reklama

Řez a tvarování dřevin

V období vegetačního klidu bychom se měli – pokud nám to počasí dovolí – dát do zimního prořezu dřevin na zahradě. Povíme si proto něco o nářadí vhodném k této činnosti, obecných zásadách prořezu i konkrétních zkušenostech.

Řez a tvarování dřevin

Kdy a jak provádět řez

Kdy a jak provádět řez
Kdy a jak provádět řez
Kdy a jak provádět řez
Kdy a jak provádět řez

Ovocné dřeviny

"Dvakrát měř, jednou řež" – to je přísloví, které při řezu a tvarování koruny dřevin určitě platí. Špatně provedený řez má na svědomí zakrnělost nebo naopak příliš silný růst, což má za následek špatnou plodnost.

Řez musí být individuální, přizpůsobený druhu a odrůdě dřeviny, jejímu vzrůstu a zdravotnímu stavu, podle požadovaného tvaru koruny a dalších činitelů.

Účelem řezu v prvních letech po výsadbě je vypěstovat světlou, silnou a pevnou korunu s brzkou a pravidelnou plodností. V pozdějších letech udržujeme řezem správný poměr mezi plodností a růstem koruny. Staré stromy zmlazujeme proto, abychom zabránili jejich vyčerpání. Je mnoho teorií a metod jak dosáhnout dobrých výsledků.

Obecně řečeno – u stromů s jádrovým ovocem (jablka, hrušky, kdoule, mišpule) provádíme řez v době vegetačního klidu – tedy v zimě.

Peckoviny (švestky, třešně, broskvoně a meruňky) se pro riziko onemocnění prořezávají v létě. U mladých stromků se vedle těchto výchovných zásahů ovlivňuje řezem i růst, a to v předjaří, ještě před rašením. Ovšem toto je velmi zjednodušené a doporučuji, abyste vždy před zásahem prostudovali pečlivě odbornou literaturu.

Řez a průklest v době vegetačního klidu podporuje růst. Průklest působí více na celou korunu, řez pak na jednotlivé větve. Zimní řez u stromů slabých růstem děláme před začátkem vegetace. Tím podpoříme jejich růst.

Bujně rostoucí stromy s dlouhými výhony řežeme až v době rašení nebo až v době květu, a tím jejich růst omezíme. Silný zimní řez podporuje růst, ale omezuje plodnost. Nikdy neřežeme při teplotě nižší než –8 °C. Vzpřímené větve rostou nejvíce a málo plodí. Čím více rostou větve vodorovně, tím větší počet pupenů na nich vyraší – stromek vytvoří slabé vzpřímené letorosty a více nasadí na květ.

Drobné ovoce – maliníky, ostružiníky, bobuloviny

Prořezáváme v zimě a v létě. Nás zajímá zimní řez. V tuto dobu tvarujeme rostliny odstraňováním špatně umístěných nebo starých odplozených výhonků, prořezáváme příliš husté větévky a výhony rostoucí do středu koruny. Zimní řez provádíme co nejpozději, až ke konci období vegetačního klidu, aby pupeny, co jsme nechali, co nejméně poškodili ptáci. Budou-li i přesto výhony poškozeny, odstraníme je.

Popínavé rostliny

Pro opadavé popínavé rostliny je nejvhodnější doba řezu jejich vegetační klid. Stálezelené druhy můžeme prořezávat i na jaře. Jednotlivé stonky zkracujeme nad zdravý pupen nebo výhon, který roste požadovaným směrem. Řez stonku se střídavými pupeny vedeme vždy šikmo těsně nad pupenem (rovnoběžně s pupenem). U stonku se vstřícnými pupeny vedeme řez těsně nad pupeny kolmo na větev.

Nářadí pro řez a tvarování dřevin

Druhy a typy nářadí jsou také popsány v článku Nářadí pro řez a střih.

Na trhu je mnoho zahradnického nářadí různé kvality a ceny. Z vlastní zkušenosti vím, že levné pomůcky moc dobrou službu neudělají, a tak do kvalitního nářadí investuji raději více peněz, neboť mi při správné údržbě může vydržet velmi dlouho i při mimořádně náročném používání. Zmínil jsem údržbu, ještě jedna důležitá okolnost ale prodlužuje životnost nářadí, a tím je jeho správné použití. Tedy, chcete-li, aby vám nářadí dlouho sloužilo, pak jej používejte pouze na tu činnost, ke které je určeno a udržujte jej v čistotě a funkčnosti (ostření, mazání…).

Stromy se dají většinou lehce prořezávat zahradnickými nůžkami. Odstraní se jimi měkké výhony i dřevnaté stonky do průměru 1 cm. Práce s nimi vyžaduje zručnost, což si mnoho lidí neuvědomuje. Držíme-li nůžky v normální poloze, měla by být slabší čepel, tedy horní ostří, vždy blíž k pupenu nebo k místu, kde přirůstá větev, kterou chceme odstřihnout. Dlaň ruky tak většinou směřuje dolů. A nikdy s nimi nestříhejte drát. Některé nůžky mají na vnějším okraji čepelí zářez pro střihání drátu.

Nářadí pro řez a tvarování dřevin
Nářadí pro řez a tvarování dřevin

Pilkou odřízneme silné dřevnaté odnože, odstraníme pahýly růží a použijeme ji i na silnější větve. Používáme speciální prořezávkovou pilku. Běžná pilka se v čerstvém dřevě brzy zahltí. Do málo dostupných míst se dostaneme pilkou na dlouhé násadě.

Nářadí pro řez a tvarování dřevin
Nářadí pro řez a tvarování dřevin

Zahradnický nůž by měl být vždy po ruce. Začišťujeme jím řezy, odřezáváme nedřevnaté části. Mějte jej vždy ostrý.

Nářadí pro řez a tvarování dřevin
Nářadí pro řez a tvarování dřevin
Nářadí pro řez a tvarování dřevin
Nářadí pro řez a tvarování dřevin

Nůžky na živý plot – jak už název napovídá, používáme k úpravám živých plotů, k zástřihu rostlin (levandule, vřes atd.).

Nářadí pro řez a tvarování dřevin
Nářadí pro řez a tvarování dřevin
Nářadí pro řez a tvarování dřevin
Nářadí pro řez a tvarování dřevin

Údržba nářadí

Nářadí po použití řádně očistíme a osušíme. Nakonec je otřeme kouskem látky namočené v oleji. Nástroje udržujeme ostré. Skladujeme je na suchém a bezpečném místě.

Likvidace ořezaného materiálu

Dřevnaté i nedřevnaté části můžeme kompostovat, dřevo se ovšem rozkládá velmi pomalu. Nikdy nekompostujte nemocné části rostlin! Ty je třeba včas spálit. Ve městech je možnost zbavit se bio odpadu v městských sběrných dvorech.

Doporučená literatura

  • Christopher Brickell, David Joyce: Řez a tvarování dřevin (v češtině vydal Slovart, 2005)
  • Radoslav Šrot: 1000 dobrých rad zahrádkářům

Publikováno: 16. 1. 2015, Autor: Fox (text), Fiskars (foto), Profil autora: Redakce