Renovace zahradní dřevěné lavičky

Před začátkem jarní a letní sezony je potřeba zkontrolovat zahradní nábytek, aby v pěkných dnech bylo na čem a u čeho posedět, vypít kávu s rodinou či přáteli. Je tedy potřeba prověřit stav zahradních stolů, židlí i houpaček, aby nás hezké počasí nezastihlo nepřipravené. Drobné opravy nebo renovaci zvládneme určitě sami, tentokrát si ukážeme jednoduchou opravu „rozklížené“ zahradní lavičky.

Jak na opravu dřevěné zahradní lavičky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Postup opravy zahradní lavičky

oprava dřeva
oprava dřeva (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Zahradní lavička ještě dobře slouží svému účelu, ale po letech se seschlo lepidlo, a některé spoje jsou „rozvrzané“, rozviklané a konstrukce už nedrží tak dobře jako na začátku. V jednom místě v opěradle také do otvoru zatekla voda a spojovací kolíky zpuchřely, je potřeba je vyměnit.

oprava lavičky
oprava lavičky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Nejprve si pomocí svěrek s obrácenými čelistmi rozložíme opěradlo lavičky. Svěrkami roztáhneme spoje od sebe. Svěrky zabrání poškození opěradla, což by se mohlo stát, když bychom opěradlo páčili. Pokud nemáme svěrky s otočnou čelistí, použijeme gumovou paličku, pomocí které díly lavice rozložíme. Klepeme vždy na několika místech, přes podložku z kousku dřeva.

vrtání do dřeva
vrtání do dřeva (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Tam, kde se pouze seschlo lepidlo, postačí otvory očistit od starého lepidla a díly znova slepit. Pokud jsou spojovací kolíky poškozené, někde se vylomily, odvrtáme je pomocí vrtačky a vrtáku stejného průměru jako byly kolíky.

řezání dřeva pilkou
řezání dřeva pilkou (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Pak vlepíme nové kolíky. Spojovací kolíky zakoupíme kusově nebo v metráži, v potřebném průměru. Na vyhovující délku si je zakrátíme v pokosnici.  

dřevěné kolíčky
dřevěné kolíčky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Nové spojovací kolíky vlepíme do původního místa, přeteklé lepidlo očistíme vlhkým hadříkem. Pokud jsme kolíky řezali z metráže, strhneme  před nasazením do otvorů jejich hrany smirkem, aby nevyštíply materiál při vklepávání.

lepení dřeva
lepení dřeva (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Opěradlo stáhneme svěrkami a necháme lepidlo zaschnout a vytvrdnout.

opěradlo lavičky
opěradlo lavičky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Poté můžeme celou lavičku ještě zkontrolovat a pokud je potřeba, obrousíme starý nátěr a provedeme novou povrchovou úpravu. Lavička nám tak bude sloužit ještě dalších pár let.

dřevěné spoje
dřevěné spoje (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Na malou opravu jsme si připravili ještě skládací křesílko, u kterého je potřeba vyměnit jeden lub - kulatinku v trnoži, která byla před lety nahrazena kovovou tyčkou.

oprava zahradního lehátka
oprava zahradního lehátka (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Stejně jako u lavičky, pomocí obrácených svěrek lehce oddálíme nožky, kovovou tyčku vyjmeme, otvor vyčistíme vrtákem na panty a na místo vlepíme tyčku dřevěnou.

lepení dřeva
lepení dřeva (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

S výhodou můžeme využít zpěňovací polyuretanové lepidlo, které pracuje podobně, jako montážní pěna.

Při aplikaci zvětší svůj objem a vyplní všechny spáry. Po zaschnutí je možné přeteklé lepidlo odříznout a přebrousit smirkovým papírem.

Pokud takovéto opravy provádíme třeba na chalupě nebo na zahradě bez přístupu k elektrické zásuvce, s výhodou použijeme akumulátorové nářadí jako je aku okružní a přímočará pilka, akubruska i akuvrtačka a šroubovák. Kutilové jistě upotřebí sadu nářadí na stejný akumulátor.

Autor: Pavel

Související k tématu