva

Profesionálové už dávno používají trochu dražší, ale rozhodně rychlejší a mnohem pohodlnější řešení – elektrické kladivo s pneumatickým příklepem! Vězte, že z celkové sumy, kterou firmy utratí za elektrické nářadí, tvoří útrata za kombinovaná (vrtací a sekací) kladiva 14 %. A v této velké skupině jsou nejprodávanější, a tedy i nejpotřebnější, kombinovaná kladiva s hmotností menší než 3 kg. Reprezentují 54 %, to je více než polovinu všech prodaných kombinovaných kladiv. Jsem přesvědčen, že podobná potřeba je i mezi kutily, kteří však zatím většinou stále setrvávají u dřiny s příklepovou vrtačkou. Proč?

Kombinovaná kladiva
Kombinovaná kladiva

Řada z nás doma v paneláku opravdu vrtá jen jednu díru na pověšení obrázku za rok a tak nám stačí příklepová vrtačka a fyzická námaha nutná při vrtání je příjemným zpestřením (akusticky pro celý panelák) jinak klidného života na sídlišti. Majitelé nemovitostí však musí řešit úkol – vyvrtat díru do cihly, do betonu, do kamene, ... – už mnohem častěji. Ti by se měli zamyslet nad tím, zda by se jim investice do kombinovaného kladiva nevyplatila.

Kombinovaná kladiva
Kombinovaná kladiva

Pneumatické kladivo je opravdový pomocník. Síla příklepu je u něj do určité míry nezávislá na síle přítlaku, je daná konstrukcí kladiva. Kladivo stačí držet v pracovní poloze, vše ostatní už dělá samo. U slušných kladiv, která mají tzv. antivibrační systém (systém, který tlumí účinky vibrací stroje na organismus obsluhy), je přemíra tlaku na kladivo při vrtání nežádoucí, protože se tím zabraňuje funkčnosti onoho antivibračního systému.

Kombinovaná kladiva
Kombinovaná kladiva

Kladivo potřebuje i zvláštní druh vrtáku. Vrták musí mít uchycení SDS+, je to standard rozšířený po celém světě. Uchycení SDS+ umožňuje podélný pohyb vrtáku při současné rotaci, takže vrták působí jako rychle se otáčející sekáč, na nějž se ještě velmi rychle tluče. Odtud plyne rychlost práce.

Publikováno: 16. 7. 2012, Autor: AEG (text a foto) , Profil autora: Redakce