Chystáte se připevnit ke stěně poličku nebo jakýkoliv jiný předmět, máte připravenou vrtačku s vrtákem odpovídajícím velikosti hmoždinek, hmoždinky, vruty i správný bit do akušroubováku a vlastně jediné, co vám chybí, je jistota. Jistota, že v místě zdi, kde chcete vrtat, nevedou žádné dráty elektrického napětí či trubky rozvodu vody ani plynu. A této nejistoty se vás rozhodla zbavit firma Bosch, která přichází na trh s měřicím přístrojem PMD 10, jenž překážku bezpečně vyhledá.
Multidetektor PMD 10 dokáže ve zdi, stropech a podlahách vyhledat elektrický proud, železné a neželezné kovy a dokonce i dřevěné trámy a kovové nosné konstrukce v suchých stěnách. Přístroj praktickou a jednoduchou LED indikací detekuje místa s překážkou. Informace se na poosvětleném displeji dobře čtou.


Na rozdíl od předchozího typu PDO Multi má měřicí přístrojPMD 10 významně zdokonalené ergonomické držadlo, díky němuž se s přístrojem snáze manipuluje. PDO Multi měl také pouze dvě světelné funkce, a to zeleno-červenou, tedy vrtat-nevrtat, ale především jeho čidlo dosáhlo do mnohem menší hloubky než vylepšený typ PMD 10.
Popis detektoru PMD 10


Měřicí přístroj PMD 10 s vysokou přesností detekuje kov do hloubky až 10 cm, měď až 8 cm, dráty elektrického vedení až 5 cm a dřevo do hloubky až 2,5 cm pomocí pěti funkčních tlačítek. Součástí dodávky je ochranné pouzdro, které si můžete připevnit k pracovnímu oblečení, a 9V akumulátor.


Jakmile přístroj překážky lokalizuje, upozorní vás jednak barevnými diodovými kroužky – jsou stejné jako na semaforech: zelená znamená - vrtejte, žlutá - zadržte a červená - v žádném případě nevrtejte! Na přítomnost elektrického vedení navíc reaguje zvukovou signalizací. Ikony, které se na displeji objeví, vás informují o povaze překážky ve zdi (zda je magnetická – kov, nebo nemagnetická - např. měď).


Kalibrace přístroje probíhá automaticky při každém zapnutí a o jeho seřízení se nemusíte starat. Když ho zapomenete vypnout, nevadí, po pěti minutách nečinnosti se vypne sám automaticky a baterie tak vydrží optimální dobu nabití.
Jak pracovat s PMD 10


Otevřete kryt přihrádky baterie tak, že ho posunete ve směru šipky. Vložte dodanou baterii a dejte pozor na správnou polaritu. Pokud přístroj nebudete delší dobu používat, baterii vyjměte, neboť může při delším skladování korodovat či se sama vybít.


Než detektor zapnete, přesvědčte se, že oblast kolem čidla není vlhká, popřípadě ji osušte hadříkem nebo papírovou utěrkou. Jestliže jste nechali měřicí přístroj ležet na slunci (nebo na mrazu), musíte ho před zapnutím nechat zchladit nebo ohřát na teplotu místnosti, kde s ním budete pracovat. Potřebujete-li opravdu bezpečně vrtat i v blízkosti detekovaných překážek ve zdi, využijte dalšího dobrého nápadu: dioda má tvar kroužku, takže vám nejen ukáže bezpečné místo, ale přes otvor si ho hned můžete třeba tužkou na zdi přesně vyznačit.


Displej stisknutím tlačítka zapnete a vypnete stejně, jako zvukový signál. Při kontrole překážek ve stěně pohybujte měřicím přístrojem po podkladu vždy v přímých liniích, nekružte s ním, lehce a rovnoměrně ho přitlačujte. Nezvedejte ho, neboť přístroj musí mít s podkladem stálý kontakt. Bezpečně rozpozná objekty, jež se odlišují od materiálu stěny. Pro jeho přesnější lokalizaci pohyb přístrojem opakujte. Samozřejmě - nezazní-li výstražný tón a svítí-li kroužek zeleně, můžete vrtat.Více na www.bosch.cz
Publikováno: 6. 9. 2012, Autor: Med (text), Pavel Zeman (foto)
, Profil autora: Redakce