reklama

Zelenina za okno a rychlení cibulovin nahradí pěstování na záhonu

Pokud nemáte zahrádku, zkuste pěstovat odrůdy menšího vzrůstu nebo rychlit cibuloviny, které mohou velmi dobře vegetovat v omezeném prostoru. Jsou tak ideální pro všechny, kteří nemají záhon, někdy ani balkon. Pro vypěstování zajímavých zelenin postačí mnohdy obyčejný okenní truhlík.

i (Zdroj: Depositohotos)
Zelenina za okno a rychlení cibulovin nahradí pěstování na záhonu (Zdroj: Depositphotos)

Některé odrůdy zeleniny nebo rychlených cibulovin nepotřebují mnoho prostoru a mohou dobře prospívat třeba v truhlíku. Pojďme si některé z nich představit.

Paprika Balkonovka

Tato odrůda je bezesporu vyjímečná snad vším. Malé kompaktní rostliny, vysoká násada plodů, vynikající chuť, možnost pěstování v květináčích, truhlících na balkonech a terasách, ale velice se osvědčila také při pěstování ve volné půdě. Zde se osvědčila i v kombinaci s různými letničkami jako doplněk květinového záhonu. Balkonovka je tedy určena pro široký okruh pěstitelů, nejen těch zkušených, ale i začínajících, a také nejen pro ty, kteří mají zahradu či zahrádku, ale i pro ty, co mají pouze malý balkon. Pěstování je velmi snadné a bohatá sklizeň přinese určitě radost každému. Tuto odrůdu vyšlechtila naše vynikající šlechtitelka Ing. Jiřina Teclová a určitě se zařadí vedle jejich dalších odrůd mezi nejvyhledávanější.

Výsev je možné provádět již od poloviny ledna do začátku března, podle možnosti dalšího pěstování. Pro výsadbu sazenic si musíme připravit vhodné nádoby a dobře vyhnojenou kvalitní zeminu. Sazenice pěstujeme po jedné až dvou rostlinách v nádobě. Během vegetace musíme rostliny pravidelně přihnojovat, a to úměrně omezenému prostoru, ve kterém rostlina vegetuje. Vhodnými hnojivy jsou Hydrokomplex, Cererit, Kristalon nebo Wuxal kalcium. V letních měsících nesmíme zapomenout na častou zálivku. Při chladném a deštivém počasí však postačí zalít jednou týdně.

Balkonovka - paprika
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Paprika Balkonovka je ideální pro pěstování na malých plochách

Odrůda je raná, tvar plodu široce trojúhelníkovitý s délkou 13-15 cm, šířka plodu je 6-8 cm, síla stěny 7-9 mm, v konzumní zralosti žlutobílý, v botanické pak jasně červený. Chuť je sladká, lahodná, osvěžující.

Rostlina během celé vegetace nasazuje nové květy, tím vývoj plodů probíhá postupně a sklizeň je tak možná až do podzimu. Tuto odrůdu opravdu může dopřát i ten, kdo má pro pěstování k dispozici jen malé prostory a doposud na pěstování paprik ani nepomýšlel nebo rovnou zavrhoval.

A tak milí pěstitelé, máte nový tip pro příští sezonu. Plně doufáme, že se vám pěstování vydaří, Balkonovku si oblíbíte a stane se trvalou součástí vašich pěstitelských snah i v dalších letech.

Osivo této výjimečné odrůdy si můžete zakoupit nebo objednat u firmy Semena Vaněk. K osivu je k dispozici i návod na pěstování paprik.

Okrasné papričky 

Ty patří v současné době do běžného sortimentu osiv a rok od roku si získávají více příznivců.

Jedná se kultivary vyšlechtěné pro pěstování především v bytech. Vynikají množstvím barevných plodů, které jsou velmi často tvarově rozmanité. V obchodě jsou k vidění plody kulaté, hruštičkovité, protáhlé nebo oválné. Také barva je variabilní. Samotná rostlina prochází během dozrávání barevnou proměnou. Plody nedozrávají najednou, ale postupně, a tak na jednom keříku najdeme, zelené, oranžové i červené. Existují i kultivary, které jsou ve zralém stavu krásně fialové. Papričky, které pěkně zčervenají, se mohou postupně sklízet a sušit. Jsou pálivé jako oheň, stačí jen kousek a každý pokrm dostane pikantní chuť.

Nároky na pěstování nejsou nijak velké. Do podzimu je můžeme pěstovat v truhlících, ale před příchodem silnějšího mrazu je přeneseme do místnosti. Pokoj nemusí být nijak teplý, stačí jim i teplota okolo 15 °C. Neznamená to ovšem, že v teplejším bytě se jim nebude dařit. Vhodné je místo u okna na východní straně. Občas můžeme mlžit. Hnojení není nutné, zálivka by měla být mírná. Technologie pěstování těchto rostlin v bytech je zaměřena na to, aby rostliny plodily dlouhou dobu, aby jednotlivé plody pomalu zrály, a aby celá rostlina vypadala pěkně po celou dobu své působnosti v pokoji. Po celkovém odplození se rostliny vyhazují. Nemá cenu je pěstovat dál, protože se jedná o letničky, které by navíc ani více let žít nemohly. Ale vydrží být pěkné i 4-6 měsíců. Navíc je možné odebrat ze zralých plodů semena, ty během února vysít a zase máme co vysazovat do truhlíku.

Okrasné papričky
i (Zdroj: Depositohotos)
Jedná se kultivary vyšlechtěné pro pěstování především v bytech

Rajče Vilma

Rostlina má velmi nízký vzrůst a je vhodná pro pěstování v truhlících na balkonech. Plody jsou velmi malé, kulaté, sladké a červené, oblíbené hlavně u dětí. Rostlina také působí dekorativně. V minulém roce červenou odrůdu tohoto balkonového rajčete doplnila i žlutá varianta. Obě varianty se vyznačují vysokou odolností plísni a mimořádnou úrodností po celou délku vegetační doby. S výsevem semen je potřeba začít v březnu. Pro výsev volíme substrát určený pro výsevy, vyséváme řídce, mělce (osivo stačí lehce poprášit zeminou), pravidelně rosíme, Vyplatí se i překrytí výsevu mikrotenovým sáčkem pro udržení stálé teploty a vlhkosti. Osivo klíčí asi za týden. Klíčící rostlinky potřebují dostatek světla, aby se příliš nevytahovaly. Mladé rostlinky se přepichují po jedné rostlině v době růstu prvního pravého listu. Vysazujeme až po děložní lístky. Silné a otužilé mladé rostlinky se vysazují do nádob až po zmrzlých.

Vilma
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Rajče Vilma je ideální svým malým vzrůstem

Rajče převislé Bajaja

Představují nový typ rajčat s převislým stonkem. Hodí se tak do truhlíků a závěsných nádob. Vytvářejí převisy dlouhé 50 až 100 cm. Plodí po celé vegetační období. Plody jsou nejen atraktivní, ale i chutné a určitě budou v budoucnu žhavou konkurencí mnohým květinám. Výsev je stejný jako u odrůdy Vilma.

Bajaja (3)
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Nový typ rajčat s převislým stonkem

Kedlubna Kartágo F1

Nyní se asi mnozí podiví, ale opravdu i kedlubny je možné pěstovat v omezeném prostoru. Jen je zapotřebí vybrat tu správnou odrůdu. Musí rychle růst a důležité je především menší a současně i řidší a vzpřímenější olistění.

Odrůda Kartágo F1 je velmi raný hybrid s jemnou dužninou, odolný proti dřevnatění a přerůstání bulev. Vhodný je nejen pro rané pěstování, ale i pro pěstování z letních výsevů pro podzimní sklizeň. Vegetační doba od výsevu je 75 až 80 dní. Stejně se dá využít i odrůda Korfu F1.

Kartago f1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tyto kedlubny lze běžně pěstovat na balkónech

Ředkvička Lada

Je to poloraná odrůda, určená pro celoroční pěstování, vhodná i pro pěstování v truhlíku za oknem. Jenom pozor, výsev musí být velmi řídký, jednotlivé rostlinky od sebe alespoň 5-7 cm, aby si vzájemně v omezeném prostoru nekonkurovaly. A protože rychle rostou, můžeme jejich výsev opakovat a mít tak čerstvé křehké ředkvičky po celý rok. Rostliny jsou středního až většího vzrůstu, bulvička je kulovitá, až mírně ploše kulovitá, temně červená, velká a s bílou jemnou dužninou. Je značně odolná proti vybíhání do květu i při letním pěstování a velmi odolná proti praskání a houbovatění bulviček. Výsev je možný již od března. Vegetační doba od výsevu je 33-37 dní.

Lada
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Ředkvička Lada je určená pro celoroční pěstování i v truhlíku za oknem

Salát trhací Dubáček

Dá se velmi dobře pěstovat v omezeném prostoru. Nevytváří uzavřené hlávky, ale pro sklizeň se využívají jednotlivé listy. Ty se odlamují od okrajů. Dubáček je velmi oblíbený, dobře roste a je možné jeho celoroční pěstování z postupných výsevů. Vybírat můžeme kultivary zelené i červené, zde je vynikající odrůda Redin. Vhodný je přímý výsev již v dubnu přímo do truhlíku bez předpěstování sazenic.

Salát Dubáček
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tento salát netvoří hlávky, ale jednotlivé listy, které se sklízí

Převislé jahody Tamptetion

Výsev provádíme brzy na jaře. Nejlépe se zatím osvědčuje v domácích podmínkách následující postup:

Na dno keramické misky dáme vrstvu keramzitu nebo štěrku jako drenáž. Pak přidáme výsevní substrát a na něj asi 1 cm vysokou vrstvu agroperlitu. Důkladně zalijeme, až přebytečná voda vyteče do podmisky. Na vlhký agroperlit pak vysejeme semínka, Jsou drobná, tmavá a na bílém perlitu jsou tedy dobře vidět. Misku zakryjeme sklem nebo igelitem a necháme klíčit. Nejvhodnější je teplota kolem 20 °C. Semena vyklíčí za 10 až 14 dní. Vrstva substrátu umožní snadné zakořenění. Asi po 3-4 týdnech, kdy vytvoří pravé lístky, rostlinky rozsázíme po jedné do menších květináčků. V červenci je pak vysadíme na trvalé místo do řady na vzdálenost asi 30 cm. Bohatou úrodu přinesou příští rok.

Převislé jahody v závěsných květináčích
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Na nových mladých rostlinách na konci šlahounů se brzy vytvářejí plody

Rostliny bohatě odnožují, vytvářejí dlouhé šlahouny a na nových mladých rostlinách na konci šlahounů se brzy vytvářejí plody. Ty jsou velké, červené a velmi dobré. Rostliny plodí několik let.

Vhodné odrůdy cibulovin pro rychlení

  • všechny odrůdy krokusů a hyacintů
  • všechny rané a většina poloraných tulipánů
  • narcisy s jednoduchými květy i zakrslé
  • modřence 

Pokud chcete dosáhnout vysokých, vznosných tulipánů a hyacintů, přikryjte je kornoutem z tmavého papíru až do doby, kdy puky vyrostou do výše 10 cm.

Rychlené cibuloviny
i (Zdroj: Depositphotos)
Jarní cibuloviny jsou krásné hlavně v plném květu

To je pouze několik typů, ale v sortimentu se jistě najde celá řada dalších vhodných druhů pro pěstování v truhlících nebo menších nádobách. Připomeňme třeba celou škálu bylinek, pažitky, naťové petržele a mnoho dalších.

Publikováno: 27. 3. 2021, Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Ludmila Dušková