Podlahové krytiny – 2. díl

Nehodí-li se nám do interiéru dřevěná nebo laminátová podlaha, můžeme volit mezi dlažbou, linem, korkem nebo kobercem. Každá podlahová krytina má svá specifika, každá se hodí někam jinam.

Podlahové krytiny – 2. díl

Korek

Korek
Korek

Korkové podlahy zůstávají neprávem trochu ve stínu ostatních přírodních materiálů, především dřeva. Korková podlaha však má téměř ideální vlastnosti. Je pružná, teplá, vzhledově příjemná, šetří klouby, dobře se udržuje a dlouho vydrží.

Kromě masivních a sendvičových korkových dlaždic se prodávají také plovoucí korkové podlahy s klikovým zámkem a barevný korek ColorCork, který vzhledem připomíná keramickou dlažbu. Korkové dlaždice mohou být bez povrchové úpravy, připravené k lakování nebo olejování po pokládce, předlakované, nebo opatřené PVC fólií. Olejovaný korek se uplatní především v šatnách, ložnicích, dětských pokojích. Lakovaný povrch vytvoří na podlaze ochrannou vrstvu bránící pronikání špíny a vody do korku. Proto se tyto podlahy hodí do obytných prostor, kuchyní, kanceláří, koupelen, saun, odpočinkových místností apod. Dlaždice s PVC fólií jsou nejodolnější, používají se i v komerčních, veřejných objektech, obchodech, vydrží i zkoušku psími drápy. (Psi a kočky totiž na hladkém povrchu většinou instinktivně vystrkují drápy a choulostivější podlahu snadno poškrábou. V této souvislosti stojí za zmínku ještě jedna výhoda korku: tlumí hluk.)

Při výběru korkové podlahy je pro zákazníky často lákadlem samozřejmě nižší cena, takže se nechají přesvědčit, že na podlahu si mohou koupit i obkladový korek. Taková podlaha však nic nevydrží. Hlavním kriteriem při výběru kvalitního korku je specifická hmotnost, hutnost dlaždic, která se má pohybovat nad 420 kg/m3, nejlépe nad 480 kg/m3. Čím vyšší hodnota, tím větší zatížení podlaha snese. V prodejnách se obvykle vystavuje obkladový korek vedle podlahového, a to je příležitost porovnat váhu, hmotu dlaždic, vzhled. Vyplatí se určitě zkontrolovat pravoúhlost a hrany. Ne vždy je cena v souladu s kvalitou, podezřelé jsou ceny pod 200 Kč. Kvalitní sendvičové dlaždice stojí od 294 Kč výše. Záleží i na dekoru – mezi nejdražší patří parketové vzory, dlaždice s drcenými vzory jsou levnější (vyrábějí se z korkových granulí). Ceny masivních dlaždic začínají kolem 380 Kč.

Údržba korku

Běžná údržba lakované korkové podlahy není náročná, stačí ji podle potřeby smést, vytřít čistou vodou. Nevhodné jsou detergenty určené např. na mytí nádobí a drastické prostředky na bázi chlóru, které lak naleptávají. Místo nich dobře poslouží speciální čističe a poliše na korek, které laku neublíží a navíc vytvoří další ochranný film. U olejovaných podlah zůstává otevřený povrch a nečistoty mohou snáze proniknout do pórů korku. Proto je pravidelná údržba nezbytná. Podlaha se lehce vytírá vlhkým hadrem, smetá, jednou týdně ošetřuje polišem, jednou za rok se doolejuje. Výhodou je možnost lokálního ošetření. Zašlapané místo se vydrhne kartáčkem a čističem, vymyje a naolejuje.

Pokládka

Pokládka
Pokládka
Pokládka
Pokládka

Nejrozšířenějším typem jsou sendvičové dlaždice s tloušťkou 3,2 až 8 mm, které mají na vrchní straně dekorační vrstvu korku cca 1,2 mm. Pokládají se celoplošným lepením, stejně jako masivní dlaždice (ty mívají tloušťku 4 až 8 mm a jde o homogenní, v celé hmotě stejný materiál).

Pokládka
Pokládka
Pokládka
Pokládka

Zručný člověk položení zvládne, chce to ale čas a také dodržení některých podmínek: pevný, suchý a rovný podklad, použití vhodného lepidla. Jednodušší je položit plovoucí korkovou podlahu s klikovým zámkem. Lamely mají vespod vyrovnávací korkovou podložku, takže se nemusí podkládat např. mirelonem a stačí jen izolační fólie proti vlhkosti. Při skládání lamel se používají stahováky, ale pracujte opatrně, aby se korek na hranách nepoškodil.

Lakování

Po položení se povrchově neupravené dlaždice nejprve lehce přebrousí. Po přebroušení se vytře prach, povrch se penetruje první vrstvou laku a znovu lehce přebrousí. Tento postup se čtyřikrát opakuje, až je povrch zaklopen 400 g laku na metr čtvereční.

Ochrana spár

Dlaždice předlakované z výroby nebo plovoucí korkové podlahy se také po položení lakují, aby na nich byla dostatečná ochranná vrstva a aby se zakryly spáry mezi jednotlivými prvky. Právě spáry představují slabé místo, kudy se do podlahy mohou dostat nečistoty. Proto je jejich přelakování vhodnou prevencí a zárukou toho, že podlaha nebude dlouhou dobu vyžadovat renovaci.

Lino

Lino
Lino
Lino
Lino

Přírodní linoleum je materiál, který na léta upadl v zapomnění, ale pomalu se zase začíná vracet. Může nabídnout skladbu z ryze přírodních a obnovitelných surovin, působivé barvy, vůni, odolnost, na druhé straně vyžaduje větší péči než materiály umělé. V obchodě se můžete setkat s linoleem pod různými obchodními názvy (marmoleum, artoleum, marmorette, linosom apod.), vždy však jde o stejný materiál. Liší se v podstatě jen barevnost a design.

Tato homogenní krytina, probarvená v celé tloušťce, se dělá z lněného oleje, korkové nebo dřevité moučky, přírodních pryskyřic a pigmentů. Jako podložka se používá juta. Díky těmto komponentům disponuje dobrou odolností a trvanlivostí, zvýšenou antistatičností, má antibakteriální vlastnosti. Nevadí jí kolečka židlí, slabé kyseliny, oleje a tuky, poškozují ji však alkálie. Odolá i hořící cigaretě (skvrna, která od oharku může vzniknout, se dá vyčistit jemným smirkem a mýdlem, poté se zakápne trochou ošetřující emulze). Do bytových a středně namáhaných komerčních prostor se používá linoleum o tloušťce 2 mm, pro větší zatížení se vyrábějí tloušťky 2,5, 3,2 a 4 mm. Silnější linoleum je možné několikrát přebrousit a podobně jako dřevěné podlahy tak po renovaci znovu získá původní vzhled. Korkové linoleum je charakteristické svou zvukoizolační schopností. Snížení kročejového hluku, žádoucí zejména v panelákových bytech, je možno docílit položením.

Cena linolea závisí na druhu a tloušťce dané krytiny. Základní cena se pohybuje od 450 do 800 Kč za 1 m2 (včetně DPH). Speciální druhy (např. antistatické nebo akustické linoleum) vyjdou kolem 1000 Kč na 1 m2. Pokládka vyjde cca 350 Kč za 1 m2.

Údržba linolea

Ve většině případů výrobci doporučují okamžitou ochranu hned po položení. Ochranné disperze přinášejí řadu výhod. Zlepšují optické vlastnosti podlahy, chrání ji před opotřebením, neopomenutelné je také hygienické hledisko, neboť zabraňují množení bakteriálního znečištění v pórech linolea a v neposlední řadě usnadňují údržbu a šetří náklady na udržovací chemii, protože nepotřebujeme velké dávkování. Polymerová vrstva se musí čas od času obnovovat v závislosti na zatížení podlahy. V současné době existují přípravky, které umožňují oddálit základní čištění až na tři roky.

Pro linoleum se doporučuje suché čištění. Suchý systém čištění zabraňuje množení mikroorganismů, je méně pracný a levnější, používají se při něm ekologické čisticí prostředky. Linoleum si déle zachovává hedvábný lesk a antistatické vlastnosti. Při denní údržbě se setře prach a vyčistí případné skvrny, jednou za čas (podle intenzity a způsobu zatížení podlahy) se podlaha vytře mopem nebo čisticím strojem a vyleští. Matná místa a skvrny se odstraní bodovým nástřikem sprejem.

Zásady při pokládce linolea

Pro hladký povrch linolea je nezbytné dokonalé vyrovnání podkladu.První možností je použití desek, které jsou vhodné jak pro vyrovnání dřevěných, tak cementobetonových podkladů. Díky speciálnímu spojení těchto panelů nejsou spáry mezi nimi viditelné, a to ani po delším používání.

Druhou variantou je použití samonivelační hmoty, která se nanáší na pevný, nepoškozený a suchý cementobetonový povrch zbavený mastnot a nečistot. Před pokládáním je dobré vypracovat plán položení linolea, zejména pokud jde o velké plochy.

Nikdy nepoužívejte pro tutéž místnost pásy různých šarží, mohly by se objevit nežádoucí rozdíly barevného odstínu a struktury. Pokud je nutné lino nastavovat, zvolte přednostně roli s nejbližším následujícím číslem. Rozmístění pásů by mělo být co nejhospodárnější vzhledem k dopadajícímu světlu a tvaru místnosti. Tam, kde je to možné, vylučte svarové spoje konců pásů. Teplota v místnostech, používaných materiálů a podkladní vrstvy by měla být minimálně 17 °C.

Linoleum má tendenci srážet se během pokládání na délku a roztahovat se do šířky. Má to na svědomí přijímání vlhkosti ze vzduchu a zejména vliv rozpouštědel nebo vody v lepidle. Tento jev je třeba brát v úvahu zvláště při řezání spár.

Korkové linoleum podléhá rozměrovým změnám více než ostatní, a proto s přídavkem na délku musíme počítat už při objednávání materiálu. Při řezání linolea musí konce pásů přesně kopírovat tvar stěny, při řezání spár by se pásy měly vzájemně překrývat. Když krytina dobře sedí, zametou se nečistoty a následuje lepení k podkladu a svařování spár. Existují k tomu speciální lepidla a přípravky, nelze použít to, co je zrovna po ruce. Na pokládku přírodního linolea si asi málokdo troufne sám, i kvůli záruce je dobré pozvat si specializovanou firmu.

Přírodní a PVC

Základní rozdíl mezi těmito dvěma materiály je ten, že zatímco PVC je z produktů na bázi ropy vyráběný plast , linoleum je z přírodních surovin. Na rozdíl od PVC, kde se vzory tisknou na povrch, je linoleum probarveno v celé tloušťce, což prodlužuje jeho životnost a usnadňuje údržbu. Použitá barviva jsou netoxická, neobsahují olovo ani kadmium.

PVC krytiny

PVC krytiny
PVC krytiny

PVC krytiny jsou levnější variantou, kterou využijí zejména ti z nás, kteří se ještě definitivně nerozhodli, jaké podlahové krytiny jim vyhovují, případně chtějí podlahovou krytinu častěji obměňovat a nechtějí do ní investovat zbytečně moc peněz. Díky širokému výběru desénů a barev se PVC krytiny dobře vyjímají v předsíních, dětských pokojích nebo slouží jako podklad pro koberce.

PVC krytiny
PVC krytiny
PVC krytiny
PVC krytiny

Pro pokládku platí podobná pravidla jako u přírodního linolea. Důležitý je rovný podklad, přesná práce s jednotlivými pruhy lina. Když si v pronajatém bytě chceme trošku vylepšit podlahu za málo peněz, můžeme zvolit samolepící PVC dlaždice s nejrůznějšími desény. Jejich pokládku zvládne každý sám, výhodou je nízká cena (dlaždicce 30×30 cm stojí kolem 17 Kč), možnost výměny poškozené dlaždice, nenáročnost na údržbu. Tyto dlaždice samozřejmě nemají tak dlouhou životnost jako jiné podlahové krytiny, ale jejich nižší cena a lehkost instalace je velkou výhodou.

PVC krytiny
PVC krytiny
PVC krytiny
PVC krytiny

Také při poškození se podlaha opraví daleko jednodušeji, než u jiných krytin. Poškozené dlaždice se sloupnou a nahradí novými (proto je dobré zakoupit několik dlaždic navíc).

Koberce

Koberce
Koberce
Koberce
Koberce

Koberce s nástupem trendu plovoucích podlah trochu ztratily na oblibě a atraktivitě, stále se však používají jako celoplošné krytiny nebo jako doplněk i do domácích interiérů. Nejvýraznějším důvodem proti používání koberců je v poslední době stále narůstající procento alergiků v naší populaci – koberec je totiž ideálním lapačem prachu a roztočů, pokud se chceme doma těšit z jeho pohodlí, musíme se také patřičně věnovat jeho údržbě.

Na druhou stranu zase lékaři přestávají doporučovat hladké povrchy proto, že na nich se prach lehko zvíří a poletuje, kdežto koberec jej zachytí a lze jej snadněji vyluxovat.

Hustý koberec vyžaduje kvalitní, výkonný vysavač. Jednou za čas je dobré vyčistit koberec také na mokrý způsob. Už při koupi koberce abychom měli zjistit, zda je tento způsob čistění možný.

U levných koberců zase hrozí, že z nich těžko budeme odstraňovat skvrny a někdy se to nepodaří vůbec.

Pokud máme doma psa nebo kočku, měli bychom si koupi koberce také pečlivě promyslet. Nikdy nezabráníme tomu, aby kočka nebo pes neztráceli chlupy. Pokud přiblížíme barvu koberce barvě zvířecí srsti, zvolíme například melír, ušetříme si nervy. Samozřejmě vybíráme takový typ koberce, z něhož lze chlupy snadno odstranit.

Koberce
Koberce
Koberce
Koberce

Obecně platí, že kvalita každého koberce se pohybuje po stupnici od extrémní zátěže po vysoký komfort a není možné, aby jeden výrobek obsáhl všechno. Koberec s extrémní odolností nabízí malý komfort a naopak koberec s extrémním komfortem nevydrží velkou zátěž. Pokud jde o materiál, většina výrobců používá umělá vlákna, zejména polyamid, polypropylen, polyester. U koberců z USA se můžete setkat s označením nylon, což je v zámoří častěji používaný výraz pro polyamid.

Koberce
Koberce

Do více zatížené místnosti se hodí spíš koberce vpichované, nebo smyčkové. Smyčkový koberec lépe odolává sešlapání.

Koberce s řezaným vlasem se vyrábějí v mnoha variantách vhodných pro vyšší zátěž, i komfortních, s vysokým hebkým vlasem, časté jsou i kombinace řezaný vlas – smyčka. Polyamid je mimořádně pružný a trvanlivý, dobře odolává špíně a je pro něj typická mechanická odolnost a paměť, tj. schopnost slehlého vlákna vrátit se do původní polohy.

Levnější polypropylen má antistatické vlastnosti, ale nižší pružnost. Měkký polyester je vstřícný k barvám a mechanickou odolností předčí polypropylen. Klasický materiál, vlna, se vyznačuje vysokým komfortem, je nehořlavý a dobře se čistí, je však podstatně dražší než umělá vlákna.

Pokud nepoužíváme koberec jako celoplošnou podlahovou krytinu, ale jen jako menší koberečky, běhouny na schody nebo do předsíní či měkké předložky k postelím, nikdy bychom neměli zapomenout na protiskluzové podložky, které zabrání zbytečným úrazům.

Koberce na schody je vhodné připevnit pomocí pevně přichycených lišt.(Celoplošné textilní krytiny je možné sehnat již od 45 Kč za čtvereční metr. Pokud chceme, aby nám koberec vydržel déle, budeme začínat u částky kolem 300 Kč za m2.)

Dlažba

Dlažba
Dlažba
Dlažba
Dlažba

Dlážděná podlaha se velmi dobře udržuje, je odolná proti otěru, poškození hrubým prachem a drobnými kamínky. Dlažbu je vhodné použít kromě schodů a koupelen také do kuchyní, chodeb a předsíní nebo u vstupů na terasu. V obývacích prostorech může vadit to, že je studená. Pokud však máme podlahové topení, použijme dlažbu klidně i do jídelny nebo obýváku.

Dlažba
Dlažba
Dlažba
Dlažba

Ani pro dlažbu neplatí, že levná musí být špatná a drahá dobrá. I keramika nižší cenové skupiny zaručuje veškeré hygienické vlastnosti, v nenáročných prostorech splní i ostatní požadavky. Velmi snadno se udržuje, pod povrchem nevznikají žádné plísně a přečká bez následků i pobíhání psích tlapek.

Dlažba
Dlažba

Do vnitřních prostor je vhodnější zvolit glazovaný a méně hutný povrch. Do více zatížených prostor se hodí spíš slinutý střep, který je na povrchu studenější. Některé dlažby mají blíže k cihle, jiné ke kameni či mramoru, proto i levnější keramiku doporučujeme vybírat po poradě s odborníky nebo proškoleným personálem obchodu.

Dlažba
Dlažba
Dlažba
Dlažba

TIPY pro výběr podlahové krytiny

Než se rozhodneme jakoukoliv podlahu si zakoupit nebo nechat položit od firmy, měli bychom znát její kvalitu a tím i životnost. U různých typů poskytuje výrobce záruku od 5 až do 15 let, což může být jedním z vodítek. Otěruvzdorností se také liší kvalita podlah pro použití v domácnostech nebo komerčních objektech jako jsou restaurace, obchody nebo kanceláře. Volba závisí na tom, kde a jak má podlaha sloužit. Nedocení-li se tyto okolnosti, tak ani kvalitní výrobek nemusí obsát. Nejlepší je pořídit si značkovou podlahu: rozdíl v ceně podlah, které na první pohled vypadají skoro stejně, není finta obchodníků, skrývá se za ním přesnost výroby, použité materiály a jejich zpracování, záruka výrobce dbalého na dobré jméno.

Podlahová krytina Doporučené využití
linoleum obytné místnosti, kuchyně, jídelny, dětské pokoje i chodbykorkové linoleum je velmi vhodné do paneláků a dětských pokojů
PVC hodně frekventované místnosti, chodby, předsíně, dětské herny, odolné i proti psím a kočičím drápkům
korek olejovaný – šatny, ložnice, dětské pokojelakovaný – obytné prostory, kuchyně, koupelny i saunypaneláky – korek výrazně tlumí kročejový hluk
dřevo dětské i obývací pokoje, ložnice, rustikálně zařízené interiéry, schody kuchyně a předsíně v případě, že nám nevadí zvýšená pozornost při údržbě a renovaci
laminát ložnice, jídelny, dětské pokoje odolnější varianty i pro šatny, kuchyně, předsíně
dlažba kuchyně a kuchyňské kouty, předsíně, chodby, schodiště a terasy, vstupy na terasy a balkony, při podlahovém topení i obývací pokoje a jídelny
koberec jako celoplošné pouze tam, kde nejsou v bytě alergici – obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, doplnění jiných podlahových krytin
všechny použité na schodech bychom měli vždy mít protiskluzové pásky, ať už přilepené, nebo přímo v materiálu (např. dlažba)v dětských pokojích a hernách, v kuchyních, koupelnách a na WC by měla být hlavním kriteriem bezpečnost a snadná údržbav interiérech pro starší lidi bychom se měli vyhnout krytinám s vysokým leskem – podlaha působí dojmem nestability
Autor: PePa (text a foto)

Související k tématu