Určitě to také znáte, chcete si zapojit lampičku nebo zapnout rádio či vrtačku a ejhle, zásuvka je daleko a kabel elektrospotřebiče je příliš krátký, nebo už je zásuvka plná a my bychom do ní potřebovali zapojit ještě alespoň dva spotřebiče... V takovém případě se zcela jistě neobejdeme bez prodlužovací šňůry. Ta kvalitní však musí splňovat nejedno bezpečnostní kritérium a normu. Počet vodičů i jejich průřez musejí odpovídat nejen druhu, ale i příkonu spotřebiče.

Délky prodlužovacích šňůr jsou 3,5 m, 5 m a 10 metrů, na bubnech 15 a 25 metrů.Běžné průřezy vodičů jsou 1 nebo 1,5 mm2 i více. Na jejich koncích jsou namontovány speciální instalační krabice s trojicemi, pěticemi nebo šesticemi zásuvek.Průřez vodičů dovoluje z těchto pohyblivých zásuvek odběr až 16A, což odpovídá velikosti předřazených jističů. Prodlužovací šňůry tedy nelze za běžných okolností přetížit.


Prodlužovací šňůra, doplněná vypínačem se signalizační doutnavkou /červené světélko/. Vypínačem bezpečně odpojíme všechny připojené spotřebiče, aniž bychom je museli vypojovat z prodlužovací šňůry.


Prodávané prodlužovací šňůry, zakončené skupinami zásuvek, jsou pro použití v bytových podmínkách nejvhodnější. Výběr je velký a cena není vysoká. Varianta s ochrannými kolíky je určena pro spotřebiče chráněné nulováním. Multizásuvky s více plochými zdířkami umožňují napájet až 8 spotřebičů II. třídy, tedy s takzvanou dvojitou izolací bez přístupných kovových částí. Jedná se například o počítače, hifi techniku nebo stolní lampičky.
Prodlužovací kabely různého typu.




Klasická rozdvojka a rozdvojka bez ochranných kolíků pro spotřebiče s dvojitou izolací.

Na doma i na ven



Prodlužovací a napájecí kabely můžeme rozdělit na používané doma a na ty, které jsou vhodné pro použití venku a na zahradě. Ty mají silnější izolaci a ochranu proti vodě a vlhkosti. Vhodnost jejich použití na nich bývá vyznačena.
Bubnový svinovací kabel o délce 10 až 25 metrů.


Bezpečnost
Podomácku vyrobená prodlužka se špatnou izolací je jeden ze způsobů, jak lze velmi snadno přijít k úrazu.



V případě, že nemáte prodlužovací kabel po ruce, nepokoušejte se ho vyrobit svépomocí a raději si kupte nový a v potřebné délce. Elektrický proud je nejen pomocník. Při neopatrném zacházení s ním si můžeme přivodit úraz nebo způsobit úmrtí a to za ušetřených pár korun opravdu není dobrý obchod. Pokud objevíme na prodlužovací šňůře kabel poškozený prodřením, rozříznutím nebo jiným způsobem, neprodleně jej odpojíme od zdroje a vyměníme.
Publikováno: 14. 2. 2013, Autor: Pavel Zeman (text a foto)
, Profil autora: Redakce