reklama

K čemu je dobrá lamelovací frézka a jak ji použít

Spojování pomocí lamelovací frézy je moderní, rychlá a přesná technologie pro spojování dřeva a dřevěných materiálů, spárovkových a konstrukčních desek jako jsou laťovky, překližky, materiály dýhované, lamino, biodesky nebo hrubé dřevotřísky bez povrchové úpravy. Tedy všechny materiály, které nás pro výrobu nábytku nebo věcí za dřeva napadnou.

Práce s lamelovací frézkou není nijak náročná (Zdroj: PePa)

Předností spoje, stejně jako například při používání dřevěných spojovacích kolíčků „týblů“, je pevnost a neviditelnost spoje. Spoj můžeme snadno provést kolmo, tzv. natupo, u hrany materiálu nebo v jeho ploše, stejně jako u kolíčků, pak už ale spojovací lamela a lamelovací fréza získává v použitelnosti a rozmanitosti prim.

Díky ní a spojovacím lamelkám materiál snadno spojíme pod libovolným úhlem. Snadno tak například vyrobíme prolomené nebo zkosené čílko zásuvky nebo rámeček na obrázek či zrcadlo a to nejen pod úhlem 45 °, ale pod libovolným úhlem, klidně šesti, osmi ale i dvanáctistranný.

Lamela a lamelovací fréza

Technologie a frézka mají zřejmě svůj název odvozený od spojovacích oválků lisovaných a vysekávaných z vrstveného bukového dřeva, tedy lamel. Pro svůj název “ Lamelo“ jej zvolila i jedna z firem, která frézky vyrábí a asi před deseti lety je také na výstavách začala jako jedna z prvních u nás propagovat. V podstatě jde o technologii spojení na vložené pero.

Fréze nedělá problém žádná běžně používaná síla materiálu od 10 do cca 50 mm. Při silnějším materiálu můžeme použít více lamelek vedle sebe. V pevnosti spoje si lamelky opět troufnou soupeřit s dřevěnými kolíčky, podle testů prý mají dokonce shodnou a vyšší pevnost než klasické spojovací kolíčky. Pro fixaci lamelek v materiálu se používá běžné disperzní lepidlo.

V pevnosti spoje si lamelky opět troufnou soupeřit s dřevěnými kolíčky
V pevnosti spoje si lamelky opět troufnou soupeřit s dřevěnými kolíčky (Zdroj: PePa)

Při použití lamelovací frézy není již zapotřebí další šablonky, jako je tomu třeba u kolíčků. Stabilní masivní konstrukce s dvousloupkovým vedením a její snadná aretace umožní přesné a rychlé nastavení frézy pro různou sílu materiálu. Plynule lze také nastavit úhel, pod kterým budeme frézovat.

Spojovacích lamelek je více velikostí, to podle toho, jaký materiál budeme spojovat a jak hluboko do materiálu můžeme lamelku zapustit. Hloubka frézování je pro každou velikost lamelky různá. Správnou předvolbu hloubky nastavíme díky „paměti“ - regulačnímu kolečku s vhodně prolisovanými dorazy.

Lamelovací fréza je vhodná jak pro profesionální truhláře, tak pro kutily, protože je však člověk tvor v zásadě konzervativní, bojí se každé změny nebo novinky. Díky tomu se fréza, i když je velmi praktická, netěší většímu rozšíření mezi kutily, jak by si jistě zasloužila. Materiál spojený lamelkou je možné ještě v hranách před pevným stažením mírným poklepáním paličkou na hrany materiálu doladit.

Pracujeme s lamelovací frézou

Lamelovací frézou snadno spojíme deskový materiál nebo dřevo nejen v rozích, ale i v ploše, odpadne tak použití vrutů tam, kde by to konečný výrobek kazilo. Vhodný spoj je to například pro vložené příčky u větších kusů nábytku jako jsou skříně nebo police, které není nutno mít možnost výškově seřizovat.

Při použití frézy je důležité si nejprve před prací naostro vyzkoušet seřízenou hloubku frézování a nastavení stranového dorazu nanečisto na odřezku shodně silného materiálu. Opěrné pravítko frézy nastavíme kolmo k materiálu a pevně zajistíme.

Předností spoje je mimo jiné také jeho pevnost
Předností spoje je mimo jiné také jeho pevnost (Zdroj: PePa)
Lamelový spoj je krásně čistý
Lamelový spoj je krásně čistý (Zdroj: PePa)

U silnějšího materiálu používáme větší lamelky, kterých je několik velikostí, a jim přizpůsobujeme i hloubku zapuštění drážky do materiálu. Použít je možné i dvě lamelky blízko vedle sebe. Díky lamelkám můžeme spojovat nestejný materiál: masivní dřevo s laminovou deskou nebo jiným deskovým materiálem na bázi dřeva.

Pro přesné spojení v ploše nám pomůže pomocná ryska tužkou podle úhelníku přímo na materiál, která vyznačí budoucí spoj. Rovněž tak si můžeme přichytit malými svěrkami k materiálu lištu, která nám poslouží jako vodítko, podle kterého můžeme frézu v ose posouvat.

Vyfrézované díly a střední příčku zkusíme po frézování nejprve nasucho složit, jestli dobře sedí, teprve potom lamelky vlepíme do drážek a celý výrobek stáhneme. Vhodné jsou i klasické svěrky, jsou-li krátké, můžeme si pomoci stahováním dvou svěrek proti sobě nebo použitím popruhového stahováku. Fréza je vybavena látkovým sběračem na zachytávání odletujících pilin a prachu.

Frézka má praktický prachový sáček
Frézka má praktický prachový sáček (Zdroj: PePa)

Postup

Spojování libovolné síly materiálu:

Základní nastavení frézy je pro deskový materiál 18 – 22 mm. Posunem dosedací plochy po dvousloupovém vedení doraz snadno přestavíme i na silnější materiál, dle typu frézy 45 – 50 mm.

Lamelovací fréza si troufne i na silnější materiál
Lamelovací fréza si troufne i na silnější materiál (Zdroj: PePa)

Po povolení aretace dosedací plochu stavěcím kolečkem snadno přestavíme na požadovanou sílu materiálu.

Nastavíme požadovanou sílu materiálu
Nastavíme požadovanou sílu materiálu (Zdroj: PePa)

U silnějších materiálů je vhodné pro pevnost spoje vložit více lamel, frézu můžeme použít z obou stran materiálu. Pomocí frézy a širších lamel snadno napojíme i kuchyňskou pracovní desku o síle 2,8 nebo 4 cm.

Spojování pod úhlem:

Dorazovou plochu můžeme podle zkosení materiálu aretovat pod libovolným požadovaným úhlem.

Nastavíme si úhel řezu
Nastavíme si úhel řezu (Zdroj: PePa)
Pro spojení materiálu pod úhlem lze zafrézovat lamel více
Pro spojení materiálu pod úhlem lze zafrézovat lamel více (Zdroj: PePa)

Pro pevné spojení materiálu pod úhlem zafrézujeme do hrany více spojovacích lamel. Při spojování pod úhlem sesazení materiálu vyzkoušíme nejdříve nasucho bez lepidla.

Díly nejdříve nasucho sesaďte
Díly nejdříve nasucho sesaďte (Zdroj: PePa)

Pomocí frézy a lamel snadno vyrobíme spojení rámečků pod úhlem 45 °

U úzkých rámečků dbáme na umístění zafrézování do středu materiálu, jak výškově, tak ze stran.

Spojení latěk pod úhlem 45 °
Spojení latěk pod úhlem 45 ° (Zdroj: PePa)

Pomocí lamelovací frézy zvládneme i rámeček ve tvaru mnohoúhelníku.

Ani mnohoúhelník není překážkou
Ani mnohoúhelník není překážkou (Zdroj: PePa)

Polodrážka na záda skříňky:

Pomocí frézy zvládneme snadno i výrobu polodrážky pro sololitová záda skříňky. Stejně tak přestavením frézy dokážeme vyrobit drážku blízko hrany materiálu.

Drážka pro sololitová záda
Drážka pro sololitová záda (Zdroj: PePa)
Drážka může být i u samé hrany materiálu
Drážka může být i u samé hrany materiálu (Zdroj: PePa)

Tip:

Materiál je třeba mít vždy pevně uchycený, frézku držet oběma rukama. Protože jde o vysokootáčkový řezný nástroj, vyvarujme se vlajícího oblečení a vlasů.

Zdroj informací: Pavel "Kutil" Zeman

Publikováno: 16. 11. 2022, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman