reklama

Přípravy na jarní malování v interiéru. Začněte odstraněním škodlivých plísní ze zdí

Vymalovat dům či byt můžete kdykoli, ale jaro k tomu vyloženě vybízí. Do malování se můžete pustit sami, stačí dodržet správný pracovní postup. Velmi důležité jsou přípravné práce, například ošetření zdí a odstranění případných plísní, které jsou nejen nevzhledné, ale představují i zdravotní riziko.

i (Zdroj: Depositphotos)
Přípravy na jarní malování v interiéru. Začněte odstraněním škodlivých plísní ze zdí (Zdroj: Depositphotos)

Jak se zbavit zdraví škodlivých plísní

Pokud máte v interiéru vlhká nebo nedostatečně izolovaná místa, riziko plísně hrozí právě zde. Nejenže kazí estetický dojem, ale plísňové spory jsou zákeřné, protože mohou způsobit alergické reakce, astmata, podráždění očí a kůže. Pokud narazíte při malování zdi na plíseň, je třeba se jí zbavit. Prvním krokem sanačního postupu by mělo být usmrcení plísní a jejich mechanické odstranění. Plíseň na napadených plochách se nesmí odstraňovat zasucha, aby nedošlo ke vdechování zdraví škodlivých výtrusů plísní a kontaminaci okolí. Napadená místa se proto namočí biocidním přípravkem a plíseň se opatrně odstraní špachtlí. Při aplikaci v interiéru v průběhu nanášení a schnutí je potřeba zajistit důkladné větrání.

Plísně
i (Zdroj: Depositphotos)
Plísně ve zdech je nutné před malováním zlikvidovat

Jak správně používat biocidní přípravky

Odstranění plísní je nutné provádět do maximální možné hloubky. Na obnažený podklad se opět aplikuje biocidní přípravek, aby aktivní složky mohly proniknout až k plísňovému myceliu hluboko ve zdivu. V případě silného napadení je možné přípravek aplikovat i vícekrát a nechte jej působit minimálně 6 až 12 hodin. Při sanaci napadeného zdiva je vhodné použití přípravku kombinovat s následným přetřením nátěrovou hmotu, která je ošetřena rovněž biocidním prostředkem. Podstatně se tak zvýší preventivní ochrana před dalším možným vznikem plísní. Vhodné jsou biocidní přípravky, které neobsahují anorganicky vázaný chlór. Ten způsobuje vznik nežádoucích hygroskopických solí vedoucích k zasolování a následnému zvyšování vlhkosti zdiva. Další výhodou je, že tyto přípravky nemají bělící účinky a po jejich aplikaci nevznikají na stěnách fleky.

KORADO_KORASMART__1400_sm
i (Zdroj: Korado)
Při sanaci napadeného zdiva je vhodné použití přípravku kombinovat s následným přetřením nátěrovou hmotu

Proč vznikají plísně na zdech a jak zajistit, aby se nevracely

Plísně či řasy rostou a množí se tam, kde mají zabezpečený minimální zdroj živin, příznivou teplotu, ale především vlhkost. Často jejich výskyt souvisí se špatně dodržovanými vlhkostně teplotními podmínkami vnitřního prostředí bytu nebo domu (přechod na jiný typ topení, snížení větrání apod.). Další část primárních příčin souvisí se špatně udržovaným objektem, technickými chybami při stavbě, při rekonstrukcích (nedodržení technických norem na tloušťku obvodové konstrukce, vznik tepelných mostů, nevhodné či špatně provedené izolace základů a střešních krytin, nevhodná výměna oken a řada dalších).

Abyste hubení plísní nemuseli příště absolvovat znovu, je třeba vytvořit v bytě takové podmínky, aby k jejich výskytu vůbec nedocházelo. Hlavní je pravidelná výměna vzduchu. Větrat je potřeba v každém ročním období. Bohužel je nutné větrat nejen nárazově, ale i pravidelně. Právě proto jsou větrací jednotky ideální variantou, jak výměnu vzduchu v domácnosti zajistit. Při výběru je potřeba se zaměřit i na vhodnou nabídku filtrů, hlučnost při provozu a zvukový útlum jednotky.

KORADO_KORASMART__1400_kytka_sm
i (Zdroj: HET)
Plísně či řasy rostou a množí se tam, kde mají zabezpečený minimální zdroj živin, příznivou teplotu, ale především vlhkost

Důkladně zakryjte podlahy a nábytek dejte do středu místnosti

Skončíme tím, čím se má správně začít. Před každým malováním je třeba provést některé přípravné práce. Čím lépe se připravíte, tím kratší dobu strávíte zametáním seškrábané barvy a utíráním cákanců. Nábytek buď z malovaného pokoje úplně vystěhujte, nebo ho alespoň přesuňte do středu místnosti a dobře zakryjte. Kapky barvy se mohou dostat i na radiátory, zásuvky, světla a okenní tabulky. Proto je také zakryjte igelitem a zalepte izolační páskou.

Publikováno: 20. 3. 2020, Autor: HET (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.