reklama

Dekupírka je praktický pomocník nejen pro modeláře

Užitečná pilka, která má více názvů. Můžeme jí říkat vyřezávací pilka, lupínková pilka nebo dekupírka. Vše je správně a jde stále o tutéž pilku. Jde o pilku, která nenechá nikoho v klidu.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Užitečná pilka, dekupírka je pilka nejen pro modeláře (Zdroj: Pavel Zeman)

Lupínková pilka

Je vlastně trochu divná i tím, jak vypadá. Ale když už ji postavíte na stůl, chce si ji každý vyzkoušet nebo se alespoň podívat, co umí. Základem pilky je robustní litinový základ a dlouhé rameno s velkou pracovní deskou. Jako ochranné prvky slouží plastový kryt a přítlačné „packy“. Obojí je připevněno na výškově stavitelné tyčce. Tu si nastavíme přesně podle výšky řezaného materiálu, až do 50 mm.

Lupínková pilka je praktický pomocník
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Lupínková pilka je praktický pomocník

Rovně i pod úhlem, přímo i kolmo

Dekupírkou můžeme řezat rovně směrem k sobě nebo ji přestavit a řezat bokem kolmo k původní ose řezu. To je výhodné například při delším řezu nebo příčném řezu. Přesně podle toho, co potřebujeme a co nám vyhovuje. Hlavní výhodou pilky je možnost vytváření obloukových řezů s různými rádii.

Stejně tak si můžeme snadno přestavit i pracovní stolek pilky. Může být v rovině nebo si jej můžeme naklopit, a tím dosáhneme šikmého úhlu řezu. Stačí povolit aretační šroub a vhodně stolek nastavit.

Řeže rovně i pod úhlem
Řeže rovně i pod úhlem (Zdroj: Pavel Zeman)
A také, přímo i kolmo
A také, přímo i kolmo (Zdroj: Pavel Zeman)

S čepem i bez čepu

Pilku si můžeme nastavit zuby směrem k nám nebo kolmo, to už jsme si řekli. Nasadit je ale možné pilku s čepem nebo využít set dodávaný spolu s pilkou. Tam si pomocí upínacích stahovacích hlav pilku upneme snadno i bez vloženého čepu a dotáhneme imbusem.

Pilku si můžeme nastavit zuby směrem k nám nebo kolmo
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Pilku si můžeme nastavit zuby směrem k nám nebo kolmo

Přestavení nebo výměna listu pilky o délce 132 mm je otázkou chvilky. Povolíme napínací šroub na horním konci ramene a list uvolníme pomocí imbusu. Opačnou cestou ho opět snadno nasadíme a upevníme. Zuby pilky musí vždy směřovat dolů, abychom měli vrchní řez čistý a řezání bylo bezpečné. Pro manipulaci s pilkou je set vybaven dvěma imbusovými klíči, listem pilky s čepem a bez čepu a pomocným plastovým klíčem pro vyjmutí listu. Vše je možné schovat do úložného prostoru na boku pilky.

Prach nemá šanci

Ovládací prvky jsou jednoduché. Zelený zapne, červený vypne. Spínače jsou v protiprachové úpravě pod průhledným silikonovým krytem. Zespoda je možné připojit hadici vysavače, takže piliny nepadají všude okolo, a aby byl řez dobře vidět, o to se postará ofuk s ohebným nástavcem. Přívodní kabel je dostatečně dlouhý, aby dosáhl do nejbližší zásuvky. Je-li zásuvka daleko, pomůžeme si prodlužovačkou.

Prach nemá žádnou šanci
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Prach nemá žádnou šanci

Pro koho je pilka určena?

Vhodná je nejen pro šperkaře, modeláře, kutily, ale například i pro rybáře. Mám kamaráda, který si na ní vyráběl rybářské návnady. Lze s ní řezat balzu, korek, plexisklo a dřevo. Můžete si na ni vyrobit puzzle, stejně jako vánoční ozdobu nebo pokojíček pro panenky. Atraktivní je i mobil nad dětskou postýlku. Práce s ní je kreativní a zábavná. Už jste si zkusili třeba hvězdičku ze starého cédéčka?

Bezpečnost

List pilky musí být pro práci ostrý a napnutý. Díky tomu, že je úzký, můžeme s ním snadno dělat opravdu ostré zatáčky. Je to stroj, kterého se nemusí bát ani ženy a větší děti. Kmitavý pohyb pilky je takový, že i kdyby se dostala ruka do řezu, neměla by pilka způsobit vážnější zranění.

V normálním případě, kdy máme přítlačné patky na materiál spuštěné a průhledný plexisklový kryt také spuštěný, není kontakt s kmitajícím listem pilky možný. Ale ruku na srdce, každý, kdo má s pilkou trochu zkušenost, dříve či později kryt nadzdvihne, aby viděl lépe do řezu nebo pro komfort práce. Určitě také neprohloupíme, když si nasadíme brýle, zrnko prachu, které může odlétnout do oka, by nám radost z výrobku zbytečně zkazilo. To už je ale na přístupu každého z nás.

Bezpečnost je zajištěna plastovým
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Bezpečnost je zajištěna plastovým

Vyzkoušeno Českým Kutilem

Ruční pilka může být na vyřezávání také dobrá, ale u ní je nutné připevnit materiál a prát se s pilou sám. U elektrické se můžeme plně soustředit na vyřezávání a lehce posouvat materiál do řezu, takže my tuto pilku můžeme směle doporučit. Navíc se dá měnit počet kmitů od 750 do 1 500/minutu.

Tip: 

Pilka samotná nezabere příliš místa a vejde se i pod pracovní stůl. Vyzkoušenou pilku na trh dodává uni-max: internetový obchod plný nářadí skoro pro každou dílnu.

Technická data:

Silný kmitavý pohyb listu pilky v rozsahu 19 mm a otáčení motoru 230 V/50 Hz/125 W nám s nepřipevněnou pilkou o hmotnosti 14 kg trochu cestuje po pracovním stole. Proto je vhodné pilku pevně přichytit k pracovnímu stolu, robustní rám pilky je na to připraven. Postačí delší vratové šrouby s maticemi, připevněné přes pracovní desku stolu.

Potřebujeme-li řezat pod úhlem, například rámečky nebo šperky, postačí jednoduše povolit aretační šroub a pracovní plochu rozměrů 254×414 mm naklopit do požadovaného úhlu v rozmezí 0–45 °, k tomu je ale zapotřebí povysunout přítlačné packy a plastový kryt pilky. Pro přesné, rovné a delší řezy je možné si k pracovní desce přichytit malými svěrkami pomocné vodicí pravítko.

Vyřezat sněhuláka nebo hvězdičku není problém, i když ty na fotce výš jsou koupené a vysekávané nebo řezané laserem. Kometa je ale dělaná na této pilce. Podle papírové šablonky si obkreslíme tvar na překližku a můžeme začít vyřezávat. Pestré barvy a bezbarvý lak na dokončení a ozdoba či malý dárek jsou hotové.

Zdroj informací: unitechnic.cz s.r.o.

Publikováno: 22. 9. 2022, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Redakce