reklama

Upcyklujte váš starý noční stolek jednoduše a levně

Starý noční stolek už ztratil glanc, taky mu chybí horní deska, ale vyhodit ho ještě nechcete? Zkuste mu dát nový kabátek ze samolepicí fólie dc-fix a najděte pro něj nové využití. S námi se můžete podívat, jak na to.

i (Zdroj: Petra)
Upcyklací starého stolku získáte originální kousek nábytku (Zdroj: Petra)

Stolek před a po úpravě

Náš stolek kromě nového kabátku potřeboval ještě doplnit horní desku a drobnou opravu odštípnuté lišty.

Nachystejte si:

  • pilku
  • akušroubovák
  • kus sololitu nebo překližky
  • lepidlo a tmel na dřevo
  • nové úchyty
  • hadřík a čistidlo
Připravte si starý stolek, samolepicí fólii a ostatní pomůcky a nástroje
i (Zdroj: Petra)
Připravte si starý stolek, samolepicí fólii a ostatní pomůcky a nástroje

Odmontujeme staré úchytky, buď si je schováme, nebo můžeme dát stolku nové podle toho, jak se nám budou hodit. Akušroubovákem uvolníme také panty na dvířkách (my jsme je naštěstí vyměňovat nemuseli - pokud jsou ale staré panty poškozené, použijte nové). Odchlíplou lištu přilepíme lepidlem na dřevo, vyštípnuté kousky dřeva nahradíme tmelem.

Odtržené části zalepte
Odtržené části zalepte (Zdroj: Petra)
Díry zacelte vhodným tmelem
Díry zacelte vhodným tmelem (Zdroj: Petra)

Chybějící horní desku nahradíme sololitem nebo tenkou překližkou: buď si ji uřízneme doma, nebo necháme připravit v prodejně či u truhláře. Necháme mírnou rezervu, aby šla deska vložit i s nalepenou tapetou. Hrany desky zabrousíme smirkovým papírem. Nachystáme si dc-fix fólii a ustřihneme díl podle rozměrů desky s cca 1,5cm přesahy na všech stranách.

Sololitovou desku nařežte pilou
Sololitovou desku nařežte pilou (Zdroj: Petra)
Na desku nalepte fólii
Na desku nalepte fólii (Zdroj: Petra)

Fólie mají na zadní straně rastr, takže stříhat budeme pohodlně. Odlepíme kraj fólie a přiložíme na desku, srovnáme tak, aby přesahy byly stejné. Pak postupně odbalujeme spodní fólii a měkkým hadříkem nebo houbičkou přihlazujeme na desku.

Okraje ohneme na druhou stranu a dobře přitiskneme. Protože my jsme si vybrali pevnou fólii, která se používá na renovace dveří, pomůžeme si teplým vzduchem z fénu. Po nahřátí fólie změkne a lépe se v ohybu přilepí.

Pro lepší přilnutí nahřejte fénem
i (Zdroj: Petra)
Pro lepší přilnutí nahřejte fénem

Stejným způsobem, jako u horní desky, pokračujeme se stolkem. Zvolili jsme dvojí barevnost, nejprve si tedy nastříháme fólii na boky a hrany stolku. Fólii lepíme postupně a hned uhlazujeme hadříkem. Pokud bychom lepili tuto fólii třeba na dveře nebo na materiál z lamina, můžeme si je nejprve lehce navlhčit, fólií pak můžeme, když se nám nepovede ji přiložit přesně, ještě podle potřeby pohnout.

Bok stolku olepte fólií zvolené barvy
i (Zdroj: Petra)
Bok stolku olepte fólií zvolené barvy

Fólii na jednotlivé díly ustříhneme s malým přesahem (v milimetrech) protože stolek není úplně rovný a nemusela by se přilepit přesně. Na boční výplň použijeme kontrastní barvu fólie. Drobnou nerovnost ořízneme ostrým řezákem, nožky oblepíme ze všech stran.

Okraje horní desky stolku jsou trochu složitější, protože deska má zaoblené rohy a přesah. Nejprve si na zadní stranu fólie naznačíme, jak budeme stříhat. Obdélník ustřihneme v jednom kuse, vystřihneme s rezervou na ohyb střed, do kterého budeme vkládat novou horní desku a přiložíme na dřevo. Okraje zahneme dovnitř a na hrany, opět použijeme fén.

Okolo zakulaceného rohu musíme přesah lepit obzvlášť pečlivě. Abychom přesah mohli zahnout přes roh, nastřihneme fólii na malé dílky, které pak postupně zahneme pod přesah desky. 

V oblých místech postupujte opatrně, fólii nastříhejte
i (Zdroj: Petra)
V oblých místech postupujte opatrně, fólii nastříhejte

Dvířka polepíme také dvojbarevně, přesahy na vložených kazetách zařízneme řezákem. Při polepování strany dvířek opatrně prořízneme otvor pro panty tak, aby bylo fólii možno zahnout dovnitř dvířek. Panty natřeme akrylovou barvou. Dvířka i boky můžeme ještě ozdobit motivem nalepeným z fólie.

Stolek dodekorujte zvoleným motivem
i (Zdroj: Petra)
Stolek dodekorujte zvoleným motivem

Nakonec přišroubujeme nový úchyt na čílko zásuvky i na dvířka, přišroubujeme zpět dvířka a pak už jen vymyslíme, kam stolek postavit.

Tip:

Na úpravu drobnějších kousků nábytku je možné zvolit i klasické dc-fix fólie, pracuje se s nimi o něco jednodušeji, jsou měkčí. My jsme použili silnější fólie, které jsou určeny především na úpravu dveří nebo více namáhaných povrchů, ale pomocí fénu jsme si s nimi poradili.

Zdroj informací: Hornschuch CS

Publikováno: 15. 9. 2022, Autor: Petra (text a foto), Profil autora: Redakce