reklama

Renovace zahradní dřevěné lavičky

Před začátkem jarní a letní sezony je potřeba zkontrolovat zahradní nábytek, aby v pěkných dnech bylo na čem a u čeho posedět, vypít kávu s rodinou či přáteli. Je tedy potřeba prověřit stav zahradních stolů, židlí i houpaček, aby nás hezké počasí nezastihlo nepřipravené. Drobné opravy nebo renovaci zvládneme určitě sami, tentokrát si ukážeme jednoduchou opravu „rozklížené“ zahradní lavičky.

i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Jak na opravu dřevěné zahradní lavičky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Postup opravy zahradní lavičky

oprava dřeva
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Zjistíme stav zahradního nábytku, ujasníme si tím, co vše bude oprava obnášet

Zahradní lavička ještě dobře slouží svému účelu, ale po letech se seschlo lepidlo, a některé spoje jsou „rozvrzané“, rozviklané a konstrukce už nedrží tak dobře jako na začátku. V jednom místě v opěradle také do otvoru zatekla voda a spojovací kolíky zpuchřely, je potřeba je vyměnit.

oprava lavičky
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Postupně rozebereme poškozené opěradlo

Nejprve si pomocí svěrek s obrácenými čelistmi rozložíme opěradlo lavičky. Svěrkami roztáhneme spoje od sebe. Svěrky zabrání poškození opěradla, což by se mohlo stát, když bychom opěradlo páčili. Pokud nemáme svěrky s otočnou čelistí, použijeme gumovou paličku, pomocí které díly lavice rozložíme. Klepeme vždy na několika místech, přes podložku z kousku dřeva.

vrtání do dřeva
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Na lepení dřevěných spojů používáme zpravidla vhodné disperzní lepidlo

Tam, kde se pouze seschlo lepidlo, postačí otvory očistit od starého lepidla a díly znova slepit. Pokud jsou spojovací kolíky poškozené, někde se vylomily, odvrtáme je pomocí vrtačky a vrtáku stejného průměru jako byly kolíky. SCHEPPACH BID60-20LI  je robustní, výkonná a skvěle vybavená aku příklepová vrtačka s kompaktní délkou, vhodná i pro nejtěžší vrtací a šroubovací práce v dílně nebo domácnosti. Vrtačka má dvě rychlosti, elektronicky nastavitelnou rychlost otáček a velmi silný příklep. Pracovní plocha je osvětlená jasným LED osvětlením. Rukojeť má protiskluzové zóny. Vrtačka je vybavena i přídavnou boční rukojetí. Na tělo stroje je možno přidělat ocelový klip na opasek. Výměna nástrojů je rychlá díky modernímu kovovému rychloupínacímu sklíčidlu. Utahovací moment se dá nastavit v mnoha stupních, podle druhu materiálu, se kterým pracujete. Samozřejmostí je možnost přepnutí na pravý a levý směr otáčení. O pohon se stará silný akumulátor 20 V. 

řezání dřeva pilkou
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Dřevěné kolíčky si zkrátíme na potřebnou délku

Pak vlepíme nové kolíky. Spojovací kolíky zakoupíme kusově nebo v metráži, v potřebném průměru. Na vyhovující délku si je zakrátíme v pokosnici.  

dřevěné kolíčky
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
hrany zkrácených kolíčků strhneme smirkovým papírem

Nové spojovací kolíky vlepíme do původního místa, přeteklé lepidlo očistíme vlhkým hadříkem. Pokud jsme kolíky řezali z metráže, strhneme  před nasazením do otvorů jejich hrany smirkem, aby nevyštíply materiál při vklepávání.

lepení dřeva
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Na spoje naneseme lepidlo

Opěradlo stáhneme svěrkami a necháme lepidlo zaschnout a vytvrdnout.

opěradlo lavičky
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Vše je funkční a opravené, zbývá jen nový nátěr a posadit se ke kávě

Poté můžeme celou lavičku ještě zkontrolovat a pokud je potřeba, obrousíme starý nátěr a provedeme novou povrchovou úpravu. Lavička nám tak bude sloužit ještě dalších pár let.

dřevěné spoje
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
U skládacích dřevěných lehátek je častým problémem zlomená tyčka držící plátno

Na malou opravu jsme si připravili ještě skládací křesílko, u kterého je potřeba vyměnit jeden lub - kulatinku v trnoži, která byla před lety nahrazena kovovou tyčkou.

oprava zahradního lehátka
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Zlomenou a nefunkční tyčku lehce nahradíme novou

Stejně jako u lavičky, pomocí obrácených svěrek lehce oddálíme nožky, kovovou tyčku vyjmeme, otvor vyčistíme vrtákem na panty a na místo vlepíme tyčku dřevěnou.

lepení dřeva
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Po slepení vše musí opět důkladně zaschnout

S výhodou můžeme využít zpěňovací polyuretanové lepidlo, které pracuje podobně, jako montážní pěna.

Při aplikaci zvětší svůj objem a vyplní všechny spáry. Po zaschnutí je možné přeteklé lepidlo odříznout a přebrousit smirkovým papírem.

Pokud takovéto opravy provádíme třeba na chalupě nebo na zahradě bez přístupu k elektrické zásuvce, s výhodou použijeme akumulátorové nářadí jako je aku okružní a přímočará pilka, akubruska i akuvrtačka a šroubovák. Kutilové jistě upotřebí sadu nářadí na stejný akumulátor.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Náš tip II.: 

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis. Pomocníky do dílny značky Scheppach získáte na www.garland.cz.

Publikováno: 19. 3. 2020, Autor: Pavel, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman

Mohlo by vás dále zajímat