reklama

Energomonitor sleduje spotřebu elektřiny v reálném čase

S rostoucí cenou elektřiny neroste kontrola zákazníků nad její spotřebou. Opisování elektroměrů je ale konec. Přichází energomonitor, zařízení přenášející aktuální spotřebu elektřiny na internet. Přes web tak má zákazník přehled o tom, kolik elektřiny, kdy a za jakým účelem spotřebovává. Zároveň dostává nástroje k tomu, aby mohl své výdaje za elektřinu efektivně snižovat. Až doposud byly podobné nástroje dostupné jen specialistům a určené pro velké spotřebitele, energomonitor je ale natolik jednoduchý a levný, že je dostupný i pro domácí uživatele a malé firmy.

Energomonitor sleduje spotřebu elektřiny v reálném čase

Hlavní předností energomonitoru je jednoduchost, snadné ovládání a nízká cena. Zařízení v cenové úrovni nižší než 5000 Kč lze snadno připojit do stávajícího rozvodu elektřiny bez zásahu do elektroinstalace. Snímače pak bezdrátově přenášejí spotřebu každé fáze do základnové stanice, kde je přehledně zobrazována zákazníkovi a odkud putuje dále na servery energomonitoru.

Další zpracování dat probíhá již na internetu. Zákazník se přes své uživatelské jméno a heslo dostane k aktuálním i historickým grafům spotřeby elektřiny, přehledně také vidí, kdy a kolik peněz za elektřinu utratil. Webová aplikace mu spočítá, jaký je trvalý odběr připojeného místa a začne sbírat podkladová data pro rady k úsporám. Postupem času, až energomonitor zjistí energetické nároky uživatele, začne mu dávat doporučení na to, jak výdaje za elektřinu snižovat. Ať bude vhodné spořit formou optimalizace rezervovaného příkonu, změnou tarifu, sazby či dodavatele nebo náhradou neúsporných spotřebičů, pro všechna tato rozhodnutí dostává zákazník jednoduché pokyny založené na skutečných datech, na jeho skutečné spotřebě. Často tak zjistí, že některá populární úsporná opatření pro něj nejsou vhodná, nebo naopak bez změny svého životního stylu ušetří nemalé peníze za elektřinu.

Energomonitor sleduje spotřebu elektřiny v reálném čase
Energomonitor sleduje spotřebu elektřiny v reálném čase

"Energomonitor reaguje na potřeby lidí. Dodnes bylo vlastně nemožné rozklíčovat, za co elektřinu spotřebováváte, jestli neutrácíte za něco naprosto zbytečně. Jenže bez měření v reálném čase a bez představy o tom, co je největší "žrout" elektřiny, nemůžete nijak efektivně s elektřinou šetřit. Bez informací se nedá nic ovládat." říká Pavel Štorek, jeden ze spoluzakladatelů energomonitoru.

A tak také energomonitor vznikl: v roce 2010 z potřeby několika lidí zorientovat se ve spotřebě energie. Vytvořené řešení prošlo dlouhým testováním a před uvedením do prodeje na počátku roku 2013 už čítá přes stovku zkušebních instalací.

"Zhasínáme poctivě zářivku nad kuchyňskou linkou, ale přehlédneme spuštěné čerpadlo v bazénu. To jsou ty jednodušší případy, kdy je na vině uživatelská neznalost. Narážíme i na špatně zapojený elektrický kotel či boiler, který nahřívá vodu ve vysoké sazbě a to už stojí uživatele tisíce ročně," vypočítává Štorek problémy, se kterými se potkává a dodává: "Už jenom fakt, že začnete spotřebu sledovat, se v ní záhy odráží, zákazník získává okamžitou zpětnou vazbu na úsporná opatření, která udělá. Funguje to jako stálé upozornění."

Veškeré další podrobnosti včetně přístupu k živému demoúčtu energomonitoru jsou na www.energomonitor.cz nebo lze navštívit předváděcí centra v Ostravě a v Praze.

Publikováno: 23. 1. 2013, Autor: energomonitor, s.r.o. (text a foto), Miroslav Minařík (foto)