reklama

Úhelníky

Nejen truhláři, ale i strojaři, sklenáři, tesaři a další řemesla a práce se bez přesného úhelníku neobejdou. Přesně zakrátit prkénko nebo lištu či uříznout tabulku skla se nám bez tohoto pomocníka asi nepodaří.

Úhelníky

Úhelníky se podle druhu používání vyrábějí kovové, plastové, lisované z plechu nebo dřevěné.Kovové strojařské frázované z plného materiálu jsou nejpřesnější, ale i nejdražší, a můžeme jimi měřit kolmost ve dvou směrech. Stejně tak i ty z tvrdého plechu, které mají všestranné využití, jsou opatřeny centimetrovou stupnicí a lze je využít i jako metr, pravítko nebo šablonu pro kružnice.

Druhy úhelníků
Druhy úhelníků

Přesný úhelník není úplně zadarmo, pořídíme jej od tří set korun výše. Budeme-li se o něj dobře starat a používat ho pouze k tomu, na co je určen, tedy žádné zatloukání, šroubování či páčení hřebíků, budeme ho moct odkázat i našim vnoučatům.

S tímto úhelníkem snadno narýsujeme nejen kolmici a pravý úhel. Šablonky vyražené přímo do těla úhelníku nám umožní rovněž přesně odměřit podpěrky pod police, narýsovat kružnici nebo vyznačit otvory pro panty či úchyty. Podle stupnice na výseči úhloměru si snadno vyznačíme na materiálu libovolný potřebný úhel.

Druhy úhelníků
Druhy úhelníků
Druhy úhelníků
Druhy úhelníků

Přesný strojnický úhelník má širokou základnu a můžeme jím měřit naležato i nastojato.Výrazná stupnice v centimetrech usnadňuje práci s úhelníkem. Jedna je určena pro přiložení a orýsování kolmosti, druhá pro měření zevnitř skříněk.

Druhy úhelníků
Druhy úhelníků

Aby se zabránilo pohybu a nepřesnostem v pravoúhlém sevření, je přesná kolmost zajištěna třemi nýty.

Druhy úhelníků
Druhy úhelníků
Druhy úhelníků
Druhy úhelníků

Jednoduchý planžetový úhelník využijí nejvíce zedníci. Slouží na malé měření nebo orýsování tvárnic nebo cihel při jejich dělení na menší části.

Druhy úhelníků
Druhy úhelníků

Tip

Jak poznáme, že je úhelník přesný?Aby nám úhelník dobře sloužil, je zapotřebí, především u dřevěných, jednou za čas zkontrolovat jeho pravoúhlost. Dosadíme jej k pevné rovné zarážce a tužkou orýsujeme po celé délce na podložku. Pak jej zrcadlově otočíme a provedeme totéž z druhé strany. Rozbíhají-li se v krajích dále od podložky obě čáry od sebe, nebo se kříží, úhelník není přesný a proměřuje. Pakliže jsme vytvořili jedinou čáru, nebo dvě rovnoběžky, je úhelník přesný a můžeme jej bez obav ke své práci používat.

Publikováno: 26. 2. 2013, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Redakce