reklama

Pampelišky a jiné plevele v trávníku

Plevel v trávníku je nutné likvidovat hned na začátku ve chvíli, kdy teprve začne růst. Jestliže by se tomu totiž nestalo a vy péči o trávník na jaře zanedbali, budete se s ním pak trápit po celý rok. Trávník je zapotřebí řešit hned na jaře, protože spolu s trávou roste i plevel.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pampelišky a jiné plevele v trávníku (Zdroj: Depositphotos)

Plevel v trávníku

Plevel v trávníku představuje všeobecné označení pro všechny rostliny, které v trávě rostou proti vůli pěstitele. Snižují kvalitu trávníku a škodí i jeho vzhledu. Na louce by tyto rostliny nevadily, v trávníku na našich zahradách jsou však plevelem. U nás to platí zhruba pro 200 druhů rostlin. Plevel se vyznačuje tím, že ochuzuje pěstované rostliny o vodu, půdu, světlo, vzduch i živiny a často nad pěstovanou rostlinou dominuje. Pokud se nezamezí jeho růstu hned v počátku, máte před sebou urputný nekončící boj. Plevel se totiž množí doslova před očima a semena v půdě zůstávají života schopná po řadu let.

Domácí rady
i (Zdroj: Depositphotos)
Proti nežádoucímu plevelu můžete vyzkoušet i různé babské triky

Plevelné rostliny v trávníku

Za plevel jsou nejvíce označovány dvouděložné rostliny. K těm nejznámějším patří sedmikráska, smetánka, řebříček, šťovík, kopřiva, pelyněk, pcháč, bršlice kozí noha, jitrocel, pryskyřník, jetel a rozrazil.

Plevel v půdě
i (Zdroj: Depositphotos)
Plevelné rostliny v trávníku jsou nejvíce dvouděložné čili sedmikrásky, pampelišky, šťovík, kopřiva, jetel a jitrocel

Pampelišky v trávníku

Pampelišek se zbavíte nejlépe ručně. To se však neobejde bez toho, že si k tomu budete muset zakleknout a pampelišku pěkně vykopat spolu s co největším balem kořínků. Podobně na tom je i kopřiva, bršlice kozí a různé druhy šťavele. Čím dříve plevel odstraníte, tím méně času a práce vás to bude stát v dalších dnech a týdnech.

Pampelišky
i (Zdroj: Depositphotos)
Pampelišky vytrhané z trávníku

Sedmikrásky

Sedmikrásky jsou krásnými vytrvalými rostlinami menší velikosti. Na louce bychom z ní měli radost, sázíme je dokonce i do záhonů, na okrasném trávníku jsou však plevelem. Nejvíce se jim daří na starších trávnících. Čím více sedmikrásky sekáte, tím více se jim na trávníku daří. Výskyt sedmikrásky podporuje i nedostatečné hnojení. Pokud se vám podaří sedmikrásky odstranit, neobejdete se bez znovu osení travní směsí. Sedmikráskám neprospívá, když tráva povyroste a zamezí jim přísun světla. Jistou metodou je i jejich mechanické odstranění. Chce to ale hodně času a trpělivosti. Budete překvapeni, kolik jich může na malém prostoru růst. Použití chemie by mělo být vždy až to krajní řešení. V případě, že je sedmikrásek tolik, že tráva je v menšině, bývá vhodnějším řešením založení nového trávníku.

Sedmikrásky
i (Zdroj: Depositphotos)
Sedmikrásky v trávníku nejsou žádané

Jitrocel

Dalším velmi často se vyskytujícím plevelem je jitrocel. Jitrocel se vyznačuje jednoduchým kůlovým kořenem, z něhož vyrůstá listová růžice. Kvete od května až do pozdního podzimu, přičemž na jedné rostlině dozrává až 1000 semen. I jitrocele je nutné zbavit se co nejrychleji jeho vytržením i s kořenem.

Jitrocel
i (Zdroj: Depositphotos)
Jitrocel je sice léčivou bylinou, ale na trávníku je i plevelem

Jetel

Jetel je drobnou bylinou, která dává přednost místům chudým na živiny a vápník. Roste z tenkého kořene do velikosti 15 až 30 centimetrů. Odstranit se dá ručním vyřezáváním. To je však možné pouze u malého trávníku a ve chvíli, kdy se jetel ještě nerozrostl. Pokud je však jetel rozptýlen na větší ploše, už to ručně nezvládnete. Budete potřebovat rafinovanější způsob.

Jetel
i (Zdroj: Depositphotos)
V případě, že se jetel v trávníku rozšíří ve velké míře, vytrhávání již nebude příliš efektivní

Jak plevelu v trávníku předcházet

Nejlepší prevencí plevele v trávníku je správná volba osiva, doby výsevu a příprava půdy. Ještě před výsevem trávníku je proto důležité na plochu rozprostřít zeminu, která obsahuje minimum plevele. Hodí se k tomu speciální trávníkový substrát, jenž je určen pro zakládání nových trávníků nebo pro jejich opravy. Na plochu vysévejte pouze certifikované osivo, jež obsahuje pouze vybraná semínka trav (určité druhy). Tato semena mají vysokou klíčivost, dokáží vytvořit hustý drn, silně odnožují a samy zabraňují růstu plevelů. O trávník je rovněž nutné se náležitě starat. Trávník se neobejde bez pravidelného přihnojování a kosení. Trávu však nesekejte na velikost menší než 4 cm. Jinak by nebyla schopna vytvářet stín, s nímž zabraňuje klíčení plevele. Trávník pravidelně zalévejte.

Tráva
i (Zdroj: Depositphotos)
Dokonalý trávník je sice hezký, ale nudný

Všeobecná doporučení k péči o trávník

V rámci péče o trávník je vhodné využívat travní směsi pro regeneraci a obnovu trávníku. I po volbě správného osení a půdy se může stát, že se na trávníku objeví plevel. Ten sem mohou zavléct krtci, ježci, žížaly a ptáci. Zafoukat jej sem však může samozřejmě i vítr. Trávník proto obnovujte vertikutací nebo provzdušňováním. To se provádí nejvíce na jaře a na podzim. Trávník se tím zbaví plevele, půda se uvolní a dokáže lépe absorbovat dešťovou vodu.

Trávník
i (Zdroj: Depositphotos)
Plevelu v trávníku je nutné předcházet už ve chvíli jeho založení

Mechanické odstranění plevele

Plevel je možné odstranit několika způsoby. Mechanické odstraňování plevele je rozhodně vhodnější než to chemické. Plevel je nutné odstranit i s kořínky. Vhodnou dobou pro vytrhávání je chvíle, kdy je půda mírně mokrá. To se plevel nejlépe vytrhává. Pomoci si můžete zahradnickou lopatkou nebo teleskopickým vytrhávačem plevelů. Nejvhodnější dobou pro mechanické odstraňování plevele je měsíc květen a červen. Pokud se vám nebude dařit plevel odstranit, což je také možné, nezbyde vám nic jiného, než se pokusit o chemické odstranění plevele.

Mechanické pletí
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejšetrnější cestou je mechanické odstranění plevele

Herbicidy jsou cestou poslední volby

Chemické hubení plevele by mělo být vždy pouze krajní možností. Používat by se měly jen zákonem schválené přípravky. Jde o tzv. selektivní herbicidy, jejichž aplikace se provádí přímým postřikem listů plevelů. Rostliny však nesmí být zmáčené deštěm nebo těsně po zavlažení. Postřik je vhodné provádět v době, kdy se teplota pohybuje v rozmezí 15 až 20 °C a nefouká vítr.

Herbicidy
i (Zdroj: Depositphotos)
Na plevele zabírají velmi dobře průmyslově vyráběné herbicidy

Babské tipy pro odstranění plevele

Proti nežádoucím plevelům můžete také vyzkoušet teplou vodu. Stačí, abyste nalili vařící vodu na plevelné rostliny, nechali je uschnout a pak už jen odstranili zbytky. Pokud to nezabere, zkusit to můžete i s roztokem octa smíchaného se solí. Podle osvědčených babských rad úporný plevel můžete zkusit polít velkým panákem čistého alkoholu (použít můžete technický líh). Vždy ale dejte pozor na možné zasažení trávníku.

Jak opravíte trávník?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 3. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová