reklama

Poradíme, jak naolejovat dřevěné parkety svépomocí

Olejované a voskované podlahy se opravují a renovují snadno i na menších poškozených místech. Jejich údržba je ale nepatrně náročnější než u lakovaných podlah. Z důvodu méně náročné renovace odborníci doporučují olejování a voskování na měkké druhy dřeva a do míst, kde se očekává větší provoz a nutnost častých oprav. Olejovanou podlahu lze opravit za 24 hodin.

i (Zdroj: Stanislav Knotek, PePa)
Olejované dřevěné parkety se snadno renovují i opravují (Zdroj: Stanislav Knotek, PePa)

Jednou z výhod olejovaných podlah jsou i širší možnosti v barevných variantách při moření a použití tónovaného oleje, od jednoduchých barevných provedení až ke složitějšímu, například k tzv. zestařování, kdy se kombinuje mořidlo, čpavek nebo louh s barevně tónovaným olejem.

Při olejování a voskování je postup broušení totožný. Olej nebo vosk se nanášejí ručně nebo strojem, z principu ve dvou vrstvách s mezischnutím, popřípadě s mezibrusem. Při nanášení se materiál nechá vsakovat, podle typu materiálu se po vsáknutí rozetře a vytře do sucha, po vytvrzení (asi za 8 až 24 hodin) se postup opakuje.

Pokud se mají porovnat výhody a nevýhody shora uvedených materiálů, musíme si uvědomit, že základním prvkem je dřevo – tedy přírodní živý materiál – a jako k takovému se k němu musíme i chovat jak z hlediska údržby, tak i hlediska užitných vlastností. Dřevěná podlaha je krásná i pro přírodní barevné rozdíly v jednotlivých dílcích. Hřeje sama o sobě, ale pokud však uživatel očekává od takové podlahy nesplnitelné vlastnosti, je lepší použít podlahu z jiných materiálů.

Takto vypadá mořený dub upravený olejem
i (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)
Takto vypadá mořený dub upravený olejem

Lakované povrchy podlahy vypadají honosněji než olejované nebo voskované, musíme říci, že se i snáze udržují. Problém nastává v okamžiku, kdy se lakují podlahové palubky, které mění tvar a rozměry. Lak tyto změny (kroucení, v horším případě i praskání) nevydrží i přesto, že je konstruován jako pružný materiál, a může pak i mikroskopicky popraskat.

Do trhlinek se následně dostává voda i při běžné údržbě a podlaha se rychle poškodí. Doporučení je, že se mají lakovat pouze rozměrově stálejší – buď lepené sendvičové typy, nebo správně vyzrálé parkety (nejlépe z tvrdých druhů dřeva), které jsou lepené k podkladu. U takto provedených podlah je možnost rozměrových změn minimální. (A podlaha by se měla stírat jen navlhčeným mopem, nebo pro tyto účely vyrobenými čističi.)

Práce s olejem jde dobře od ruky
i (Zdroj: Stanislav Knotek, PePa)
Práce s olejem jde dobře od ruky

Velmi důležité je dodržet množství materiálu na podlahu. Pokud naneseme silné vrstvy přípravku a nedostatečně je rozetřeme, materiál potom vysychá i několik dnů i týdnů. Podobně se množství oleje řídí i druhem dřeviny. Exotické druhy dřeva mají spotřebu oleje nebo vosku většinou nižší, než tuzemské dřeviny. I olejů existuje velké množství druhů s různými vlastnostmi a s vydatností v neuvěřitelném rozpětí od 12 do 100 m² z jednoho litru.

Tip:

Než začnete, je důležité obsah velmi dobře promíchat. Olej se aplikuje štětcem, válečkem nebo leštícím strojem.

Zdroj informací: ACOLOR s.r.o.

Publikováno: 29. 8. 2022, Autor: Elena a Acolor (text), Stanislav Knotek, PePa a Acolor (foto), Profil autora: Redakce