reklama

Nová kuchyňská linka snadno a rychle

Postavit novou kuchyň, to není jen nasunutí pár skříněk někam do rohu. Jedná se o poměrně velký zásah, který vyžaduje trochu přemýšlení a umu. Vymyslet, jak má kuchyň vypadat, to je první projektovací fáze, která nám zabere klidně dva dny přemýšlení. Dnes si ukážeme svépomocnou výstavbu kuchyně, kdy celý základ bude ze dřeva.

Nová kuchyňská linka snadno a rychle (Zdroj: Depositphotos)

Co budeme na stavbu nové kuchyňské linky potřebovat

Pro přípravu korpusu potřebujeme dřevěné hranoly a kotoučovou pilu, kterou je nařežeme na potřebnou délku. Smontování konstrukce pak zvládneme použitím několika delších vrutů a akušroubovákem. Ale pozor, vruty použijeme konstrukční, aby nedošlo k rozštípnutí dřeva při procesu šroubování. Tím je vrchní rám dokončen. Po nařezání a obroušení konců sloupků, na kterých rám bude stát, přejdeme plynule do procesu stavby či montáže nové kuchyňské linky.

Řezání
Desky a prkna nařežeme na potřebné rozměry (Zdroj: Depositphotos)

Montáž započneme nejprve uchycením sloupků k rámu a pak celou konstrukci připevníme ke zdi. Ještě předtím však musíme zkontrolovat, jestli je celý rám v rovině, aby mezera, která vznikla pro usazení desky, byla po celé délce stejná. Při vrtání otvorů pro hmoždinky se také nebojíme použít detektor elektrického vedení, jelikož se často stává, že dochází k jeho poškození, což celou práci jen prodraží. Po upevnění rámu pokračujeme dál, a to výrobou rámu pro dno kuchyňské linky.

Vrtání a spojování
Nejprve je potřeba vytvořit kostru z hranolů (Zdroj: Depositphotos)

Pak přichází na řadu elektroinstalace. Řada z nás je schopná si veškeré elektroinstalační práce provést, avšak jsou tací, kteří potřebují pomoci. V případě, že elektroinstalační práce nezvládneme, pak si seženeme odborníka, který nám rozvody upraví podle našich požadavků. Zde v kuchyni jde hlavně o dotažení elektřiny pro lednici.

Elektroinstalace
Kuchyňská linka potřebuje elektroinstalační rozvody (Zdroj: Depositphotos)

Po dokončení úprav elektroinstalace následuje dokončení výroby rámu, v tomto případě se jedná o rám pro dřez, jehož výrobou je celý základ kuchyňské linky hotov. Nyní přechází veškeré činnosti na výrobu a montáž dalších prvků, jako jsou police, opláštění a další.

Montáž
Skříňky zkompletujeme (Zdroj: Depositphotos)
Montáž - police
Nakonec se do linky usadí police (Zdroj: Depositphotos)

Ještě před zahájením práce na opláštění kuchyňské linky zbývá upravit a namontovat spodní polici, pro kterou použijeme velkou dřevěnou desku. Aby nám deska seděla po celé délce, musíme v ní přímočarou pilkou vyřezat otvory pro sloupky, na kterých linka stojí. Menší desku poté uřízneme a upravíme i do prostoru pod dřez a obě upevníme vruty.

Sestavení dřezové skříňky
Po sestavení skříňky s dřezem doplníme police (Zdroj: Depositphotos)

Pro opláštění linky zvolíme dřevěná prkna a desky, která si nařežeme na potřebnou délku, jejich konce obrousíme a natřeme. Používáme rychleschnoucí barvy, základem je nechat natřený materiál schnout venku nebo v důkladně větrané místnosti, aby se výpary nehromadily uvnitř, čímž by obyvatelům domu mohly způsobit případné zdravotní obtíže. Po zaschnutí nátěrové hmoty přejdeme k jejich montáži na rám linky. Ještě před montáží opláštění upevníme vrchní pracovní desku. Všimněte si, že ještě před dokončením opláštění je do kuchyňské linky vložena trouba.

Kompletace
Všechny skříně a skříňky sestavíme (Zdroj: Depositphotos)

Stejně postupujeme i při výrobě dvířek pro jednotlivé sekce. Pro ty můžeme využít některou ze světlejších barev, což vůči tmavšímu odstínu opláštění působí kontrastně. Po nátěrech a zaschnutí přejdeme k montáži dvířek. Dvířka jsou na levé straně linky řešena klasicky, avšak vpravo je otvírání ve stylu retro, což znamená posuvně pojezdem po pásovině. Následuje vložení šuplíků, zapojení dřezu a je téměř hotovo.

Úchyty
Nesmíme zapomenout na madla a úchyty (Zdroj: Depositphotos)

Zbývá tak dořešit už několik drobností, hlavně provést nanesení tmelu kolem dřezu a vyřešit odsávání par, ale pocit z nové kuchyně je již teď nepopsatelný.

Jak se se stavbou kuchyně vypořádal Pepa Libický ve svých Libovkách?

Rozměření
Všechny komponenty je potřeba nejprve změřit (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 22. 3. 2020, Autor: Jaromír Malich (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Jaromír Malich