reklama

Lindab střecha funguje. I. díl - Poradíme, jak na to…

Pokud jste byli, nebo právě jste, postaveni před dilema, co se starou střechou nebo protékající krytinou, je tento článek určen právě Vám. Každý majitel domku, chaty či chalupy bude s velkou pravděpodobností v průběhu svého života řešit obnovu střechy. Materiálů je na trhu mnoho, ale ani ten nejdražší výrobek negarantuje univerzální úspěch. Nejlepší řešení jsou mnohdy ta nejjednodušší a často bývají současně i nejlevnější. Pokud se podaří vzájemně vyvážit vlastnosti krytiny, parametry střechy a koncepci jednotlivých vrstev, bude střecha dobře fungovat mnoho let.

Lindab střecha funguje. I. díl - Poradíme, jak na to…

Lindab střecha I. díl

Ve společnosti Lindab se specializujeme na plechové krytiny různých druhů, ale jsme si vědomi, že kvalitní výrobou to teprve začíná. Bez důkladného know-how, poradenství a znalosti problematiky bychom riskovali chyby, které není možné vždy zcela napravit. Lindab je švédská společnost s 50letou historií, které se vždy vyplatilo být našim zákazníkům nablízku. Ve dvou dílech seriálu Lindab střecha funguje vám poradíme, jak na to…

Lindab střecha funguje. I. díl - Poradíme, jak na to…
Lindab střecha funguje. I. díl - Poradíme, jak na to…

Moderní krytina Click se stojatou drážkou vzhledem imituje falcovanou krytinu, montáží se však podobá stavebnici pro zručné kutily. Jednoduše zaklapnete lamely krytiny a práce je hotová. Krytina Click je nadčasová a spolehlivá stejně jako klasická drážková střecha. Oproti té má Click nespornou výhodu ve své jednoduchosti. Montážník nemá kde dělat chyby. Při návrhu typu střešních krytin na konkrétní dům preferuje Lindab vždy to nejjednodušší a nejefektivnější řešení s ohledem na snadnou instalaci a bezproblémovou funkčnost.

Lindab střecha I. díl​: kde začít…

Při výběru nové střechy je třeba začít posouzením tvaru střechy, prostupů v ploše, napojení sklonů nebo prolínání střešních ploch. Některé krytiny budou pro vaši situaci zcela vhodné, jiné méně, některé vůbec. Podceněním vhodnosti krytiny na danou střechu zavdáváme předpoklad budoucích problémů při užívání střechy.

V Lindabu věříme, že správná střešní krytina by měla odvádět 100% srážkové vody mimo půdorys budovy. Je tím myšleno, že se pod plechovou krytinu nemusí instalovat další vodotěsná vrstva nahrazující funkci krytiny při běžném dešti nebo sněžení. To ovšem neznamená, že by střešní skladba neměla obsahovat žádné pojistné vrstvy. Tyto vrstvy však mají řešit kritické, zejména kondenzační, projevy ve střešním plášti. Ty se však odehrávají nárazově a striktně podle pravidel fyziky. Lze je tím pádem předpovídat a učinit náležitá opatření pro jejich omezení nebo eliminaci jejich vlivů na fungování střechy.

S tím souvisí fakt, že moderní střecha nad vytápěnými prostory se navrhuje vždy jako větraná. Je třeba zajistit proudění vzduchu mezi střešní krytinou a tepelnou izolací. To je základní nástroj pro vyrovnání teplot uvnitř a vně budovy tak, aby případná srážlivost vodních par ve skladbě neprobíhala, nebo probíhala právě ve větrané mezeře, odkud může být vlhkost bez rizika odvětrána. Čili správný výběr krytiny a správné navrstvení dalších součástí střešní skladby je alfou a omegou úspěchu.

