reklama

Proměna staré skříně

Máte doma starou dřevěnou skříň, kterou už nevyužijete ani na chalupě, ale je vám líto ji vyhodit? A potřebujete pracovní místo, kam se nedostanou děti se svými nenechavými prstíky, a které jako zázrakem zmizí i s rozdělanou prací, když se ohlásí nenadálá návštěva? Nebo máte menší byt a marně přemýšlíte, kam se se svou prací či koníčkem vejít? Tak to je ideální spojit tyto skutečnosti dohromady. Ukážeme vám, jak ve skříni vytvořit pracovní místečko, domácí dílnu či šicí koutek.

i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Starou skříň je možné využít jako praktický koutek pro tvoření (Zdroj: HobbyPRstudio)

Postup proměny staré skříně

Tentokrát vdechneme život staré selské skříni po babičce. Je hezká a má o něco menší hloubku, takže nepůsobí tolik mohutně. Vyrobíme v ní šicí a výtvarné pracoviště, ale s drobnými úpravami můžeme podobným způsobem vytvořit třeba domácí dílnu nebo modelářské pracoviště.

0 stav pred IMG_20200206_152758
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Stará selská skříň po babičce

V zásadě  můžeme použít skříň z jakéhokoliv materiálu, jen ji musíme zpevnit a upravit. Musí být nerozklížená a stabilní. Musí mít pevná dvířka, ta nám samozřejmě také budou sloužit pro zavěšení nebo odložení materiálu nebo nářadí. Skříň oprášíme a očistíme od nečistot, zkontrolujeme, zda není poškozená. Drobné vrypy a rýhy můžeme vyplnit tmelem, odštíplé hrany znovu přilepit nebo nahradit.

Aby se nám se skříní dobře manipulovalo a dala se posouvat po místnosti, třeba blíže ke světlu nebo do volné plochy, opatříme ji otáčivými kolečky. Použijeme kolečka bržděná, abychom si mohli skříň zabrzdit tam, kde potřebujeme.

1 DSCF0026
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Skříň využijeme na uskladnění materiálu a nářadí pro šití i tvoření

Nejprve se budeme věnovat vnitřnímu prostoru. Naše skříň má dva zachovalé spodní šuplíky, ty ponecháme jako úložné prostory. Pokud by původní úchyty nedržely, můžeme je nahradit novými.

Ve skříni vytvoříme pracovní stůl. Aby nebyl příliš mělký a skříň šla stále zavřít, bude stůl ze dvou částí, jedna z nich bude sklopná. Protože na stole bude místo na šicí stroj, výšku stolu volíme tak, aby se u něj pohodlně sedělo a pracovalo.

Aby byl u stolu i kousek úložného prostoru, třeba na střihy a návody, bude mít pod hlavní deskou ještě úložnou polici.

2 DSCF0187
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Ve skříni vytvoříme pracovní stůl

Stůl i police budou podepřeny dvěma příčnými lištami přišroubovanými na boky skříně. Ze smrkové spárovky si připravíme dvě a dvě lišty jako podpěru. Výška horní lišty (v našem přpadě cca 15 cm) určí prostor pod deskou stolu. 

3 DSCF0137
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Stůl i police budou podepřeny lištami na boku skříně

Stolovou desku i police připravíme ze smrkové spárovky, rozměry přizpůsobíme vnitřku skříně. Materiál uřízneme pomocí okružní pily. Na zadní části stolové desky odřízneme jeden roh, aby tudy mohly projít kabely od zdroje pohonu šicího stroje. Sklopná část bude o něco užší než hlavní deska, to proto, aby zůstalo místo pro zavření dveří.

4 DSCF0063
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Stolovou desku i police přizpůsobíme vnitřku skříně

Všechny ostré okraje řezů zabrousíme pomocí smirku na špalíčku, abychom o ně při práci nezachytávali látkou ani oděvem.

5 DSCF0079
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Všechny ostré okraje řezů zabrousíme

Hlavní část desky bude se sklopnou částí spojena pomocí tří pantů zespoda, připevníme je malými vruty se zápustnou hlavou.

6 DSCF0086
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Hlavní část desky bude se sklopnou částí spojena pomocí tří pantů

Aby se sklopná část dala podepřít, vytvoříme si z hliníkového profilu a dřevěné laťky šikovný výsuvný mechanismus. Hliníkový profil přišroubujeme na spodek stolové desky pomocí vrutů se zápustnou hlavou.

i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Z hliníkového profilu a dřevěné laťky vytvoříme výsuvný mechanismus

Do profiu pak vložíme dřevěnou silnější lištu. Na jejím konci máme vratový šroub s podložkou. Šroub tvoří úchyt, pomocí kterého podpěru vysuneme a zároveň zarážku při vysunutí.

