reklama

Podlahy? Rychle a snadno suchou cestou

Výstavba nízkoenergetických a pasivních domů vyžaduje stále vyšší nároky na řešení tepelných izolací. Požadavky na kvalitní zateplení se netýkají jen stěn a střech, ale také podlah. Kromě tepelné izolace podlah na základové desce musíme pamatovat i na zvukovou izolaci podlah ve vyšších patrech budov. V tomto ohledu je jedním ze zajímavých řešení systém suchých plovoucích podlah od společnosti Rigips.

Podlahy? Rychle a snadno suchou cestou

Suché podlahy jsou plovoucí podlahy, kdy tuhý smontovaný podlahový dílec je oddělen od podkladní konstrukce mezivrstvou ze suchého podsypu, polystyrenu, dřevovláknité desky (hobry) či minerální izolace. Díky vynikajícím hodnotám bodového i plošného zatížení jsou suché podlahy vhodné do bytových a občanských staveb.

Používají se v novostavbách, ale hlavně jsou ideální pro rekonstrukce a sanace, zejména ve střešních nástavbách či půdních vestavbách. Předurčuje je k tomu malá hmotnost a nízká výška konstrukce.

Podlahy lze provádět jak na betonový podklad, tak i na dřevěné trámové stropy. Lze s nimi snadno vyrovnat i nerovnosti. Suché podlahy vyhovují náročným požadavkům na zvukovou a tepelnou izolaci a mají vynikající vlastnosti z hlediska požární odolnosti. Absence mokrých procesů při realizaci nabízí rychlé, čisté a snadné řešení.

Hlavními konstrukčními prvky v těchto typech podlah jsou sádrokartonové nebo sádrovláknité desky (např. Rigidur). Sádrovláknité desky přinášejí oproti sádrokartonovým řadu výhod – jsou to vysoce pevné, nosné konstrukční desky, mechanicky mnohem odolnější, již z výroby impregnované a tedy vhodné i do prostor se zvýšenou vzdušnou vlhkostí (např. koupelny, kuchyně), hygienicky nezávadné a nehořlavé.

Podlahy ze sádrovláknitých desek Rigidur vyznačuje především vysoká tvrdost a pevnost povrchu – vydrží např. zátěž kolečkových židlí, aniž by byly nutné dodatečné úpravy povrchu. Suché podlahy jsou ihned po vytvrzení lepidel pochozí. Po cca 24 hodinách je možné podlahy uzavřít podlahovými krytinami, přinášejí tedy značné zrychlení stavebních kroků při výstavbě.

Sádrovláknitá podlaha Rigidur

Sádrovláknitá podlaha Rigidur
Sádrovláknitá podlaha Rigidur
Sádrovláknitá podlaha Rigidur
Sádrovláknitá podlaha Rigidur

Suchá plovoucí podlaha je tvořená z hotových (slepených) prefabrikovaných podlahových dílců 1500 x 500 mm (tl. 20 nebo 25 mm). Dílce jsou vzájemně přesazeny tak, že po obvodu vzniká polodrážka, potřebná pro spolehlivé spojení sousedních dílců. Také je možné podlahu sestavit z jednotlivých sádrovláknitých desek (tl. 10 nebo 12,5 mm). Provádí se ze dvou vrstev navzájem slepených a sešroubovaných (sesponkovaných) desek přímo na stavbě.

Použitím různých druhů izolačních materiálů, volbou jejich tloušťky, popřípadě pomocí vyrovnávacího podsypu lze splnit širokou škálu stavebně-fyzikálních požadavků kladených na podlahu. Přidává-li se podkladní izolační vrstva jako samostatný výrobek, je třeba volit vhodnou kvalitu a tloušťku materiálu s ohledem na projektované zatížení podlahy a hodnotu požadované tepelné či zvukové izolace.

Podlahy se provádějí jak na betonový podklad, tak i na dřevěné trámové stropy. Lze s nimi snadno vyrovnat i nerovnosti. Suché podlahy vyhovují náročným požadavkům na zvukovou a tepelnou izolaci a mají vynikající vlastnosti z hlediska požární odolnosti. Díky absenci mokrých procesů při realizaci nabízí rychlé, čisté a snadné řešení suchou cestou.

Podlahy Rigidur v kombinaci s pěnovým polystyrenem, jehož tloušťka může být až 250 mm, jsou určeny pro zajištění tepelné izolace na základové desce. Skladby podlah ze sádrovláknitých podlahových dílců Rigidur s dřevovláknitými deskami různých objemových hmotností a případně s betonovými dlaždicemi jsou určeny pro vyšší podlaží budov. Tyto skladby jsou navrženy tak, aby podstatně zlepšily hodnoty vzduchové a kročejové neprůzvučnosti, které jsou požadovány v normě o ochraně proti hluku v budovách.

Klíčovým faktorem pro dlouhotrvající životnost podlahy je zvolení správné skladby a samozřejmě také dodržení všech technologických postupů montáže konstrukcí.

Proč použít sádrovláknité desky při výstavbě podlah?

Proč použít sádrovláknité desky při výstavbě podlah?
Proč použít sádrovláknité desky při výstavbě podlah?

• Suchý proces montážePři montáži podlah Rigidur není do objektu vnášena dodatečná vlhkost.• Vysoká kvalita za přijatelnou cenuPodlaha Rigidur = nejlepší řešení v poměru kvalita versus cena.• Různé varianty skladeb podlahVýškové vyrovnání nerovností podsypem Rigips nebo samonivelační stěrky. Vyřešení tepelné izolace pěnovým polystyrenem. Zlepšení kročejové neprůzvučnosti dřevovláknitou deskou (hobra).• Vysoká mechanická odolnostVydrží zátěž kolečkových židlí, aniž by byly nutné dodatečné úpravy povrchu.• Rychlost výstavbyDíky jednoduchému skládání prefabrikovaných podlahových dílců se významně zkracuje čas výstavby. Podlahy jsou ihned pochůzné. Cca 24 hodin po montáži je možno klást podlahové krytiny.• Použití do prostor se zvýšenou vzdušnou vlhkostíSnese až 90 % přerušované vlhkosti – např. v koupelnách. Kde dochází k přímému styku s vodou (např. sprchový kout) je nutno desky opatřit tekutou hydroizolací. • Podlahové topeníPodlaha Rigidur je svými vlastnostmi předurčena pro systémy podlahového teplovodního vytápění, neboť spojuje výhody suchých podlah (viz výše) s tepelnými vlastnostmi sádry (rychlý náběh teplot).

Základní technologická pravidla montáže jsou jasně stanovena. Umožňují aplikaci systému podlah i méně zkušeným montážníkům. Na stavbě tedy dochází pouze k minimální chybovosti při montáži. Způsob práce se sádrovláknitými i sádrokartonovými deskami je možné najít např. v publikaci „ Sádrokarton zvládneme sami nebo „Montážní příručka sádrokartonáře“.

Postup

 • Suché plovoucí podlahy Regens
  Suché plovoucí podlahy Regens

  Připevnění okrajových pásků

 • Suché plovoucí podlahy Regens
  Suché plovoucí podlahy Regens

  Vyrovnání podsypu

 • Suché plovoucí podlahy Regens
  Suché plovoucí podlahy Regens

  Nanesení PUR lepidla

 • Suché plovoucí podlahy Regens
  Suché plovoucí podlahy Regens

  Pokládka podlahových dílců

 • Suché plovoucí podlahy Regens
  Suché plovoucí podlahy Regens

  Spojování dílců

 • Suché plovoucí podlahy Regens
  Suché plovoucí podlahy Regens

  Podlaha ze sádrovláknitých desek

 • Publikováno: 8. 1. 2013, Autor: Rigips (text a foto)