reklama

Praktická ponorná pila s lištou - Divar 45

Jednu ponornou pilu s dlouhou lištou, Divar 55, už jsme si vyzkoušeli. Ted přišla na řadu její mladší a menší sestřička. Model Divar 45 je sice drobnější, praktický a užitečný je ale stejně. Snadno prořízne i silnější deskové materiály do síly 45 mm. Jeho výkon a čistý řez jsme otestovali při zapouštění dřezu do kuchyňské pracovní desky. A to ne jen tak na oko, aby se neřeklo, ale opravdu a rovnou pro kamarádovu manželku. Oproti většímu modelu má Divar 45 kompaktnější rozměry, menší pilový kotouč s vynikajícím prořezem 45 mm a ochranu proti překlopení pily při řezání pod velkým úhlem integrovanou již v rámu stroje.

Praktická ponorná pila s lištou - Divar 45

Zvládne ji každý

Zvládne ji každý
Zvládne ji každý
Zvládne ji každý
Zvládne ji každý

S pilou kamarád Jarda řezal poprvé a moc si ji pochvaloval. Klasického „mafla“ zná a z přesné vodící lišty byl nadšený. Kdysi je vyučený tesař, ale už to mnoho let nedělá. S nářadím přesto velmi dobře umí. Přímočarkou, kterou má doma, se do toho ale kvůli tupému plátku a možnému vyštípnutí desky pouštět nechtěl. Původně si vlastně přišel půjčit ostrý plátek, dopadlo to jinak. Vyzkoušeli jsme si „ponorku“ Divar od Woodsteru na zapuštění dřezu.

Otvor pro dřez

Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez

Otvor pro dřez nejprve pečlivě obkreslíme, buď podle dodávané šablonky, nebo přímo podle dřezu. Šíře u kraje by měla být shodná. Dřez by měl být k hloubkové ose desky 60 cm hluboké vycentrovaný. Nesmíme ale zapomenout na místo na stojánkovou baterii, není-li kotvena přímo do těla dřezu. V našem případě toto neřešíme, protože baterie je na stěně. Na rozkreslený otvor pro dřez položíme vodící lištu. Na ni nasadíme pilu. Pustíme ji a v místě začátku řezu pomalu a klidně ponoříme do materiálu. Po zanoření pokračujeme na konec řezu. Kvůli náběhu kotouče je vhodné řez zakončit cca centimetr před koncem rysky. Pak pilu z řezu zase vynoříme.

Řez je čistý a rovný, takový bychom přímočarou nebo jinou ruční pilkou nedosáhli. Není nutné předvrtávat rohy. Pila je ponořovací a snadno vstoupí do materiálu v jakémkoliv bodě.

Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez
Otvor pro dřez

Řez dokončíme cca centimetr od spoje a dořízneme si posledních pár milimetrů ruční pilou. Pilou do materiálu snadno vyřízneme jakýkoliv čtvercový obdélníkový nebo trojúhelníkový tvar. Po napojení pily na domácí nebo pracovní vysavač můžeme drobné úpravy materiálu provádět přímo na místě montáže. V dílně nám tak připojení vysavače zajistí odsátí většiny nečistot.

Kde ji využijeme

Kde ji využijeme
Kde ji využijeme
Kde ji využijeme
Kde ji využijeme

Lišta i pila muže být, stejně jako její starší a větší model, užitečná při veškerých domácích úpravách nebo přestavbách a je vhodná na drobnější řemeslné práce. Spolehlivě a snadno si poradí s formátováním běžných deskových materiálů na bázi dřeva, ale i dřevěných spárovek nebo překližkových desek. Pohodlně s ní zapustíme dřez nebo zakrátíme pracovní desku, snadno podřízneme dveře, zakrátíme díly plovoucí podlahy. To ji předurčuje jako neocenitelného pomocníka na veškeré montáže nábytku nebo když potřebujeme napasovat materiál přesně k nerovné stěně či zakrátit poličku. Díky menší velikosti je pohodlná do ruky a při práci s ní se příliš neunavíme. Délka vodící lišty je 80 cm. To na zapuštění dřezu pohodlně dostačuje.

Neklouzavý podklad

Neklouzavý podklad lišty je ideální. Při klidném pomalém řezu na hladkém materiálu ani nemusíme jinak fixovat vodící lištu k podkladu. Aretační plastové šrouby drží pilu po nasazení pevně na lište. Na pile je možné nastavit požadovanou hloubku řezu nebo ponoření. Pilu je samozřejmě možné použít i k řezům pod úhlem. Pro pevné přichycení k desce je v liště vybrání pro vsunutí malých svěrek.

Cenu a ostatní podrobnosti a technická data o tomto užitečném pomocníkovi najdete na www.garland.cz

Tip

Tip
Tip
Tip
Tip

Pila bez vodící lišty nám poslouží jako běžný mafl, na krácení prken ale i menších hranolků. Ponořování využijeme pro větší otvory a výřezy do středu materiálu bez nutnosti zaříznutí od kraje. Když nám kratší vodící lišta nebude stačit, můžeme si na materiál pomocí svěrek přichytit rovnou lať nebo dlouhou vodováhu a řezat podél ní.

A kdyby vám dodávaná 80 cm dlouhá lišta nestačila a nechtěli jste používat lať, můžete si ji pomocí volitelného příslušenství dále prodlužovat.

Vhodným doplňkem pro odsávání pilin je i pracovní vysavač.

Publikováno: 24. 8. 2014, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Redakce