reklama

Průvodce správným výběrem kotoučové pily

Kotoučová pila je nejdůležitějším pomocníkem a nejvyužívanějším strojem v kutilských, ale i v profesionálních dílnách. Zároveň si stroj pořizujete na delší dobu, a proto je třeba dobře zvážit, kterou pilu z nabízených typů si vybrat, a která bude pro Vaši práci ta nejlepší? Každý chce správně zvolit, nenaletět jen na lákavou nabídku a za svoje peníze dostat to nejlepší, aby mu pila dlouho a spolehlivě sloužila. Každý kutil se jednou dostane k otázce „ Kterou pilu si mám vybrat?“.Tímto článkem Vám pomůžeme zorientovat se v nabídce, poradíme, na které části se zaměřit a odhalíme důvod, proč stále více kutilů i profesionálů po celém světě si oblíbilo pily JET.

Průvodce správným výběrem kotoučové pily

Co je kotoučová pila?

Kotoučová pila je samostatně stojící stroj s upnutým pilovým kotoučem na hřídeli. Hřídel je poháněna motorem, a to buď napřímo nebo klínovým řemenem. Kotoučová pila bývá opatřena podélným a příčným zkracovacím pravítkem, které slouží k přesnému dělení. Hlavním rozdílem oproti ručním elektrickým pilám (elektronářadí) je to, že řezaný materiál posouváme ručně po stole. U elektronářadí je stroj posouvaný po řezaném materiálu.

Co je kotoučová pila?
Co je kotoučová pila?

Nejčastější požadavky zákazníků

Zákazníci mají často při výběru pily dva hlavní požadavky, kterým podřizují výběr. Cenu nebo prostor v dílně. Tedy se snaží za co nejnižší cenu koupit to nejlepší nebo zvažují, který stroj bude nejméně náročný na prostor, případně zda je možné stroj umístit na mobilní podstavec a zasunout na kraj dílny. Všechny stroje JET lze opatřit mobilním podstavcem.

Při výběru pamatujme na to, že konstrukce stroje, pracovní stůl, pravítka, ovládací prvky a motor jsou nedílné části každé kotoučové pily. Společně přispívají ke spokojenosti uživatele, a proto je dobré se zaměřit na všechny najednou.

Nejčastější požadavky zákazníků
Nejčastější požadavky zákazníků

Rozdělení strojů do kategorií podle doporučení

Pily JET jsou rozděleny do tří kategorií. Pro kategorizaci používáme kombinaci několika faktorů jako, kdo bude pilu používat, jak dlouho, jak často, jak bude namáhaná a pro jaké práce je určena.

 • Profesionální výrobaKonstrukce a provedení stroje jsou stavěny pro profesionální použití, obvykle v malých a středních firmách, jako jsou truhlárny, výroby nábytku, stavební společnosti, tesařské dílny, školy, údržby apod. Pily jsou určeny pro použití v rozsahu 1000 a více hodin ročně. Vyžadují odbornou údržbu a pravidelný odborný servis.
 • ŘemeslníciKonstrukce a provedení stroje jsou vhodné pro střídání 1-6 osob obvykle v malé nebo střední dílně, či jako doplňkový stroj ve stavebnictví, tesařství, truhlářství, školách, údržbách apod. Jsou také ideální pro nadšené kutily nebo domácí uživatele. Vhodné pro malé zakázky, montáže, opravy apod. Předpokládané maximální využití stroje do 1000 hodin ročně.
 • KutilovéZákladní výkonnostní parametry, menší kapacita a lehčí konstrukce, nižší cena. Určeno pro použití jednou osobou, obecně pro příležitostné lehké práce, omezeně pro středně náročné práce. Používá se v domácích dílnách a kutilských dílnách. Předpokládané maximální využití stroje cca. 100 hodin ročně. Pily JET v této kategorii se do ČR nedovážejí.
Rozdělení strojů do kategorií podle doporučení
Rozdělení strojů do kategorií podle doporučení
Rozdělení strojů do kategorií podle doporučení
Rozdělení strojů do kategorií podle doporučení

Konstrukce stroje:

Konstrukcí stroje je myšlen rám nebo samonosný plechový obal, který má současně funkci ochrannou, pevnostní a vytváří pohledový design. Typ konstrukce poznáte podle celkové hmotnosti stroje, při pohledu do vnitřní části a podle masivnosti použitého materiálu. Nedílnou součástí konstrukce jsou spoje mezi díly a částmi nosné konstrukce jako sváry a šroubované spoje. Tyto spoje musí být pevné a sváry kvalitní, aby byla dlouhodobě zachována pevnost stroje.

Pracovní stůl

Použitý materiál a provedení pracovního stolu ovlivňuje kategorie vybraného stroje. Pily JET doporučené pro Profesionální výrobu mají pracovní stoly z masivní frézované litiny, která zabezpečuje komfort, přesnost a snadný posuv materiálu do řezu. Tento typ stolu a zpracování zákazník velmi ocení při každodenním používání.

Pracovní stůl
Pracovní stůl

Stroje doporučené pro řemeslníky nabízí stoly ze stříkaného hliníku s finálním opracováním a zpevňujícím rastrovým rýhováním, které zabezpečuje potřebnou dlouhodobou rovinnost. V této kategorii se mohou také objevit stoly z opracované litiny nebo stoly z pevného a vyztuženého plechu. Ve všech variantách je dbáno na přesnou rovinu stolů.

Pracovní stůl
Pracovní stůl

Pily doporučené pro kutily mají stoly z plechu nebo duralu se základním opracováním a většími tolerancemi na rovinnost. Stolní pily v této kategorii jsou často velmi levné, ale většinou jeho majiteli nabízejí spíše starosti a časté seřizování. Pily JET v této kategorii se do ČR nedovážejí.

Pravítka

Jednou z nejdůležitější částí pily je pravítko. Není to jen z důvodu nutnosti pro vytvoření řezu, ale hlavně kvůli tomu, že jde o část, kterou budete nejčastěji nastavovat, posouvat a aretovat. Pravítka u nabízených pil JET jsou rozdílná podle kategorie, ale mají společného jmenovatele. Snadno se nastavují, posouvají a aretují. Mají pár zajímavých prvků, které je odlišují od pravítek u podobných konkurenčních strojů. V tomto případě doporučuji si vždy vyzkoušet a porovnat rozdíly mezi značkou JET a ostatními.

Pravítka
Pravítka

Ovládání a nastavení pily

Dalším důležitým ovládacím prvkem u pil je zdvih kotouče a naklopení kotouče. Ovládání musí být jemné, ale zároveň přesné, aby nedocházelo k odchylkám v úhlu při změnách výšky. U některých typů pil bych doporučil občasné nebo pravidelné používání digitálního úhloměru FDU-001 a to průběžně při změnách výšky kotouče. Pily doporučené pro Profesionální výrobu od značky JET mají plně profesionální uložení celého agregátu a nebudete tedy muset v průběhu používání nic řešit.

Ovládání a nastavení pily
Ovládání a nastavení pily

Příkon motoru

Častým dotazem zákazníků je příkon motoru a tedy, kolik elektriky si stroj vezme ze sítě. Každý zákazník chce mít stroj, který je výkonný a nebude se mu zastavovat při využívání maximálního prořezu. Musíme si uvědomit, že je třeba se podívat na celek. Spokojenost při řezání ovlivňuje příkon, typ motoru, skutečně dosažený výkon a v neposlední řadě i kvalita a opotřebení používaných nástrojů. U firmy JET máte výhodu, že jste informování o příkonu, ale i skutečném výkonu v kW. JET pily JTS-600 mají výkonné třífázové motory s minimálními ztrátami, pily s označením JTS-315 nabízejí buď motor v provedení třífázovém nebo v provedení 230V s indukčním motorem pro zachování stabilního chodu a to je velkou výhodou, kterou zákazníci ocení. Všechny používané motory u strojů JET jsou zcela spolehlivé.

Příkon motoru
Příkon motoru

Parametry pil, které je dobré porovnat

 • Hmotnost
: Je důležitý porovnávací parametr mezi stroji. Určuje celkovou masivnost a stabilitu stroje.
 • Příkon/výkon
 • : Jde o měřitelný parametr, ne však určující. Více se pozná při použití a skutečném řezání.
 • Průměr kotouče
 • : Průměr je omezený kryty a prostorem v agregátu. Průměr určuje max. prořez.
 • Prořez
 • :Prořez je závislí na průměru kotouče a nedá se nijak zvětšit.
 • Velikost stolu
 • : Velikostí stolu myslíme celkovou pracovní plochu, která ovlivňuje přesnost a to zvlášť u velkých kus.
 • Otáčky kotouče
 • : Otáčky kotouče mají vliv na čistotu a rychlost řezání.
 • Práce s ovládacími prvky
 • : Ovládací prvky musí být umístěny v praktické poloze, vždy po ruce s možností zajištění. Chod zdvihu a naklopení musí být snadný a přesný bez vůlí a nežádoucích pohybů při zajištění.

  Parametry pil, které je dobré porovnat
  Parametry pil, které je dobré porovnat
  Parametry pil, které je dobré porovnat
  Parametry pil, které je dobré porovnat

  Tip

  Potřebujete-li poradit s výběrem a volbou kotoučové pily, zavolejte nebo navštivte prodejní centra IGM v Tuchoměřicích nebo Brně. Tam si stroj prohlédnete a zvážíte, která pila bude pro Vaši dílnu ta nejlepší. Stroje JET nepatří ve své kategorii k těm nejlevnějším, ale mají vynikající poměr v těch nejdůležitějších parametrech a sice: výkon a cena.

  Publikováno: 29. 1. 2015, Autor: IGM (text a foto), Profil autora: Redakce