reklama

S mořidlem bude nábytek jako nový raz dva

Také vám připadá váš byt poněkud šedý, dřevěná podlaha zašlá a nábytek okoukaný? Pokud v sobě máte alespoň maličký kousek kutila a chcete pustit do bytu svěží vítr změn, dejte se do renovace a obnovte nebo proměňte vzhled dřevěného vybavení. Pomohou vám lihová mořidla.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při renovaci dřevěného nábytku můžeme použít mořidlo i barvu na dřevo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lihová mořidla jsou určena nejen k moření dřeva, u něhož zvýrazní kresbu let, ale také všech porézních materiálů jako je beton či cihly. Ani s výběrem barev v tomto případě nebudete mít problém. Prodávají se v široké barevné škále dvaceti základních odstínů. Další odstíny získáte vzájemným mícháním barev. Při použití více balení stejného odstínu, ale s rozdílnou šarží, je třeba obsah smíchat ve větší nádobě.

Mořidla se používají na nábytek, obložení stěn a různé výrobky ze dřeva. Konečnou povrchovou úpravou může být lakování nebo voskování. Mořit lze čisté a suché dřevěné produkty. Mořidlo se aplikuje štětcem, houbou, nebo válečkem.

Chcete mořit nový nábytek bez povrchové úpravy, nebo renovovat starší kousky? Ve druhém případě je nutné odstranit starý nátěr. Pokud se vrstvy neodlupují, postačí vám k tomu obyčejný smirkový papír. Smirkem s hrubým zrnem srovnáte povrch a menší nerovnosti pak vyhladíte jemným brusným papírem. Dobře se pracuje se speciální houbičkou, opatřenou vrstvou hrubého a jemného smirku. A pak se můžete rozhodnout. Budete barvit nebo mořit?

Nejprve je potřeba odstranit starý nátěr
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejprve je potřeba odstranit starý nátěr

Moření

Mořidlo nanášejte rovnoměrně ve směru vláken. Každým dalším nátěrem vzniká tmavší odstín. Lihové mořidlo dodá dřevu krásný nádech a zvýrazní jeho přirozený vzhled. Před aplikací musí být povrch dřeva čistý a suchý. Mořidlo lze nanášet měkkým štětcem, mořskou houbou či válečkem – záleží na tom, co vám zrovna vyhovuje.

Jak na to

Vždy postupujte nejprve po směru vláken dřeva, pak ještě mokrý povrch přetřete napříč a ještě jednou po vláknech, aby nános byl stejnosměrný. Svislé plochy natírejte odspoda – jinak se sotva vyhnete přetokům, po nichž zůstanou na dřevu nevzhledné zaschlé potůčky.

Mořidla různých odstínů vytvoří zajímavý efekt
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mořidla různých odstínů vytvoří zajímavý efekt

Počítejte s tím, že výsledný efekt bude vždy o něco tmavší. Pokud je to možné, doporučujeme mořidlo vyzkoušet nejprve na malé ploše – například na spodku nábytku nebo na kousku podlahy, kde bude stát nábytek, abyste viděli, jaký bude výsledný efekt.

Lihové mořidlo zasychá zhruba čtyři hodiny. Pokud se vám poté bude dřevo zdát příliš světlé, můžete moření zopakovat. Až budete s odstínem barvy spokojeni, zaschlé dřevo vykartáčujte.

Nakonec dílo můžete ochránit bezbarvým lakem, matným nebo lesklým, vyberte si podle svých představ a potřeb. Povrch bude odolnější proti oděru a v případě venkovního nábytku i proti působení dešťů a dalších povětrnostních vlivů.

Dřevo je možné natřít i barvou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevo je možné natřít i barvou

Na dřevo, které nebude příliš mechanicky namáháno, se hodí i vosky. Jejich výhodou je, že dále zvýrazní kresbu dřeva. Před lakováním nebo nanášením vosků povrch mořeného dřeva nikdy nepřebrušujte!

Lihová mořidla se samozřejmě nepoužívají pouze při renovaci starých kusů nábytku. Jsou skvělým pomocníkem i pro ty, kteří ze dřeva sami tvoří. Zachovají přirozenou strukturu materiálu a dají vyniknout nádherné kresbě dřeva.

Zdroj informací: Druchema

Publikováno: 25. 11. 2022, Autor: Elena a Druchema (text), Druchema, PePa a archiv (foto), Profil autora: Redakce