reklama

Úhlové brusky

Elektrická úhlová bruska patří k nejpoužívanějšímu typu elektrického ručního nářadí. Důvod je nasnadě. Díky rozmanitosti příslušenství lze úhlovou bruskou brousit respektive řezat prakticky cokoliv. Podle statistik se v ČR prodává cca 26 % brusek z celkového počtu prodaného elektrického ručního nářadí! Už proto si úhlové brusky zaslouží naši pozornost.

Úhlové brusky

Úhlová bruska, v našich krajích se jí říká „flexa“ (značku FLEX si nechala patentovat firma Ackermann + Schmidt) má dvě základní použití: broušení a dělení materiálu. Možná bude pro řadu z vás překvapením, že ta druhá aplikace, dělení materiálu, je v praxi několikanásobně častější způsob používání úhlové brusky, než je samotné broušení.

Úhlové brusky
Úhlové brusky
Úhlové brusky
Úhlové brusky

Princip práce úhlové brusky je zdánlivě jednoduchý. Obyčejný motor s ozubeným pastorkem, jeho zuby zapadají do zubů talířového kola a na jeho hřídeli je nasazen brusný či řezný kotouč. Jak snadné! Prvním problémem je ale už samotný motor. Zákazník chce lehký a malý, ale zároveň dost výkonný. Proto výrobci stále hledají kompromis. Druhou komplikací je převodovka. Strojaři ví, jak nejlépe a nejúčinněji přenést sílu na hřídel kolmý k pohonu pomocí ozubení, ale vyrobit to nejlepší řešení není zrovna levné a tak je opět na výrobci, jaké řešení zvolí.

Úhlové brusky
Úhlové brusky
Úhlové brusky
Úhlové brusky

Důležitou součástí moderních úhlových brusek je i elektronika, která nejen reguluje otáčky, ale také například hlídá teplotu vinutí motoru a v případě nebezpečí přehřátí motor vypne a udržuje jen otáčky nutné pro rychlejší chlazení. Elektronicky je regulována rychlost rozběhu u brusek s výkonem nad 1,8 kW, enormní rozběhový proud nezatěžuje přívodní kabely a jisticí prvky v síti. Vypadne-li v průběhu práce síť a vy máte zaaretovaný vypínač v poloze zapnuto, nemůže se díky elektronice stát, že při znovu zapnutí sítě se vámi odložená zapnutá bruska sama rozběhne. Je třeba brusku vypnout a znovu zapnout. To vše dnes umí elektronika moderních úhlových brusek jako je u AEG např. WS21 - 230E.

Úhlové brusky
Úhlové brusky
Úhlové brusky
Úhlové brusky

Průměr použitého kotouče

Zdaleka nejpoužívanějším průměrem kotoučů je 125 mm. Více než polovina prodaných úhlových brusek je pro kotouče 125 mm, na druhém místě v používání jsou modely brusek pro kotouče 230 mm a na třetím a čtvrtém místě jsou brusky pro průměry kotoučů 150 mm, resp. 115 mm. Nejméně používané jsou brusky pro kotouče s průměrem 180 mm.

K bezpečnému upnutí kotouče se dlouho používala tzv. upínací garnitura (příruba + matice). Utažení a povolení se dělá speciálním klíčem, tzv. brýlemi. Dnes se stále častěji používají speciální matice, které nevyžadují k utažení ani k povolení žádný klíč. AEG používá tzv. FIXTEC, to je matice s třmenem, který se odklopí, matice se rukou utáhne a třmen se sklopí zpět do výchozí polohy. Kotouč je bezpečně uchycen. Po práci odklopíme třmen, rukou se uvolní matice a kotouč lze sundat z hřídele. Podobná řešení mají i jiní výrobci než AEG, ale řešení AEG – FIXTEC – je prokazatelně nejtenčí a nejméně vadí při práci.

Průměr použitého kotouče
Průměr použitého kotouče
Průměr použitého kotouče
Průměr použitého kotouče
Průměr použitého kotouče
Průměr použitého kotouče
Průměr použitého kotouče
Průměr použitého kotouče

Řezné kotouče

Nejfrekventovanějším příslušenstvím pro úhlové brusky jsou řezné kotouče. Dělení materiálů = řezání, to je, jak už bylo řečeno, nejčastější forma použití úhlové brusky. Úhlovou bruskou můžete řezat prakticky cokoliv. Je to jen otázkou vhodného řezného kotouče a vhodných otáček. Při výběru úhlové brusky myslete na to, že při zátěži se slabá bruska bez elektroniky začne „dusit“, kotouč se začne zanášet a účinnost řezání rychle klesá. Praxe ukazuje, že slabá bruska bez elektroniky (= levná) v kombinaci s levným řezným kotoučem je to nejdražší řešení. Jeden řez je dražší, než když použijete dostatečně silnou brusku s elektronikou a kvalitní kotouč (6 řezů oproti >90 řezům).

Tloušťka kotouče má vliv na rychlost a přesnost práce. Tenký kotouč odstraňuje méně materiálu než silný = řeže rychleji. Volba brusného kotouče je opět záležitostí broušeného materiálu. Brusné kotouče jsou mnohem silnější než kotouče řezné (6mm). Lamelový kotouč je tvořen pevným diskem, na němž jsou nalepeny segmenty brusného plátna. Používá se k odbroušení barev z povrchu dřeva či kovů. Kotouč opatřený diamantovou vrstvou po obvodu kotouče se používá k řezání stavebních materiálů, asfaltu, dlažby apod. Ocelové kartáče různých tvarů se používají k odrezování železných povrchů, k vydírání dřeva či jiným úpravám povrchů.

Řezné kotouče
Řezné kotouče

Otáčky

Důležitým parametrem úhlové brusky jsou i otáčky. Většina dobrých brusek má buď elektronicky hlídané konstantní otáčky anebo lze otáčky regulovat v daném rozsahu. Např. model AEG WSC14 – 125 MX. Ten má elektronicky hlídané konstantní otáčky 11.000 ot./min. I při zátěži otáčky neklesají a stále udržují optimální řeznou rychlost kotouče. Ten se nezanáší a jeho životnost se prodlužuje. Jen taková bruska je spolehlivým a šetrným pomocníkem. Pro řadu aplikací je třeba otáčky kotouče snížit. Bruska AEG, model WS12 – 125 XE, umožňuje snížit otáčky z 11.000 až na pouhých 2.800 ot./min. Při takto nízkých otáčkách lze už i leštit některé materiály. Stačí mít nosný kotouč se suchým zipem ø125 mm a jehnětinu.

Otáčky
Otáčky
Otáčky
Otáčky

Antivibrační systém

Pro obsluhu je velmi příjemným doplňkem tzv. Antivibrační systém. Pro delší práci jsou vibrace přenášené z brusky na ruce obsluhy velmi nepříjemné a po čase mnoho přerůst ve zdravotní problémy. Proto všechny dobré úhlové brusky mají antivibrační systém, který zvyšuje komfort práce. Minimálně přední madlo musí mít konstrukci, která pohlcuje vibrace brusky. Jinak bude práce s bruskou nepříjemnou dřinou.

Více na www.aeg-powertools.cz

Publikováno: 29. 11. 2014, Autor: AEG (text a foto), Profil autora: Redakce