Který z kutilů by neznal úhlovou brusku, tedy spíš flexku, nebo rozbrušovačku. Každou chvíli je v dílně, nebo okolo domu potřeba uříznout kovový profil, zabrousit sváry, vyříznout drážku ve zdi nebo uříznout betonovou dlaždici. Vždy sáhnete po spolehlivé a univerzální úhlové brusce. Stačí jen použít správné kotouče a práce je za chvíli a bez problémů hotová.
Asi nejrozšířenějšími modely ve všech dílnách jsou určitě flexky s průměrem kotouče 125 a 230 mm. Brusky s kotouči 230 mm disponují velkou hloubkou řezu až 7,5 cm a díky výkonnému motoru bez problémů zvládnou většinu úkolů. Jsou však těžší a hůř se s nimi manipuluje.
Pro běžnou práci však často stačí i levnější úhlová bruska s průměrem kotouče 125 mm a hloubkou řezu okolo 2,5 cm. I s touto bruskou zvládnete hlubší řez, jen ho musíte provézt, pokud to jde, z obou stran. Tyto menší úhlové brusky mají zhruba poloviční hmotnost, než brusky s kotouči 230 mm a proto se i velmi dobře ovládají.


Podle čeho tedy vybírat?
Výběr v obou kategoriích je velmi široký a nabízí jak cenově tak i kvalitativně rozdílné modely.
Rozdíly mezi modely nejsou často na první pohled příliš patrné, proto se při výběru úhlové brusky zaměřte nejdřív na hlavní parametry. Tím nejdůležitějším je příkon motoru. Pro úhlové brusky s kotouči 125 mm je optimální příkon 700-1000W, pro větší brusky s kotouči 230 mm pak doporučujeme příkon 1700-2400 W.
Moderní výkonné lithiové akumulátory s vysokou kapacitou umožňují výrobu i tak náročného nářadí jako jsou úhlové brusky. S kvalitním akumulátorem mají tyto úhlové brusky o průměru kotouče 125 mm, nejen patřičný výkon, ale i slušnou dobu práce na jedno nabití.


Důležité parametry
Otáčky motoru
Volnoběžné otáčky motoru nejsou až tak důležité, odpovídají totiž danému průměru kotouče a příkonu motoru.
Některé menší brusky však bývají vybaveny elektronickou regulací otáček, která umožní v případě potřeby snížit otáčky kotouče například při práci s nerezovou ocelí.
Hmotnost
Jedním z parametrů, který už naznačí rozdíly mezi levnými a dražšími modely je hmotnost úhlové brusky.
Přestože to nemusí být 100 % pravidlo, levnější modely úhlových brusek mívají většinou vyšší hmotnost. Ta se při práci projeví víc u modelů s kotoučem 125 mm, se kterými můžete pracovat třeba jen jednou rukou.



Velikost a materiál
S vyšší hmotností jsou často spojeny i větší rozměry brusek, hlavně průměry rukojetí, které ovlivňují komfort držení a taky větší rozměry převodovek, které můžou snížit hloubku řezu. Zvětšené rozměry jsou daní za použití levnějších materiálů, které musí být víc dimenzované, aby vydržely potřebné zatížení. Ani kvalitní ergonomie nebývá u levnějších modelů na prvním místě.
U základních modelů většinou nehledejte antivibrační tlumící zóny na rukojetích nebo dobré vyvážení brusky.
V čem se tedy brusky ještě liší?
Hlavní rozdíly mezi levnějšími a dražšími modely jsou v dalších funkcích, které konkrétní modely brusek nabízí.
Zatímco levnější, neznačkové modely úhlových brusek mívají většinou nižší příkon motoru a jen základní funkce, jako jsou zapnutí/vypnutí, jedny, neregulované otáčky a aretace vřetena, u dražších modelů vzrůstá počet funkcí a často i příslušenství.


U lepších modelů si tak můžete připlatit třeba za tyto funkce:
vyšší příkon motoru – silnější motor s vyšším krouticím momentem, pracuje rychleji a efektivněji
ochranu proti zpětnému rázu – rozpozná zaseknutí kotouče v materiálu a brusku včas vypneomezovač rozběhového proudu – ochrání motor a jistič proti proudovému nárazu při startu
doběhová brzda – urychlí zastavení kotouče po ukončení práceochrana proti opětovnému zapnutí –zamezí automatickému zapnutí brusky, po nečekaném vypnutí, například ze zásuvky, nebo při výpadku proudu
proudová ochrana proti přetížení – ochrání motor v případě zablokování brusky nebo při přehřáti motoru
indikátor opotřebení uhlíků – zamezí poškození motoru opotřebovanými uhlíky
regulace otáček – volba otáček v určitém rozsahu, podle typu kotouče nebo druhu prácekonstantní otáčky – bruska udržuje stálé otáčky, bez ohledu na intenzitu přítlaku zvýšená ochrana proti prachu – zvýšená ochrana motoru a převodovky proti prachu, pro vysokou životnostkvalitní ergonomie – antivibrační systémy rukojetí, velká ovládací tlačítka, otočná rukojeť…
doplňkové odsávání - zlepší pracovní prostředí, díky lepší viditelnosti zvýší bezpečnost práce



Co všechno může umět bruska za 4500 Kč

Typickým představitelem úhlové brusky střední cenové kategorie, s průměrem kotouče 230 mm, je model úhlové brusky Narex EBU 23-24.
Sami můžete posoudit, jak je u této brusky, s cenou pod 4500 Kč, kvalitní poměr cena/výkon.
Na video s představením této úhlové brusky se můžete podívat zde.
- Otočná rukojeť usnadňuje práci
- Silný motor, vhodný i pro dlouhotrvající práci
- Omezovač rozběhového proudu
- Proudová ochrana proti přetížení
- Ochrana proti opětovnému zapnutí
- Odpružené antivibrační madlo
- Samoodpojitelné uhlíky
- Prachotěsný spínač
- Snadno nastavitelný kryt kotouče
Jakou brusku tedy koupit?
Na závěr porovnejme fakta. Pro běžné domácí práce stačí i brusky z nižší cenové relace s menším průměrem kotouče. Toto levnější hobby nářadí zastane spolehlivě většinu práce a je předpoklad, že při správném používání, vydrží i delší dobu. Pokud však nastane nějaký problém, lze ho většinou snadno vyřešit s pomocí servisní sítě.
Neznačkové brusky často postrádají více funkcí a technologií, které jsou u zavedených výrobců standardem. O kvalitě zpracování, a použitých materiálech lze, u těchto modelů, jen spekulovat, ale dá se předpokládat, že se pro jejich konstrukci používají ty nejlevnější materiály a díly. Některé neznačkové úhlové brusky mohou být i zdraví nebezpečné.
Zakoupením značkového hobby nářadí u ověřeného prodejce získáváte hlavně jistotu spolehlivé funkce, bezpečnostního standardu a kvalitních zákaznických služeb. Pokud pracujete s úhlovou bruskou často a požadujete vyšší výkon, doporučujeme volit raději nářadí z profesionální kategorie, které je pro tuto práci zkonstruované a nabízí potřebné funkce, vyšší komfort a bezpečnost.
Publikováno: 26. 6. 2014, Autor: ruční nářadí.cz
, Profil autora: Redakce