reklama

Zateplením oken ušetříte náklady na topení

Opět je tu zima a s ní i průvan od okna či dveří. Co s tím? Nabídka těsnění je na našem trhu poměrně velká, ovšem které vybrat, aby bylo funkční, vydrželo alespoň nějaký ten rok a mohl by si ho nainstalovat každý z nás? Vyzkoušeli jsme to za vás a zateplili jsme okna v jedné malé chalupě. A výsledek? Závěr si udělejte každý sám.

i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Trápí vás vlhká okna? Použijte těsnění (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Na začátku byla zamlžená okna. A to nejen v místnosti, kde by to člověk očekával, jako je např. kuchyň či koupelna, ale i v obývacím pokoji a ložnici. Takže velký problém. S vlhkostí jsou všeobecně spojené plísně. A ty se tu opravdu množí, nejen na samotných dřevěných okenních rámech, ale i v koutech místností.

Průvan je zákeřný nepřítel

Jednoduchou zkouškou si můžete ověřit, zda vám táhne pod okny. Citlivá ženská kůže to pozná jednoduchým přiložením hřbetu ruky k oknům, u pánů je to problém, ale není neřešitelný. Zapalte čajovou svíčku a položte ji na parapet. Poté otevřete venkovní dveře, aby vznikl průvan. Na vlastní oči uvidíte, co se stane s plamínkem.

Průvan poznáte podle plamínku svíčky
i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Průvan poznáte podle plamínku svíčky

Víte, že těsnění od tesy nemá jen jednu velikost, ale hned tři? Jaký typ ale zvolit? Opět jednoduché. Stačí k tomu modelína a posuvné měřítko (tzv. šupleru), ale lze i pravítko. Uválejte si z kousku modelíny váleček a ten prostě zavřete do okna. Pak jen stačí změřit velikost mezery mezi rámem a samotným křídlem okna. U našeho okna to bylo dokonce 7 mm! Takže použijeme těsnění největší, pro mezery 5-7 mm.

Na zjištění velikosti škvíry použijte obyčejnou modelínu
Na zjištění velikosti škvíry použijte obyčejnou modelínu (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Modelínu změřte, podle toho zjistíte, jakou velikost těsnění potřebujete
Modelínu změřte, podle toho zjistíte, jakou velikost těsnění potřebujete (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Čistý rám - základ úspěchu

Aby těsnění dobře drželo, musíme rám, kam budeme těsnění lepit, důkladně očistit a odmastit. Jen tak docílíme toho, že těsnění bude držet dlouho a kvalitně. Používám na vše obyčejný okenní čistič s alkoholem. Rám nejdřív ometu košťátkem a poté důkladně otřu. A samozřejmě nechám uschnout.

Rám očistěte a odmastěte
i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Čistý rám - základ úspěchu

Těsnění je dodáváno spojené, takže si nejdřív jednu pásku oddělíme od ostatních, a poté již odlepíme z kraje krycí papírek. Víte, jak jednoduše poznáte, zda máte skutečně největší velikost? Jednotlivé profily mají tvar písmenka. Nejmenší je jako písmeno E, větší pak P a největší D. My máme skutečně "déčko". Můžeme začít s aplikací těsnění na okna.

Opatrně odstraňujte krycí pásku
i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Opatrně odstraňujte krycí pásku

Začneme samozřejmě na jednom kraji okna, jednou rukou stahujeme ochrannou pásku a druhou rukou lepíme těsnění. Nezapomeňte důkladně přitisknout, aby nám na některých místech nezůstalo těsnění nepřilepené, v takovém místě by se pak mohlo odlepovat a naše práce i investice by přišly vniveč. Na boku rámu jsme použili nejmenší profil, mezera mezi oknem a rámem nebyla ani 3 mm.

Těsnění nalepte a důkladně přitiskněte
i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Těsnění nalepte a důkladně přitiskněte

Jakmile máme těsnění důkladně nalepené a opravdu všude přitisknuté, zkusíme několikrát zavřít a otevřít okno, zda se přeci jen někde neodchlípne a třeba nepřilepí na okenní křídlo. No a také si vyzkoušejte pokus se svíčkou. Mávala jsem dveřmi, aby byl průvan maximální a plamínek nic. Ani se nehnul.

Zdroj informací: tesa tape s.r.o.

Publikováno: 24. 9. 2022, Autor: Pavla Wagnerová Málková (text a foto), Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková