Jak rekonstruovat plaňkový plot

Plot vymezuje naše prostředí, odděluje pozemky, ale i krášlí a doplňuje vzhled domu nebo stavby. Když nám doslouží, je potřeba se o něj postarat. Udělat nový nebo původní plot rekonstruovat.

Renovace plotu plastovými plotovkami (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Rekonstrukce plotu

Možností rekonstrukce plotu je několik. Můžeme starý plot obrousit a natřít, vyměnit popraskané a uhnilé plaňky nebo jej vyměnit celý. My jsme zvolili variantu výměny dřevěných plotovek za plotovky z recyklovaného plastu.

Tady máme klasický případ, kdy podezdívka a sloupky jsou v pořádku, ale některé plaňky jsou tak poškozené a popraskané, že se nevyplatí plot natírat. Jihozápadní slunečná strana dala nátěru také pořádně zabrat. Nejjednodušším řešením tedy je staré plotovky vyměnit za jiné.

0 DSCF8186
Staré plotovky je třeba vyměnit za jiné (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Na výměnu si připravíme nové plotovky, aku vrtačku a šroubovák, kotoučovou brusku, rašpli, úhelník, vratové šrouby s matkou, kladívko, ráčnu, vodováhu, případně barvu na kovovou konstrukci.

1 DSCF8172
Na výměnu si připravíme nové plotovky a potřebné nářadí (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Plotovky můžeme vybírat jak ze dřeva, tak i z jiných materiálů. Je možné si vybrat přesně podle našeho vkusu nebo vzhledu plotovek tak, aby plot našemu domu slušel. My nahradíme staré plotovky plastovými, které jsou vyrobeny z plastového recyklátu Traplast a není třeba je povrchově upravovat.

2 DSCF8243
Plotovky z plastového recyklátu Traplast není třeba povrchově upravovat (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

S tímto materiálem se pracuje stejně jako se dřevem, nemusíme se tedy montáže ani případné úpravy délek plotovek bát.

2a DSCF8254
S materiálem Traplast se pracuje stejně jako se dřevem (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Materiál plotovek je vodě a mrazu odolný, můžeme si vybrat z několika barev a tvarů zakončení plastových prken. Vzhled plotu ovlivní i tvar hlavy plotovky. Ten může být rovný, obloukový nebo zkosený.

3 DSCF8181
Můžeme si vybrat z několika barev a tvarů zakončení plastových prken (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Pokud chceme zachovat stávající rozložení i výšku plotu, označíme si výšku pomocným provázkem, který připevníme na první a poslední plotovku, ostatní demontujeme a odstraníme.

4 DSCF8222
Označíme si výšku provázkem, který připevníme na první a poslední plotovku (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Některé šrouby v původním plotě jsou zarezlé, plotovku tedy vylomíme a starý šroub odbrousíme kotoučovou bruskou. Pokud je to potřeba, starou kovovou konstrukci očistíme a nově natřeme.

5 DSCF8240
Na staré šrouby, které nejdou vyndat, použijeme kotoučovou brusku (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

V případě plotovek s obloukovou hlavou jsme vybírali ze dvou barev, a protože jsme chtěli zachovat stávající vzhled plotu, zvolili jsme dvě délky plotovek.

5a DSCF8370
Pro zachování vzhledu plotu jsme zvolili dvě délky plotovek (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Na přesný rozměr si budeme muset plotovky zakrátit, vybíráme tedy tak, abychom měli nulový nebo co nejmenší prořez. Naměříme potřebný rozměr jednotlivých plotovek a uřízneme je pomocí kotoučové nebo i ruční pily.

Plotovky zkrátíme na potřebný rozměr (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Stejně tak, jako u dřeva, hrany řezu strhneme smirkovým papírem na špalíčku nebo pilníkem.

7 DSCF8260
Hrany řezu strhneme a zahladíme pilníkem (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Pro vrtání použijeme akumulátorovou vrtačku. Postupujeme plotovku za plotovkou, ideální je výměna kus za kus. Při montáži jsou užitečným pomocníkem provázek, vymezující výšku plotu, i svěrky, které plotovku přidrží.

8 DSCF8295
Při montáži jsou užitečným pomocníkem svěrky, které plotovku přidrží (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Při montáži plotovek z Traplastu budeme počítat s určitou teplotní roztažností. Proto je potřeba průchozí otvory pro šrouby předvrtávat o dva mm větším vrtákem než je průměr šroubu nebo vrutu.

9 DSCF8281
Šrouby je třeba předvrtat větším vrtákem, než je průměr šroubu nebo vrutu (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Použít můžeme samořezné šrouby do železa nebo vratové šrouby. Přesvědčíme se, že šrouby projdou skrz plotovku i kovovou konstrukci a zbyde dost místa na matku s podložkou.

10 DSCF8280
Pro připevnění použijeme samořezné šrouby do železa nebo vratové šrouby (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

V místě, kde jsme museli staré šrouby odříznout bruskou, vyvrtáme otvor znova. Vratové šrouby zaklepneme do předvrtaných otvorů a z druhé strany matku utáhneme pomocí ráčny.

11 DSCF8354
Šrouby zaklepneme do otvorů a z druhé strany matku utáhneme pomocí ráčny (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Takto postupně vyměníme plotovky jednu za druhou, pole za polem. Ze zbylých odřezků si můžeme vytvořit například ohraničení záhonku.

12 DSCF8373
Postupně vyměníme plotovky jednu za druhou (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto)

Související k tématu