reklama

Design patří do skutečných domovů

Společnost IKEA vytvořila pro návštěvníky letošního Designbloku v rámci své expozice rozsáhlý interaktivní prostor, ve kterém si návštěvníci mohli projít celou historii limitovaných designových kolekcí IKEA PS, včetně té nejnovější IKEA PS 2012. V prostorách expozice společnosti IKEA bylo zdarma k dispozici wi-fi připojení s možností přehrání MP3 nahrávek v češtině a angličtině, které zájemce provedly celou expozicí.

Design patří do skutečných domovů

Na letošním ročníku Designbloku měla expozice IKEA opravdu velký prostor – pět propojených místností. V první místnosti byl celkový přehled výrobků kolekce IKEA PS 2012. V dalších místnostech se pak interiéroví návrháři IKEA snažili v reálu předvést motto celé kolekce “Design patří do skutečných domovů” – šlo o čtyři vybavené místnosti v různých stylech. Na poslední místnost IKEA, jejímž tématem byla udržitelnost, navazovala expozice Sdružení TEREZA. Zde návštěvníci mohli vidět vybavení obývacího pokoje, které vzniklo v rámci ekologického projektu IKEA a Sdružení TEREZA s názvem 3xR (renovuj, redukuj, recykluj), v rámci kterého byl zrecyklován poškozený nábytek IKEA a tvůrci mu vdechli nový život.

Designblok IKEA patří do skutečných domovů
Designblok IKEA patří do skutečných domovů
Designblok IKEA patří do skutečných domovů
Designblok IKEA patří do skutečných domovů

Kolekce IKEA PS 2012

IKEA PS (Post Scriptum) je kolekce, která byla poprvé představena roku 1995, klade důraz na špičkový skandinávský design, aniž by ztratila ze zřetele to, co vytváří jedinečnost IKEA – cenově dostupný design pro mnoho lidí.

Zadání IKEA PS 2012 pro 19 designérů znělo, aby se inspirovali více než 60letou historií designu v IKEA. Současně se nemělo jednat pouze o jednoduchý návrat, ale své návrhy měli pojmout inovativně, přenést je do současnosti prostřednictvím nových forem a funkcí s ohledem na udržitelnost. Samozřejmě museli také splnit cenovou dostupnost, protože pro IKEA je důležité, aby designové výrobky mohly obohatit co nejvíce domovů.

Kolekce IKEA PS 2012
Kolekce IKEA PS 2012
Kolekce IKEA PS 2012
Kolekce IKEA PS 2012

Vznikla tak již 7. řada kolekce IKEA PS se 46 výrobky, mezi nimiž jsou židle, stoly, lampy, misky, textilie a další. Dobrý design staví na první místo uživatele a ne samotný výrobek. Když má výrobek funkční design a atraktivní formu, pak je vynikající. IKEA věří, že i designové výrobky patří do skutečných domovů a že nejsou určeny jen pro několik vyvolených lidí.

Kolekce IKEA PS 2012
Kolekce IKEA PS 2012
Kolekce IKEA PS 2012
Kolekce IKEA PS 2012

Projekt 3xR

Projekt 3xR (redukuj, renovuj, recykluj) se zabývá problematikou nakládání s odpady, která je jednou z klíčových otázek naší civilizace. Design z odpadu je v západní Evropě moderní a aktuální a s projektem 3xR přichází také do Čech. V obchodních domech IKEA se shromažďoval poškozený nábytek, který pak posloužil jako materiál pro 20 renomovaných designérů či designérských studií, kteří z něj vytvořili úžasná díla a výrobkům, které již dosloužily, vdechli nový život. Záštitu nad projektem 3xR převzal Prof. ak. arch. Jiří Pelcl. K workshopu se přidali i členové klubu IKEA FAMILY, kteří také přispěli svou kreativitou k výrobě krásných věcí. Po workshopu se uskutečnila v pražském MeetFactory výstava všech děl, které vznikly z odpadu, a na Designbloku byly k vidění v expozici Sdružení TEREZA.

Projekt 3xR
Projekt 3xR
Projekt 3xR
Projekt 3xR

V rámci Designbloku proběhla na www.aukro.cz internetová aukce děl, která vznikla pod rukama designérů zapojených do projektu 3xR. Bylo vydraženo všech 47 výrobků za téměř 36 000 Kč. Výtěžek z aukce půjde na další aktivity Sdružení TEREZA. V příštím roce bude mít projekt své pokračování, do budoucna je v plánu také zapojení dalších zemí, které by mělo vyústit v mezinárodní soutěž 3xR. Více informací k projektu 3xR se můžete dozvědět na webových stránkách Sdružení TEREZA www.terezanet.cz nebo přímo na http://www.3xr.cz/.

Projekt 3xR
Projekt 3xR
Projekt 3xR
Projekt 3xR

O IKEA

IKEA je společnost se švédskými kořeny vyrábějící zařízení do domácností, kterou v roce 1943 založil Ingvar Kamprad. Naším krédem je „vytvářet lepší každodenní život pro většinu lidí“. Z obchodního hlediska si klademe za cíl nabízet širokou škálu kvalitně navrženého a funkčního vybavení do domácností za ceny tak nízké, aby si je mohlo dovolit co možná nejvíce lidí. IKEA má celkem 337 obchodních domů ve 40 státech/oblastech, z nichž 40 obchodních domů vlastní a provozují držitelé licence mimo IKEA Group v 16 zemích/oblastech. Obchodní domy IKEA ročně přivítají celkem 590 milionů návštěvníků. Více informací naleznete na www.IKEA.com.

Publikováno: 17. 10. 2012, Autor: IKEA (tisková zpráva), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.