reklama

Jaký máte nábytek na chalupě?

Nábytek na chalupě býval v dřívějších dobách spíše sbírkou vyřazeného nábytku z domácnosti, kterého nám ale ještě bylo líto odnést k popelnicím. Aby chalupy a chaty měly své osobité kouzlo, měl by takový nábytek korespondovat s materiálem stěn a celkovým rázem stavení. Ideální je docílit vzhledu selské jizby. Dřevěný nábytek má své nezaměnitelné kouzlo a lze ho sehnat v nepřeberném množství variant a designu.

Jaký máte nábytek na chalupě? (Zdroj: Depositphotos)

Nábytek na chalupu nebo chatu

Venkovská stavení dříve sloužila k celoročnímu obývání, proto byla vybavena nábytkem, který její obyvatelé využívali. V současné době může nábytek na chalupě v každém z nás evokovat různý styl a období. Někdo touží si připomenout dětská léta strávená o prázdninách u babičky na venkově, jiný má rád styl 19. a 20. století, do kterého je většina chat nebo chalup koncipována. Rustikální styl může být doplněn o moderní prvky nebo naopak může být v určitém stylu či se může jednat jen o klasický nábytek z borovice. Nábytek budeme volit nejen dle designu, ale i podle účelnosti a rovněž prostoru, který máme k dispozici. V tomto článku se zaměříme především na klasický dřevný nábytek.

Srubový nábytek
Chalupy srubového typu vyžadují nábytek podobného charakteru (Zdroj: Depositphotos)

Velkou venkovskou chalupu vybavíme dřevěným nábytkem s přírodními prvky. Pro malou chatičku budou vhodné kusy nábytku, které jsou účelné a nezaberou celý prostor. Chceme-li, aby nám nábytek na chalupě připomínal vzpomínky na dovolenou u moře, můžeme barevné provedení zvolit do pastelově žluté, které připomíná Itálii, levandulovou, která je typická pro provensálský styl. Teplá červená nebo sytě růžová bude připomínat Španělsko a tyrkysová a blankytné barevné odstíny Řecko nebo Chorvatsko. Podlahy jsou ideální dřevěné nebo imitující dřevo. Rovněž stěny mohou být bílé, barevné, nebo opatřené mozaikou z kamene nebo dřevěné. Strop může být obložený palubkami nebo s viditelnými trámy.

Kuchyňská linka
Nábytek na chalupě se často pořizuje do starého stylu (Zdroj: Depositphotos)

Kuchyně

Kuchyně na chalupě není jen místem k připravě pokrmů nebo zpracování ovoce a zeleniny, kterou sklidíme na zahradě. Může být i prostorem, který je mnohdy součástí jídelny či velkého pokoje, kde se společně nejen jí, ale i tráví volný čas, když není venku zrovna přívětivé počasí. Kuchyňský nábytek může být sestaven z linky, která obsahuje velkou pracovní plochu, dřez i varnou plochu. Nebo naopak skloubíme drobné poličky a police, spížní skříň, příborník a kredenc, která dodá prostoru tu správnou chalupářskou atmosféru. Pro tyto účely se hodí nábytek z měkkého světlého dřeva, jakým je smrk nebo borovice. Barevné provedení volíme podle stylu, který chceme vytvořit. Od přírodního přes bílou, šedou nebo oblíbenou modrou či zelenou lazuru. Dřevěný nábytek můžeme natřít krycími barvami, po kterých působí nábytek, že je starý a dodá celému prostoru osobitý ráz. 

Pro prostory jídelny je velmi důležitý jídelní stůl, který je ideální z dřevěného masivu, opatřený dřevěnými židlemi nebo lavicí. Židle mohou být vypolstrované nebo opatřeny sedáky stejně jako lavice, a to v takové kombinaci, která bude příjemně ladit s daným prostorem. Různé barvy nebo vzory, jakými jsou puntíky, proužky nebo jemný květinový vzor, mohou být i na dalších doplňcích, jako jsou polštářky, závěsy či stínítka od lampiček. Velmi vhodná jsou do těchto prostor kachlová kamna, která dodají prostoru opravdový venkovský ráz. Obývací prostory mohu být vybaveny stylovými skříněmi, knihovnou, komodami nebo truhlou, prostor můžeme doplnit moderní sedačkou v barevném provedení, která neruší celkový ráz, ale koresponduje s interiérovými doplňky. Spotřebiče mohou být vestavěné nebo samostatně stojící.

Kuchyně
Vybavení kuchyně nábytkem může být ve venkovském stylu (Zdroj: Depositphotos)

Ložnice

Ložnice pro dvě nebo více osob bude vybavena vhodnými dřevěnými postelemi, skříní nebo komodou. Mnohdy bývá prostor na spaní součástí obývacího prostoru, proto volíme nábytek účelně. Místo sedačky postačí postel, která může plnit několik funkcí podle potřeby, doladit ji můžeme polštáři v barevném provedení podle zvoleného stylu.

Pokoj
Ložnice ve francouzském stylu (Zdroj: Depositphotos)

Dětské a ostatní pokoje

Dostatečně prostorná chalupa nabízí prostor i pro dětský pokoj, který mohou využít naše děti nebo vnoučata. Pokoj můžeme vybavit dřevěnou palandou, komodou nebo skříní. Barvy nábytku volíme přírodní nebo jemně barevné. Podlaha je ideální dřevěná nebo imitující dřevo.

Spací místnost
Dětský pokoj můžeme vybavit oblíbenou palandou (Zdroj: Depositphotos)

Podkrovní prostory je vhodné opatřit nábytkem, který bude daný prostor účelně doplňovat. Jiný budeme vybírat v dostatečně velkém prostoru a jiný v prostoru, který má zkosené stěny. U malých chatek tento prostor mnohdy slouží jen k přespání a vejdou se tam jen postele bez nábytku. V tomto případě nemusíme tolik řešit provedení a materiál, ale určitě budeme klást důraz na kvalitní matrace.    

Dětský pokoj
Podkroví chalupy můžeme vybavit účelným nábytkem (Zdroj: Depositphotos)

Stejně jako nábytek doma, i na chalupě nebo chatě je důležité nábytek pravidelně čistit a zároveň o něj pečovat. K tomu jsou určeny jak čisticí prostředky na dřevo, tak i různé impregnace, spreje nebo další prostředky, které nábytku prodlouží životnost a chrání ho i před nepříjemnými dřevokaznými houbami, plísněmi nebo červotočem. Rovněž je třeba pravidelně ošetřovat i dřevěnou podlahu, případně další dřevné komponenty chalupy či chaty.

Jak můžete oživit zašlý nábytek a zbavit se fleků?

Údržba dřeva
Nábytek je nutné pravidelně čistit, a tím udržovat (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 15. 3. 2020, Autor: Šárka Miškovská (text), Depositohotos (foto) , Profil autora: Šárka Miškovská