reklama

Jak zateplením oken ušetříte náklady na topení

V minulém díle jsme začali dlouhodobý test na účinnost těsnění do oken. Ovšem zateplení oken není jen o samotném těsnění. Na trhu najdeme kromě těsnění ještě óolie do oken, které účinně zabraňují vlhnutí okenních tabulek. Právě okenní fólii budeme instalovat dnes.

Zateplete okenními fóliemi a ušetřete (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Fólie na okna je vynikajícím pomocníkem při zateplování. Nejen, že zabraňuje prostupu chladu skrz tabulky (zvláště pokud máte ještě stará jednotabulková okna), naprosto odstraňuje pocení oken, ale ještě navíc vytvoří tepelný sloup, který simuluje chybějící druhou skleněnou tabulku. Ale musíme začít od začátku.

Základem je opět odmaštění rámu. Fólie se totiž lepí oboustrannou páskou, která je součástí balení, nikoliv na sklo, ale na okenní rám. Takže aby lepidlo důkladně přilnulo k rámu, musí být pečlivě odmaštěný, jinak by se folie strhla. Ve finále bude napnutá, a tudíž bude mít velký tah.

Rám důkladně očistěte a odmastěte
Rám důkladně očistěte a odmastěte (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Po celém obvodu rámu nalepíme lepicí pásku. Ochranný papír zatím nesundáváme, igelit by se nám při následné aplikaci mohl přichytit v místě, kde vůbec nechceme. Známe zákon schválnosti. Pečlivě přimáčkneme, ať nikde není jediná vzduchová bublina.

Lepicí pásku nalepte po celém obvodu rámu
Lepicí pásku nalepte po celém obvodu rámu (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Nyní rozbalíme fólii. Přesvědčte se, že máte opravu jen jednu jedinou vrstvu. Igelit je dost slabý, proto ve chvíli, kdy si budete myslet, že jste již na základní vrstvě, raději si ještě jednou zmuchláním růžku fólie překontrolujte, že tomu tak je. Stáhněte ochranný papír z lepidla a nalepte na horní díl fólii. Vůbec se nemusíte starat o to, aby byla napnutá, fén v závěru vykoná své.

Opatrně odlepte krycí papírek pásky
Opatrně odlepte krycí papírek pásky (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Jakmile takto nainstalujeme igelit na celou plochu okna, vezmeme fén a přefénujeme celou plochu. Teplý vzduch nám igelit natáhne a vy máte možnost sledovat neskutečné divadlo. Nůžkami odstřihneme přečnívající kusy a pečlivě složíme, ještě se hodí.

Na fólii nechte působit teplo z fénu
Na fólii nechte působit teplo z fénu (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Schválně jsem na jednom okně nakrabatila spodní díl krapet víc. I já se chtěla přesvědčit, kolik toho fén zvládne. Jak je vidět, horký vzduch vykonal své a napnul i toto.

Působením tepla se fólie smrskne, přilepí a nerovnosti se vyrovnají
Působením tepla se fólie smrskne, přilepí a nerovnosti se vyrovnají (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Fénovat si vyzkoušel i můj starší syn, kterého zajímají veškeré pokusy a u tohoto byl i užitečný. Na okno se mohly opět vrátit květiny, jen pozor, aby ostré větvičky fólii nepropíchly. Protože to, že máte něčím přikryté sklo, ani nepoznáte. Fólie nijak neomezí výhled z okna, je dokonale čirý.

Víte, že:

Odborníci z nezávislého technologického institutu Ebök v Německu vypočítali, že při použití termoizolační fólie na okna se sníží součinitel prostupu tepla (Uw) u jednovrstvých oken o celých 28 %! To znamená, že po zateplení snížíte o třetinu unikající teplo.

Zdroj informací: tesa tape s.r.o.

Publikováno: 27. 9. 2022, Autor: Pavla Wagnerová Málková (text a foto) , Profil autora: Redakce