reklama

Ochrana před elektrostatickými výboji – ESD ochrana

Podle mezinárodních výzkumů je přibližně 70 % škod na elektronických zařízeních způsobeno nesprávnou ochranou personálu! Člověk, případně jeho běžné oblečení, je poměrně výkonným generátorem elektrických nábojů. Hlavním prvkem ochrany proti elektrostatickým výbojům se tak stává antistatický neboli ESD oděv.

i (Zdroj: Cerva)
Ochrana před elektrostatickými výboji – ESD ochrana (Zdroj: Cerva)

Velmi rozšířenou chybou je přesvědčení o účinné ESD ochraně před elektrostatickými výboji pomocí pásky na zápěstí. Všechny mezinárodní normy, včetně nejdůležitější EN 61340, však zdůrazňují nutnost využití speciálního oděvu na pracovišti, kde je tomu třeba.

Co je to elektrostatický výboj?

Elektrostatický výboj je tok nabitých částic mezi dvěma objekty, který proběhne, jakmile se tyto dva objekty dostanou do těsné blízkosti. Příklad z každodenního života může být i „rána“, kterou občas dostaneme, když se dotkneme kovové kliky. V přírodě vyskytujícím se ESD jevem je například blesk. Elektrostatickému výboji vždy předchází hromadění náboje a jakmile se potkají dva objekty s různým elektrickým potenciálem, dochází k projevu elektrostatického jevu.

Rizika související s elektrostatickými výboji

Elektronické komponenty jsou náchylné k poškození v důsledků působení nízkonapěťových ESD událostí. Mnoho elektronických součástek může být poškozeno už při vystavení výboji nižšího 10 voltů. Ať už manipulujete, skladujete, přepravujete nebo instalujete komponenty citlivé na statickou elektřinu, je nezbytné, aby byla zavedena opatření, která zabrání poškození těchto součástek tímto fenoménem.

Poškození elektrických zařízení výboji statické elektřiny není okem viditelné, takže neexistuje běžný způsob, jak ho ihned identifikovat. Takové poškození může nakonec způsobit i selhání celého systému, ve kterém je tato součástka nainstalovaná. Měla by tak být učiněna opatření, aby se zamezilo poškození citlivých součástí, přičemž mezi nejúčinnější patří využívání ESD oděvů.

Proč používat ESD ochranu??

Jak už bylo naznačeno výše, v technice se jedná o poměrně vážný problém hlavně u elektronických součástek s integrovanými obvody, kdy během nepostřehnutelného okamžiku může dojít k poškození nebo dokonce zničení takového obvodu jeho pouhým dotykem s druhým objektem s odlišným elektrickým potenciálem. Takovým objektem může být i sám člověk, jehož tělo se může nabít nad potenciál elektronických součástek jednoduchou cestou při pouhém sundáváním si svetru přes hlavu.

ochranný ESD oděv
i (Zdroj: Cerva)
Tento oděv by měli nosit zejména pracovníci, kteří pracují s elektronickými součástkami

Pro ochranu elektronických přístrojů před poškozením elektrostatickým výbojem existuje celá řada antistatických zařízení, která mají zajistit bezpečné uzemnění elektrostatického náboje. V současné době výrazné robotizace průmyslové výroby je prvořadým úkolem bezpečná ochrana jak výrobků, tak i vlastních výrobních prostředků a v neposlední řadě i jejich lidské obsluhy.

Společnost CERVA GROUP a.s. přináší na trh s OOPP mnoho možností jak uvedeným problémům a nebezpečím předcházet.

oděv chránící elektrostatickými výboji
i (Zdroj: Cerva)
Univerzální ESD triko je vyrobeno z bavlněného úpletu s příměsí antistatického vlákna

ESD oděvy:

Kompletní ESD ochranu všech exponovaných pracovníků zajistí nová kolekce MONTROSE ESD. Kolekce se skládá z oděvů pro spodní i svrchní část těla, včetně bundy, montérkových kalhot do pasu, nebo montérkových kalhot s laclem. Následně se v našem sortimentu nachází i celá řada dalších oděvů poskytujících ESD ochranu. Za všechny jmenujeme pouze tři:

  • ESD tričko NOYO – jedná se o univerzální ESD triko, které je vyrobeno z bavlněného úpletu s příměsí antistatického vlákna. Triko NOYO lze vybírat z variant s dlouhým rukávem a V výstřihem.
  • ESD plášť STING – antistatický plášť se stojáčkem a dlouhým rukávem, který je krytý légou. Materiál pláště se skládá z 59 % bavlny, 39 % polyesteru a 2 % uhlíkového vlákna.
  • ESD rukavice WRYNECK – pletené bezešvé rukavice s karbonovými vlákny doplněné o elastickou manžetu.

 

Jak na výběr pracovních rukavic?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 3. 2022, Autor: Text a foto: Cerva, Profil autora: Redakce