reklama

Základní vybavení domácího kutila. Co ve vaší dílně nesmí chybět?

Pověsit obrázek, dotáhnout kapající kohoutek, přitáhnout povolené šrouby nebo slepit rozvrzanou židli je občas zapotřebí v každé domácnosti. Abyste tyto drobnosti zvládli sami, stačí mít po ruce správné nářadí.

Základní vybavení každé kutilské dílny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké nářadí potřebuje každý domácí kutil?

Krabice od bot, kde se společně povalují všechny možné nástroje, už nefrčí. Dejte přednost praktickému kufru s dvoupatrovým vnitřním členěním a výklopnými krabičkami na šroubky a drobný spojovací materiál. Svou domácí „dílnu“ stačí zaklapnout a uklidit do garáže, sklepa nebo komory, a když pojedete na chalupu, kde plánujete opravy nebo předělávky, jednoduše ji naložíte do auta.

Praktický opasek

Zejména pro práci ve výškách v podkroví nebo na střechách, ale i všude tam, kde nemůžete nářadí nechat libovolně ležet, je vhodný pracovní opasek s mnoha kapsami. Praktické kapsičky, ve kterých můžete mít zavěšeno nebo uloženo vše potřebné, využijte podle libosti. Do „průchozích“ kapsiček zasunete kleště, šroubovák nebo kladívko, do uzavřených si připravíte spojovací materiál, jako jsou šroubky, hmoždinky nebo hřebíčky, a za kovovou sponu snadno připnete svinovací metr.

Praktická kapsa pro všechny nezbytnosti
Praktická kapsa pro všechny nezbytnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dvakrát měř, až pak šroubuj

Nejprve musíte všechno přesně změřit a teprve pak můžete začít vyrábět, řezat nebo zavěšovat. Proto svinovací nebo skládací dřevěný metr a kovový nebo dřevěný úhelník budou prvním nářadím, po kterém sáhnete.

Z ručního nářadí doma nebo na chalupě nejvíc využijete šroubovák. Nevystačíte však s jedním, měli byste mít jak plochý tak křížový, a to pokud možno ve více velikostech. Šrouby s křížovou hlavou úspěšně vytlačují ty s drážkou.

Do méně přístupných prostor nebo v užších skříňkách se hodí zlamovací šroubovák na výměnné šroubovací hlavy, takzvané „bity“. Jeho výhodou je také oboustranná ráčna (díky ní při šroubování nemusíte „přehmatávat“).

Právě sada „bitů“ - nástavců hlav šroubováků, které se snadno vyměňují v unášecím šestihranu s magnetem, nahradí celou soupravu šroubováků. Nástavce využijete například i do elektrické vrtačky nebo akumulátorového šroubováku.

Nepostradatelní pomocníci

V které domácnosti není zapotřebí něco vyvrtat? Velmi užitečným pomocníkem je akumulátorová vrtačka Obejde se bez zapojení do zásuvky a snadno se s ní dostanete do nepřístupných míst. Samozřejmostí dnešních akumulátorových vrtaček je elektronická regulace otáček, levopravý chod a rychloupínací sklíčidlo, ke kterému nepotřebujete kličku. Akumulátorovou vrtačkou můžete nejen vrtat; pomocí nástavců z ní snadno vyrobíte výkonný šroubovák. Tato vrtačka navíc bývá vybavena několikastupňovým momentovým klíčem, klíčem regulujícím sílu dotažení.

Akuvrtačka je praktická věc
Akuvrtačka je praktická věc (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kladívko nebo pevná gumová palička nesmí chybět v žádném nářadí. Palička při zatloukání nepoškodí stěnu nebo materiál. Z mnoha druhů kladiv vám doma postačí jedno středně velké a těžké a druhé menší na malé hřebíčky.

„Pidi“ ale šikovné

Malé kovové nebo i plastové uhelníčky dokáží spojit materiál, podepřít nebo zpevnit rozvrzanou postel a hravě udrží na stěně také malou poličku.

Hmoždinky poslouží pro přichycení kuchyňské skříňky na zdi, stejně tak i obrázku, zrcadla nebo police. Liší se délkou, průměrem a použitím podle druhu stěny nebo váhy zavěšovaného předmětu.

Mít v zásobě šrouby a šroubečky v několika nejpoužívanějších rozměrech není nikdy na škodu. Díky výklopným zásobníkům v nich budete mít stále přehled. Dnes se více používají praktičtější šroubky se zápustnou křížovou hlavou.

Mějte v zásobě různé druhy hmoždinek
Mějte v zásobě různé druhy hmoždinek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sada vrtáků do dřeva i do železa představuje další nezbytné nářadí. Nezapomeňte ani na vidiové vrtáky do stěny z cihel nebo panelu.

Podržet…

… utáhnout, uštípnout, vyndat hřebík a být přitom chráněn odizolováním proti elektrice, to umožní kleště. Doma asi nejvíce využijete kombinačky. Štípačky budou hrát prim především při zápase s ohnutými hřebíky a jejich vytahováním.

Dlátko nebo špachtle?

Ostré dlátko oceníte při drobném opracování dřeva a na výrobu čepu a dlabu. Vhodné je i k oříznutí nažehlovací hrany (tenké papírové nebo plastové pásky, která skryje „nahatou“ hranu). Nepleťte si ho se špachtlí nebo sekáčem! A proč žehlička? Papírové ohraňovací pásky jsou opatřeny tavným lepidlem, které se pomocí žehličky rozehřeje a pásku přichytí na hranu.

Kovovou nebo plastovou špachtli, která se prodává v různých šířkách, vezmete do ruky při tmelení dřeva. Stejně tak se bez ní neobejdete při opravě stěn sádrou.

Špachtle pro odstraňování starých nátěrů i pro drobné opravy
Špachtle pro odstraňování starých nátěrů i pro drobné opravy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A jsme u štětců na barvy a natírání nejlépe v několika šířkách. Také je použijete ke zvlhčení stěny před sádrováním.

Od pásky k lepidlu

Kdo vám pomůže při natírání, malování nebo na zakrytí nábytku? Papírová krycí páska. Při lakování oken a dveří s ní ochráníte stěny a okolí natíraného předmětu. Pevně drží na omítce i dřevu, a když ji budete sundávat, nepoškodí podklad.

A když už páska, tak se určitě neztratí ani ta havarijní – pokud začne téct sifon nebo hadice od pračky, bývá první záchranou.

Lepicí pásky pro každou příležitost
Lepicí pásky pro každou příležitost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Řezákem s výměnnými nebo odlamovacími čepelemi uříznete při pokládce nejen linoleum, ale i koberec nebo tvrdý karton. Po ztupení čepele prostě jenom tupý kousek odlomíte a nahradíte ho ostrým.

Rozebíratelný brusný špalík z pevné gumy se hodí pro upínání smirkového papíru a na broušení ploch nejen dřevěných materiálů. Nejběžnější a nejpoužívanější lepidlo v domácnosti? Disperzní. Rychle schne, nezapáchá, lepí papír i dřevo.

Přímo hleď!

Přesně uříznout lištu, laťku nebo zakrátit palubku, případně plovoucí podlahu pomůže přímočará pilka. Užijete ji také pro vyřezávání kulatých nebo atypických otvorů do deskového materiálu. A při vyřezávání otvoru pro dřez do kuchyňské pracovní desky se bez ní neobejdete. Na chalupě vám zase poslouží při stavbě plotu nebo pergoly.

Abyste se vyhnuli nerovně zavěšeným obrazům nebo dvířkům kuchyňské skříňky, spolehněte se na vodováhu. Dvě bublinky přesně označí horizontální i vertikální rovinu.

Ještě nemáte vodováhu? Chyba!
Ještě nemáte vodováhu? Chyba! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kutilovy klíče

Sedmnáctka skrývající se v bedýnce s nářadím, to není lepá dívčina, ale úplně plochý klíč, který pomůže dotáhnout nebo povolit matičky nejen doma, ale i v autě. Vhodné je mít celou sadu plochých klíčů. Nemáte-li správnou velikost, nahraďte ji stavitelným klíčem nebo „francouzákem“, případně „gola sadou“ s ráčnou a výměnnými oříšky neboli šestihrannými nástavci.

Sada montážních klíčů potěší každého kutila
Sada montážních klíčů potěší každého kutila (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Elektrická vrtačka s příklepem se hodí v každé domácnosti. Pro malování, úklid sezónních věcí i výměnu žárovky je určitě bezpečnější vylézt na štafle než na věž seskládanou ze židlí.

Tip:

Potřebujete-li elektrické nářadí jenom občas, nevyplatí se jeho nákup, ale půjčení. Většina velkých hobby prodejen a i specializované půjčovny nabízejí nářadí běžné i méně obvyklé. Podle typu a pořizovací ceny se platí záloha a půjčovné cca 80–150 Kč na den.

Zkušenější kutilové jistě dají za pravdu tvrzení, že ostrým nářadím se neříznete. Naopak na tupý nástroj musíte více tlačit, snadněji se smekne a nedrží v řezu. Dost dobrý důvod k tomu, abyste měli svoje nádobíčko ostré a v pořádku. Navíc prasklé násady od seker a kladívek mohou způsobit vážný úraz. Nářadí uklízejte z dosahu dětí.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 17. 2. 2023, Autor: PePa (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Redakce