reklama

Elektrická kladiva AEG

Při rozhodování, který typ kladiva koupit, je důležité vědět, zda budete vrtat i do dřeva, kovů či plastů, tedy do materiálů, kde se příklep nepoužívá. Máte-li již doma vrtačku, není co řešit. Kupujete-li však svůj první elektrický „stroj“, poptejte se prodávajícího na model, který má SDS+ uchycení a který umožňuje i práci s vrtákem s válcovou stopkou.

Elektrická kladiva AEG

Jako třeba ty od firmy AEG, která nabízí model elektrického kladiva KH 24 XE. Právě to písmenko „X“ v označení říká, že součástí kladiva je tzv. FIXTEC. Jednoduchou manipulací bez použití nářadí změníte vrtací kladivo SDS+ na vrtačku se standardním rychlosklíčidlem a můžete upnout vrták s válcovou stopkou a vrtat do dřeva či kovu. Vyplatí se to. Přínos je nejen ve větší univerzálnosti (máte tři stroje v jednom), ale i v levnějším provozu kladiva. Po určité době se samozřejmě obrousí unašeče vrtáku v uchycení SDS+ a je nutný zásah technika v servisu. Máte-li model bez „X“, musí kladivo do servisu, kde vymění řadu součástek a oprava není zrovna nejlevnější. Máte-li verzi s „X“, do servisu nemusíte. U prodejce AEG si koupíte jen nové sklíčidlo SDS+ a můžete pracovat dál.

Elektrická kladiva AEG
Elektrická kladiva AEG
Elektrická kladiva AEG
Elektrická kladiva AEG

V čem je kladivo kombinované?

Celou dobu se bavíme o kombinovaném kladivu. V čem je ale kombinované? V tom, že umí vrtat, umí vrtat s příklepem a umí také sekat. Když pootočíte přepínačem "typ práce" do polohy sekání, vypnete tak otáčení a zůstane aktivní jen příklep. Vrták nahradíte sekáčem, samozřejmě s uchycením SDS+ a můžete sekat. Všeho musí být ale s mírou. Nečekejte, že kladivem s hmotností pod 3 kg zbouráte betonové schody. Kladivo je určeno na lehké sekací práce a přisekávání. Potřebujete vysekat drážku pro kabel či trubku? Není problém. Potřebujete odstranit obklad v koupelně? Není problém. Potřebujete vysekat prostup panelem pro klimatizaci? Použijte sekací kladivo 10 kg. Třeba PM10E od AEG.

V čem je kladivo kombinované?
V čem je kladivo kombinované?

Máte-li v oblibě vše speciální, a nebo víte, že vás lehké sekání nikdy nečeká, můžete si koupit kladivo jen vrtací. To umí vrtat a vrtat s příklepem. Jako třeba AEG vrtací kladivo BH 22E, jehož kapacita vrtání do betonu je 22 mm. Oproti kombinovaným modelům jsou ty vrtací levnější. Překvapí-li vás ale nutnost něco vysekat, musíte si koupit další speciál - sekací kladivo. To je určeno zas jen pro sekání, to však umí výborně. AEG nabízí sekací kladivo 3 kg s energií úderu 3,6 J typ PM3. S tím už vysekáte stovky metrů drážek pro kabely či odstraníte stovky metrů obkladů.

V čem je kladivo kombinované?
V čem je kladivo kombinované?
V čem je kladivo kombinované?
V čem je kladivo kombinované?

Při rozhodování, jaké koupit kladivo, je klíčem odpověď na otázku – co s ním budu dělat? Pro vrtací práce si koupíme kladivo s kapacitou vrtání 2x větší, než je nejčastěji vrtaný průměr, a větší. Většina výrobců začíná na 20 mm, takže v názvu kladiva se obvykle objevuje číslovka 20. Např. BH22E již dobře zvládá díry do 10 mm. Typ BH26LE je zas ideální kladivo pro vrtání děr do 12 mm.

V čem je kladivo kombinované?
V čem je kladivo kombinované?

AKU nářadí

Aby to nebylo pro zákazníka tak jednoduché, přicházejí dnes přední výrobci s kladivy na baterky. To neznamená, že jsou k ničemu, ale že nepotřebujete pro práci s nimi elektrickou síť. Akumulátorové nářadí vůbec prožívá v této době obrovský rozvoj. Je to dáno pokrokem v technologii akumulátorů. Nikl-Cadmiové akumulátory jsou dnes nahrazovány lepšími, Lithium – Ionovými akumulátory. Lithiové akumulátory používáme ke všeobecné spokojenosti již dlouho. V hodinkách, kalkulačkách, ve foto-přístrojích, ...

AKU nářadí
AKU nářadí
AKU nářadí
AKU nářadí

Problém u elektrického nářadí byl ten, že nářadí potřebuje k práci při nízkém napětí velký proud a ten lithiový akumulátor neuměl dodat. Dnes je problém vyřešen a dobří výrobci nabízejí velkou část svého programu jak v provedení kabelovém, tak v provedení akumulátorovém. Tradiční výrobce elektrických zařízení včetně nářadí, firma AEG, nabízí zákazníkům i akumulátorové kombinované kladivo BBH18 Li, které je stejně výkonné jako kombinované kladivo KH24E. Můžete s ním vrtat i sekat na chatě, v lese, v zahradě. Energie úderu 2,3 J a kapacita akumulátorů 2x 3,0 Ah vám dávají dostatek výkonu i svobody při práci bez elektrické sítě.

AKU nářadí
AKU nářadí
AKU nářadí
AKU nářadí

Dnes už opravdu stačí nechat si dobře poradit a potom se dobře rozhodnout. Více o nářadí AEG najdete na www.aeg-powertools.cz.

Publikováno: 22. 9. 2013, Autor: AEG (text a foto), Profil autora: Redakce