Lindab střecha I. díl​: kde začít…
Lindab střecha I. díl​: kde začít…

Profilovaná krytina Lindab Topline, oplechování rovinným plechem Lindab Coverline a okapový systém Lindab Rainline. Vše v šedém barevném provedení s kvalitní povrchovou úpravou zaručující vysokou životnost. Díky kvalitní povrchové úpravě, která zajišťuje vysoce estetický vzhled a současně chrání ocelové jádro proti korozi, vypadá střecha skvěle po dlouhá desetiletí. Krytina je vhodná pro klasické domy, stejně tak pro moderní objekty v městské zástavbě.

Jak střecha Lindab funguje…

U klasické zateplené budovy je střešní souvrství rozmezím mezi teplem a chladem. To znamená mezi prostory s radikálně odlišnou teplotou i tlakem. Jestliže se nám tyto teplotní rozdíly místně potkávají, má to zpravidla následky v podobě vysrážení vzdušné vlhkosti do kapalného stavu, což si obecně ve střešním plášti nepřejeme. Naštěstí máme v budovách instalovanou tepelnou izolaci, která zabraňuje průniku tepla bezprostředně pod krytinu, kde by teplo způsobilo nežádoucí srážlivost vodních par.

Tepelná izolace musí být bezpodmínečně celistvá, dostatečně silná, účinná a především suchá, poněvadž vlhkost v izolaci radikálně snižuje její izolační schopnost a opět napomáhá průniku tepla ven, mimo zateplené prostory. V našem případě přímo pod krytinu. Aby se tepelná izolace ochránila před možným výskytem kondenzátu, navrhuje se mezi plechové krytiny a tepelný izolant pojistná hydroizolační vrstva, tvořená vhodnou difuzní membránou. To je zvláštní typ fólie, která umí propouštět vodní páry vzhůru, ale zabraňuje protékání kapalné vody směrem dolů do tepelné izolace. Je dobré věnovat pozornost i skutečnosti, že díky teplotě v interiéru má vzduch v budově tendenci expandovat a pohybovat se vzhůru do střechy. Tím pádem vyvozuje tlak na střešní plášť a aktivně se snaží prostoupat souvrstvím. Proti tomuto jevu se jako první funkční vrstva z interiéru instaluje tzv. parozábrana, což bývá obvykle nepropustná fólie zabraňující vstupu vzduchu a vodních par do tepelné izolace a výše. Přirozenou parozábranou je však také například betonový strop nebo plechový podhled.

Z toho je patrné, že kvalitní krytina je sice důležitou součástí střechy, ale sama o sobě celou práci udělat nedokáže. Lidé ve společnosti Lindab se dlouhodobě zabývají testováním a pozorováním skutečných střech a jejich chováním. To je jedním z nejlepších nástrojů, jak se dozvědět více o střechařské praxi a pomocí stavebníků předcházet chybám v pokládce krytin a konstrukcí střech.

Ať už máte jakýkoliv dotaz na vaši plánovanou krytinu, můžete se na techniky Lindab obrátit pro radu. Naším úspěchem není prostý prodej střešní krytiny, ale 100% funkční střecha jako celek i přesto, že ostatní součásti střechy sami nevyrábíme. V příštím dílu se dočtete jak si ušetřit peníze i starosti, a kdy a proč je dobrou volbou pro střechu právě plech.

Jak střecha Lindab funguje…
Jak střecha Lindab funguje…

Klenotem mezi plechovými střechami je krytina Seamline. Vysoce tvárný plech je určený i na velmi nízké sklony a obloukové střechy, na moderní i historické budovy, bezúdržbový, s vysokou životností a bohatou škálou barev. Drážková krytina Seamline nachází uplatnění mimo jiné v horských oblastech, kde jsou na střechy kladeny zvýšené klimatické nároky, nápor sněhu, výrazné střídání teplot apod. Důkazem toho, jak náročným podmínkám krytina Semaline umí odolávat, je stříbrná falcovaná střecha restaurace na švédském pobřeží. Příjemné posezení pod lindabskou střechou…

www.lindab.cz

Publikováno: 22. 7. 2013, Autor: Lindab s.r.o. (text a foto)