8 DSCF0111
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Do hliníkového profilu vložíme dřevěnou silnější lištu

Na sklopnou desku si zespoda připevníme také malý kousek lišty jako zarážku. Tak se nám nestane, že bychom dřevěnou část nechtěně vysunuli při práci třeba kolenem a deska nám nespadne do klína.

8a DSCF0122
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Na sklopnou desku si zespoda připevníme malý kousek lišty jako zarážku

Na boční lišty pak položíme spodní polici i stolovou desku.

Seshora obojí přišroubujeme k bočním lištám, aby se nám nestalo, že se stolová deska posune nebo překlopí, když ji zatížíme strojem a opřeme se rukama.

9 DSCF0215
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Na boční lišty položíme spodní polici i stolovou desku

Pracovní stolek máme vytvořený a můžeme se věnovat dalším prostorům. Nad stůl si umístíme poličku a závěs na různé drobnosti. Polici můžeme vyrobit z tenké překližky, na závěs využijeme původní šatní tyč, posunutou o něco výš.

10 DSCF0176
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Nad stůl umístíme poličku

Výšku police nad stolem volíme podle výšky šicího stroje, tedy kus nad ním, abychom se pohodlně dostali i k horní niti a úchytu stroje.

Na poličku můžeme přichytit lampičku na klipu s ohebným ramenem, pohodlně si tak posvítíme přímo na práci.

10a DSCF0310
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Výšku police nad stolem volíme podle výšky šicího stroje

Stěny dveří využijeme na magnetickou nástěnku. Tu naši jsme vyrobili jednoduše z profilovaného plechu, přestříkaného slabou vrstvou barvy. Pod nástěnku jsme ještě přišroubovali magnetickou lištu na nůžky, řezáky, a košíčky s dalšími drobnými nástroji.

11 DSCF0312
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Vnitřní stranu dveří využijeme na magnetickou nástěnku a lištu na drobné nástroje

Kovový závěs, určený původně do kuchyně nebo koupelny na ručníky, připevníme na druhé dveře tak, aby šly pohodlně zavřít. Využijeme ho na různé mašle, stuhy, zipy a díly látky nastříhané k šití.

Na dveře umístíme i malý věšáček, kam můžeme zavěsit ramínka s rozešitou prací

Pod věšáček připevníme závěs na špulky a člunky s nitěmi, který jednoduše vyrobíme naší skříni i sortimentu nití přesně na míru.

12 DSCF0304
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Na dveře umístíme i malý věšáček a závěs na špulky a člunky s nitěmi

Z kulatinek prodávaných v metráži o síle 4 nebo 6 mm (nebo z kulatých dřívek od nanuků) nařežeme trny na navlékání špulek a člunků.

13 DSCF0249
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Z kulatinek nařežeme trny na špulky a člunky

Do širší lišty nebo prkénka o síle 2 cm lehce pod úhlem vyvrtáme neprůchozí otvory v pravidelných rozestupech.

14 DSCF0254
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Do širší lišty nebo prkénka vyvrtáme otvory a vlepíme trny z kulatinek

Vlepíme a zaklepneme trny z kulatinek, připevníme na dveře skříně a můžeme ukládat špulky.

15 DSCF0318
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Lištu s trny připevníme na dveře skříně

Pokud máme v bytě málo místa, vejde se pod pracovní stůl i malá stolička, která se také schová za zavřenými dveřmi skříně, ale pokud je to jen trochu možné, použijeme pohodlnou pracovní židli, aby nás nebolela záda. Místo pod stolní deskou pak využijeme jako další úložný prostor na boxy a krabice, které při práci jen jednoduše vytáhneme.

16 final DSCF0284
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Místo pod stolní deskou využijeme jako další úložný prostor

Tipy:

Povrchovou úpravu volíme tak, aby skříň s pracovním prostorem dobře zapadla mezi stávající zařízení. Použít můžeme laky a lazury, bezbarvé či barevné, vosk na nábytek, barevnou tapetu či skříni vyrobit barevný krycí nátěr nebo patinu, přesně podle našich potřeb a představ.

Pro švadlenky bude výška stolu jiná než pro modeláře, stejně tak se bude výška stolu lišit v případě, že bude patřit drobné výtvarnici nebo dvoumetrovému čahounovi, to je třeba vzít v potaz hned na začátku.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 3. 2020, Autor: HobbyPRstudio (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman