Snad v každé domácnosti je občas zapotřebí něco přesně uříznout či zakrátit. V případě dřeva nám poslouží pilka, vše ostatní zvládne řezák. Koberec, lino, papír, korek nebo textil stejně tak i sádrokarton nebo guma nejsou pro něj žádný problém.
Plastový řezák pro domácí použití koupíme za třicet korun, profesionální kovové nebo z lehčených slitin, které používají podlaháři, se snadno vyšplhají i nad čtyřista korun.


Nejznámější kancelářský řezák na papíry i silnější kartony koupíme v každé drogerii nebo papírnictví.


Ostrý řezák se špičatou čepelkou uchycenou v kovové rukojeti je spíše malým skalpelem. Hodí se na přesné drobné práce.

Řezáky si podle druhu použití můžeme vybrat ve více velikostech, s různými rukojeťmi i tvary.






Zahnuté nože slouží především k řezání koberců, lina a podlahových krytin. Nehrozí u nich poškození podkladu a zahnutý břit tyto materiály lépe řeže.



Profi řezák s různými čepelemi na opačných koncích
Čepelky řezáků se nebrousí. Když je používáním ztupíme, jednoduše je o kousek ulomíme. Čepelka je po dílcích lehce perforovaná tak, aby odlomení bylo usnadněno. V rukojeti řezáku je spára, do které čepelku vložíme a tupý kousek bezpečně ulomíme. Není-li rukojeť drážkou vybavena, poslouží nám obyčejné kombinačky.


Předností řezáků je možnost výměnných čepelek. Postačí nám rukojeť a pak si pouze zakoupíme nové čepelky.

V rukojeti některých řezáků bývají velice prakticky ukryty i náhradní nože.

Bezpečnost
Při práci čepelku z řezáku zbytečně nevysouváme. Tenká čepelka je pružná a může se zlomit a způsobit poranění. Odlomené čepelky ihned vyhodíme do pevného odpadkového koše. Stoupneme-li na ně nebo dostane-li se s nimi do kontaktu malé dítě, může dojít ke zbytečnému úrazu.
Publikováno: 19. 2. 2019, Autor: Pavel Zeman (text a foto)
, Profil autora: Redakce