reklama

Snadný způsob spojování desek na kolíky. Víme, jak na to!

Máte chuť se naučit spojování nábytkových desek? Potřebujete opravit starou skříňku nebo předělat novou? Poradíme vám, jak udělat kolíkový spoj, který vás nebude stát velké peníze a poradí si s ním každý.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Desky můžeme spojovat dřevěnými kolíčky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co budete při spojování desek na kolíky potřebovat:

Pro kolíkování budete potřebovat spojovací kolíky, ostrou tužku, úhelník, metr na rozměření a překreslení roztečí kolíků, dále vrtačku nebo aku vrtačku, vrták s hloubkovým dorazem pro nastavení vrtané hloubky. K dokončení spoje budete potřebovat svěrky a lepidlo pro slepení dílců. Pro zajištění dílce vám postačí svěrka pro stažení spoje při lepení.

Rozměření středů otvorů a přerýsování na druhý dílec

Oba dílce si položte na sebe, zalícujte přední stranu a metrem si na spodní desce rozměřte středy kolíků. Doporučuji první kolík umístit 27 mm od přední a zadní hrany. Rozteč mezi kolíky je libovolná. Pamatujte na to, že dlouhé rozteče nedávají dostatečnou pevnost spoje. Doporučuji dělat rozteče v rozmezí 65–100 mm. Díky tomu bude zaručená pevnost spoje.

Středy kolíků si přeznačte na druhý dílec a rozrýsujte úhelníkem, abyste se přípravkem snadno trefili na střed otvorů (naznačené rysky). Dílec, který budete vrtat do plochy, rýsujeme na plochu, druhý dílec budete vrtat do hrany, rýsujte tedy na hranu.

Nejprve si vše narýsujte a rozměřte
i (Zdroj: IGM nástroje a stroje s.r.o.)
Nejprve si vše narýsujte a rozměřte

Rozměr kolíku – rozdělení vrtané hloubky

Změřte si celkovou délku kolíku a rozvrhněte, jakou hloubku budete vrtat do hrany desky a jakou do plochy desky. V tomto postupu jsme používali kolíky dlouhé 35 mm a desku o tloušťce 18 mm. Do plochy jsme vrtali otvor hluboký 15 mm a do hrany do hloubky 22 mm. Vždy 2 mm necháváme prostor pro lepidlo, tedy 15 mm do plochy + 20 mm do hrany + 2 mm prostor pro lepidlo.

Nastavení vrtané hloubky

Vzdálenost nastavíte posunutím kroužku po vrtáku a zafixujete pomocí jistícího červíku. Dbejte na řádné dotažení hloubkového dorazu, aby nedošlo k jeho posunutí a tím i změně hloubky při vrtání.

Při vrtání buďte opatrní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při vrtání buďte opatrní

Vrtání otvorů do hrany

Vsaďte vrták do kaleného pouzdra a vyvrtejte otvor pro kolík. Takto postupujte při vrtání dalších otvorů pro kolíky.

Vrtání otvorů do hrany
i (Zdroj: IGM nástroje a stroje s.r.o.)
Vrtání otvorů do hrany

Tip:

Pro snadné vrtání a vedení otvoru používejte vrták s vodicím hrotem a předřezy.

Vrtání do plochy

Středy kolíků si určujete podle narýsovaných roztečí. Takto postupujte u všech kolíků.

Sestavení dílců

Pokud jste byli pečliví při práci, bude pro vás snadné nakolíkovaný spoj sesadit. V případě, že se vám při kolíkování některý otvor vychýlil, můžete jednoduše potřebnou část kolíku odštípnout. Pro lepení kolíků používejte dispersní lepidlo pro vnitřní použití. Můžete použít i dispersní voděodolné lepidlo.

Před spojením použijte lepidlo
i (Zdroj: IGM nástroje a stroje s.r.o.)
Před spojením použijte lepidlo

Jako první nalepte kolíky do hrany. Poté dejte lepidlo do otvorů v ploše a sesaďte desky do sebe. Po sesazení lepeného spoje je třeba dílce stáhnout svěrkami, aby došlo k co nejtěsnějšímu a trvalému spoji. Stažení spoje je dobré po dobu cca 20 min, aby došlo k zavadnutí.

Upněte do svorek
i (Zdroj: IGM nástroje a stroje s.r.o.)
Upněte do svorek

Pro lepší a profesionálnější vzhled doporučuji vytvoření tzv. fazetky na spoji. Fazetka je přesah průběžné desky (bočnice) oproti druhé. Fazetka se dělá nejčastěji 0,4 mm a to z estetického důvodu. Velikost fazetky ovlivníte při vrtání otvorů do plochy, nastavením postranního dorazu na přípravku. Vložte mezi desku a postranní doraz materiál o tloušťce požadované velikosti fazetky. Tím dosáhnete posunutí otvorů od kraje.

Zdroj informací: IGM nástroje a stroje s.r.o.

Publikováno: 16. 2. 2023, Autor: IGM nástroje a stroje s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce